Style wspinaczkowe
Laikom wydaje się, że wejście na górę to wspinaczka na jej szczyt. Poniekąd jest tak rzeczywiście, jednak podejście na sam szczyt odbywa się w różnych stylach i jest zależne od warunków atmosferycznych, wysokości góry, ilości członków wyprawy. Wejście na szczyt poprzedza niekiedy miesiąc przygotować, z czego mało kto zdaje sobie sprawę.
Styl alpejski
Najbardziej popularną metodą zdobywania szczytów powyżej czterech tysięcy metrów nad poziomem morza jest tak zwany styl alpejski, zwany również stylem lekkim. Na góry tej wysokości nie da się bowiem wejść i zejść w czasie jednej doby, wspinaczkę trzeba zatem dobrze rozplanować. Styl nazywany jest lekkim bo wyklucza wnoszenie ciężkiego sprzętu biwakowego na sam szczyt. Atak szczytowy odbywa się zazwyczaj w czasie jednej doby, przez mały 2-4 osobowy, zespół wspinaczkowy. Taki sposób zdobywania szczytu ogranicza szkodliwe działanie atmosferyczne i obniża ryzyko choroby wysokościowej.
Styl oblężniczy
Styl oblężniczy nazywany bywa również stylem wyprawowym. Zazwyczaj stosowany jest on w Himalajach i należy do najstarszych sposobów zdobywania szczytów górskich. Taka wyprawa tworzy zazwyczaj u podnóża gór bazę, z której odbywa się tak zwany atak. W tym czasie za pomocą poręczowania, budowania systemu lin, wciągane jest wyposażenie i żywność i zakładane są tak zwane obozy przejściowe. Pod samym szczytem zakładany jest obóz podszczytowy, z którego ostatecznie odbywają się ataki na sam szczyt. Taki rodzaj podejścia wymaga dużej liczby osób, przez co jest niezwykle kosztowny i pracochłonny.
Styl kapsułowy
Styl kapsułowy jest stylem pośrednim pomiędzy stylem alpejskim a stylem oblężniczym. Wspinacz cały bagaż dźwiga na plecach i podczas wspinaczki nie zakłada obozów przejściowych, całą drogę pokonuje jednak kilkukrotnie, głównie w celu aklimatyzacji.
Styl solowy
Styl solowy zakłada pojedyncze wejście na szczyt. Wspinacz bierze ze sobą tylko tyle bagażu ile jest w stanie samodzielnie unieść i sam atakuje szczyt. Czasem może korzystać z baz innych grup wspinaczkowych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |