Tereny wspinaczkowe w Polsce
Pod względem ukształtowania terenu Polska należy do dość zróżnicowanych krajów. Mamy bowiem dostęp do morza, rozległe niziny, wyraźnie wyodrębnione pasmo wyżyn i góry w postaci Karpat, Sudetów i Gór Świętokrzyskich. W związku z tym dobrodziejstwem gór, mamy również dużo miejsc o charakterze skałkowym, miejsc, w których jest możliwa wspinaczka.
Rejony wspinaczkowe w Polsce- pierwszy trening
Gdzie się udać aby móc się powspinać? Oczywiście na południe Polski, tam też jest większość terenów wspinaczkowych. Oczywiście ich wybór zależy od naszej kondycji fizycznej, stopnia przygotowania i aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Nie należy porywać się na wejścia, powyżej naszych fizycznych możliwości, toteż na pierwszy trening raczej nie udajemy się w Tatry. Tatry i inne góry wysokie nie wybaczają bowiem błędów, zdecydowanie korzystniej przygodę ze wspinaczką zacząć choćby na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Sama Jura to skały ostańcowe o wysokości od 10 do 70 metrów. Tereny takie znajdziemy między Zawierciem i Krakowem. Najpopularniejsze punkty na wspinaczkowej mapie Jury to Olsztyn, Rzędkowice, Mirów, Okiennik, Podlesice i Podzamcze. Bliżej Krakowa znajdziemy natomiast: Krzemionki, Skałki Twardowskiego na Zakrzówku, Dolinę Będkowską, Dolinę Bolechowicką i Dolinę Kobylańską.
Wspinaczka dla zaawansowanych
Jeśli pierwsze treningi mamy już za sobą, pora na zwiększenie poziomu trudności. Zdecydowanie więcej umiejętności wymagać od nas będą skałki u podnóża Karkonoszy, choćby Góry Sokole pod Jelenią Górą. Popularne są również Sokoliki i Rudawy Janowickie. Również Kotlina Kłodzka oferuje nam tereny wspinaczkowe, które znajdziemy w Górach Stołowych. Wspinać oczywiście możemy się i w polskich Tatrach, jednak by w tym celu wybrać się do choćby do Doliny Pięciu Stawów należy już wykazać się nie lada umiejętnościami. Tym, którym niestety do skałek za daleko, polecić możemy wspinaczkę na wiadukty, stare forty, mosty i oczywiście sztuczne ścianki.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |