Sauna
Sauna to nie tylko sposób na polepszenie zdrowia organizmu ale również miejsce, w którym można odpocząć i zrelaksować. Skandynawowie ujmują to w powiedzenie "stres spala się w saunie. Trudno jednak o pełen relaks w publicznej saunie, w której nasze towarzystwo mogą stanowić całkowicie obcy ludzie (choć dla niektórych jest to zaleta). Dlatego też warto się zastanowić nad zakupem i zainstalowaniem własnej sauny. Jest to co prawda spory wydatek a instalacja sauny wymaga posiadania odpowiedniego pomieszczenia jednak coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję.
W sprzedaży dostępne są gotowe, prefabrykowane sauny, które można montować w pomieszczeniach o typowych kształtach - do pomieszczeń o nietypowych wymiarach konieczne może być zamówienie odpowiednio dostosowanej kabiny. Oferta producentów jest jednak na tyle zróżnicowana, że prawie zawsze można dopasować istniejące kabiny do pomieszczenia, w którym ma się znajdować.
Coraz popularniejszym i jednocześnie tańszym od sauny tradycyjnej są kabiny sauny typu infrared. Wymagają one o wiele mniej miejsca, są łatwiejsze w obsłudze i nawet kilkakrotnie tańsze w utrzymaniu.
Sauna w domu
Sauny parowe, suche czy te na podczerwień, cieszą się stale rosnącą popularnością. W Finlandii sauna jest stałym elementem wyposażenia domu. Ale jej zalety doceniają też Polacy, szczególnie gdy za oknem są zimowe chłody. Sauna ma bowiem dobroczynny wpływ na zdrowie.
Łaźnie i chaty parowe znane są od tysiącleci. Ale ich popularyzację zawdzięczamy Finom. Sauna to chyba jedno z niewielu fińskich słów, które jest zrozumiałe na całym świecie. Oznacza swego rodzaju kąpiel, rytuał oczyszczania ciała i duszy.
I tak właśnie traktują ją mieszkańcy Finlandii, zgodnie z fińskim powiedzeniem: „Jeśli sauna, wódka i smoła nie pomogą, to znaczy, że zbliżasz się do śmierci”. Jak ważne jest to miejsce w kulturze, dobrze obrazuje także film dokumentalny „Para do życia”, który w 2010 r. był fińskim kandydatem do Oskara. Sauna w mroźnej Skandynawii jest miejscem spotkań towarzyskich i szczerych rozmów oczyszczających umysł. Sauny są obowiązkowym wyposażeniem prywatnych domów.
W Polsce klimat nie jest aż tak chłodny, jak w Finlandii. Ale długie zimowe miesiące i dobroczynny wpływ sauny sprawiają, że także Polacy coraz chętniej poddają się korzystnemu działaniu naprzemiennych bodźców w postaci ciepła i zimna.
Seans w saunie wspomaga wydalanie toksyn z organizmu oraz przyspiesza usuwanie z mięśni kwaśnych metabolitów przemiany materii. Dobrze wpływa również na ukrwienie tkanek i dotlenienie skóry, a także – wbrew obiegowej opinii – na układ krążenia i poprawę wydolności serca oraz jego zdolność do pompowania krwi, a w rezultacie na wydolność całego organizmu.
Kąpiel parowa oprócz pozytywnego, fizycznego wpływu na organizm, jest również czasem relaksu i odprężenia psychicznego. Rozgrzanie ciała wpływa na produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia.
Czy parowa kąpiel przeznaczona jest dla każdego? Mimo wielu zalet, niestety, nie. Pobyt w saunie nie sprzyja zdrowiu osób z trądzikiem różowatym czy problemami z wątrobą, płucami lub nerkami. Z sauny nie powinny również korzystać osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami, np. cukrzycą lub padaczką.
Sauna w domu – na co zwrócić uwagę?
Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich dobrodziejstw sauny, należy bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych zasad. W przeciwnym razie skutek seansu może być nie tylko nieskuteczny, ale w niektórych wypadkach szkodliwy. Decydując się na domową saunę, należy przede wszystkim zapewnić sobie swobodny dostęp do wanny lub prysznica w celu schłodzenia ciała po zabiegu.
Sauny łazienkowe to kabiny, które można zamówić na wymiar, z drewna odpornego na wilgoć i o odpowiednich parametrach, np. świerku skandynawskiego lub z drzewa cedrowego. Stawiając saunę przed domem lub projektując ją w pomieszczeniu już na etapie budowy domu, należy zwrócić szczególną uwagę na dostęp do bieżącej wody. Każdy pobyt w saunie trzeba bowiem kończyć schłodzeniem ciała – pod prysznicem lub w zbiorniku z zimną wodą (w warunkach domowych może to być napełniona wanna).
Pomieszczenie, w którym zainstalowana zostanie sauna powinno mieć dobrą wentylację – okno lub kanał wentylacyjny. Pomieszczenie nie musi być duże, na kilku metrach kwadratowych można zamontować kabinę z sauną o wymiarach około 2 x 2 m i zostaje jeszcze miejsce na prysznic. Ważnym elementem jest także oświetlenie. Aby w pełni zrelaksować się w spokojnej atmosferze, światło w saunie powinno być przytłumione, nastrojowe. Dla uzyskania odpowiedniej atmosfery punkty oświetleniowe montuje się zazwyczaj na ścianach lub nisko, np. pod ławkami.
Jaka armatura?
Równie ważnym wyposażeniem pomieszczenia z sauną jest dobór odpowiedniej armatury. Z kąpieli będziemy bowiem korzystać za każdym razem, gdy udajemy się do sauny. Czym kierować się w wyborze armatury? Przede wszystkim warto wybrać baterie termostatyczne. Takie modele mają wbudowany w środku termostat, który pilnuje, aby woda w czasie kąpieli miała stałą, wybraną przez nas temperaturę.
Wygodne są także deszczownice. Płynąca z nich szerokim strumieniem woda delikatnie, ale efektywnie schłodzi całe ciało. Popularnością cieszą się modele, które mają dodatkowe funkcje masujące i ujędrniające. Po oczyszczeniu w saunie jędrność skóry można dodatkowo poprawić wodnym masażem. Na pewno warto korzystać z takich baterii, które mają nowoczesne rozwiązania oszczędzające wodę, a takich na rynku jest sporo.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|