Czym jest alpinizm przemysłowy?
Za miejsce narodzin alpinizmu przemysłowego uznaje się Stany Zjednoczone. To właśnie tam najwcześniej na świecie zaczęły powstawać drapacze chmur. W związku z ich budową konieczni byli wyspecjalizowani pracownicy posiadający umiejętności wspinaczkowe, gdyż do niektórych elementów konstrukcyjnych tylko oni mogli się dostać. Taka metoda pracy szybko stała się niezwykle popularna, gdyż dawała możliwości budowy tam, gdzie nie dawała sobie rady maszyna. Jednak nie tylko budowy okazały się miejscem pracy alpinistów przemysłowych, wieżowce należało bowiem odpowiednio konserwować, malować fasady i utrzymywać w czystości. Tak to narodził się alpinizm przemysłowy.
Definicja
Najzwięźlej rzecz ujmując alpinizm przemysłowy to rodzaj prac na wysokościach, który w zadaniu wykorzystuje techniki wspinaczkowe i jaskiniowe. Najbardziej popularnym jest system IRATA- czyli Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego, powstałe jeszcze w latach 80-tych. Głównym założeniem i celem stowarzyszenia jest określenie standardów pracy tak, aby przede wszystkim była ona maksymalnie bezpieczna i najwyżej jakości. Polskim odpowiednikiem tego stowarzyszenia jest powstała w 2009 roku w Zawierciu Organizacja Techników Dostępu Linowego. Problem polskiego alpinizmu przemysłowego jest jednak fakt, że w zasadzie jego pracownicy nie muszą legitymować się żadnymi szkoleniami, gdyż nie ma takich wymagań prawnych.
Zadania alpinistów przemysłowych
Do głównych zadań alpinistów przemysłowych należą: mycie okien, elewacji, reklam stacjonarnych, odśnieżanie dachów i usuwanie nawisów śnieżno-lodowych, udrażnianie rynien i rur spustowych. W skład zadań wchodzą również prace remontowe, głównie dekarskie, takie jak: naprawy, uszczelnianie, malowanie i impregnowanie dachów. Ponad to alpiniści przemysłowi zajmują się montażem i demontażem różnych elementów, takich jak choćby reklamy, anteny, maszty, oświetlenie, zabezpieczenia przed ptakami na wysokościach. Niektóre firmy trudniące się alpinizmem przemysłowym wykonują nawet linowy transport pionowy, bądź prace w warunkach trudnych, na przykład na platformach wiertniczych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |