Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - GARDEN
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn garden
   
Home News
 
Ogród
   
Ukształtowanie terenu
Planowanie ogrodu
   
Ziemia
   
O glebach
Przygotowanie ziemi
Nawożenie
Kto pomaga
   
Drzewa i krzewy
   
Opis drzew i krzewów
Zywopłoty
Pnącza
Inne
   
Kwiaty w ogrodzie
   
Sady i owoce
   
Zioła i warzywa
   
Elementy ozdobne
   
Trawnik
   
Archit. ogrodowa
   
Inspiracje
   
Vademecum
   
Programy
   
Media
   
Wideo
Audio
Foto
   
Inne
   
   
 
   
   
Hobby Garden
   
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
Oficjalny patronat
 
 
Kontakt:
 
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne  
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 Designe Garden
     

 Garden Garden razem z Grupa Media Informacyjne Ogrody są pasją, której trzeba poświęcić wiele lat. Najpiękniejsze zachwycają wyszukaną architekturą, tajemniczością, bogactwem występujących kwiatów., drzew. Wiele osobowości stawiało lub stawia sobie za cel posiadanie pięknego ogrodu, w którym można odnaleźć poczucie swobody, odprężyć lub pokazać znajomym wypracowany przez lata efekt.Zobacz również: | Rolnictwo | Sadownictwo | Ogrodnictwo |

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 
365 dni w ogrodzie - łączymy przyjemność z pożytecznym
1 2 3

NALEWKA Z DZIURAWCA

Lecznicze działanie dziurawca jest znane od staro­żytności. Napary z dziurawca były wykorzystywane w dolegliwościach żołądkowych i na bezsenność. Z ziela dziurawca można produkować również lecz­nicze nalewki. Wystarczy 100 g ziela dziurawca zalać 500 g spirytusu i odstawić na 7 dni. Następnie prze­cedzić i wycisnąć przez gazę.
Nalewkę stosujemy 2 razy dziennie po 1 łyżeczce na pół szklanki wody. Pomaga w chorobach wątro­by, przewodu pokarmowego i układu żółciowego, łagodzi bóle głowy, poprawia sen. Pomocna jest również jako środek do nacierania w bólach sta­wowych. Nalewkę przechowujemy w ciemnym miejscu.

WRZESIEŃ-KWIATY

Początek miesiąca to odpowiedni czas na wykopa­nie i posadzenie na nowo cebul lilii.
Przesadzamy również z rozsadnika na miejsca stałe rośliny dwuletnie takie jak malwy, dzwonki ogrodowe, bratki, niezapominajki, stokrotki czy naparstnice.
Do połowy miesiąca, gdy liście są jeszcze zielone, wykopujemy bulwy mieczyków. Następnie obcina­my ich części nadziemne i dosuszamy bulwy w su­chym i przewiewnym pomieszczeniu.
Regularnie usuwamy przekwitające kwiatostany kwiatów jednorocznych. Nie dopuszczamy do za­wiązywania nasion, wtedy będą wytwarzać nowe pąki kwiatowe. Jeśli chcemy zebrać trochę swoich nasion na następny sezon, oczywiście część kwia­tów zostawiamy.

PASTA Z BAKŁAŻANA

Składniki:
2 bakłażany,
1 czerwona papryka,
1 mała główka czosnku,
6 kawałków suszonych pomidorów,
kilka gałązek natkipietruszki,
0,5 łyżeczki octu balsamicznego,
oliwa z oliwek

Bakłażany i paprykę myjemy. Z papryki usuwa­my gniazdo nasienne. Warzywa kroimy w duże kawałki. Czosnek obieramy. Wszystko układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pie­czemy w temperaturze 150 stopni przez 20 minut. Odstawiamy do ostygnięcia. Wrzucamy do miski, dodajemy oliwę, suszone pomidory i pozostałe składniki, łącznie z oliwą. Blendujemy.

4 5 6

DOMOWE SYROPY

Syrop uodparniający z imbiru
Należy przygotować około 40 dag imbiru, 3 cytry­ny, 5 łyżek miodu. Ścieramy imbir na tarce o śred­nich oczkach. Zalewamy litrem gorącej wody, przykrywamy i pozostawiamy do przestygnięcia. Wciskamy sok z cytryn i dodajemy miód. Miesza­my. Przecedzamy i przelewamy do butelki. Prze­chowujemy w lodówce. W celu uodpornienia pije­my 3 łyżki rano na czczo.

Syrop na kaszel z cebuli
Wystarczy 25 dag cebuli i 1,5 szklanki cukru, 0,5 szklanki miodu (opcjonalnie). Obraną cebulę wrzucamy do garnka, dodajemy cukier, zalewamy 11 wody i gotujemy na małym ogniu aż do uzyskania gęstej konsystencji. Schładzamy. Dodajemy miód. Pijemy 3 razy dziennie, po łyżeczce do herbaty.

EKOLOGICZNA WALKA
Z DRUTOWCAMII PĘDRAKAMI

Larwy ukryte w glebie, niszczą podziemne części nie tylko roślin zielnych, ale także drzew i krzewów. Są różne sposoby walki z tymi szkodnikami:
-wyłapywanie i niszczenie larw żerujących w ogrodzie;
-przesiewanie ziemi kompostowej przed roz­rzuceniem, a następnie niszczenie odsianyćh szkodników;
- wabienie drutowców: warzywami (sadzimy sała­tę, na jej korzeniach zbierają się szkodniki, które niszczymy po wyrwaniu sałaty), fragmentami warzyw (kawałki marchwi, ziemniaka lub buraka zakopujemy ściętą płaszczyzną do dołu w od­stępach około 2 m na głębokość około .5 cm; co kilka dni wymieniamy warzywa, a wyjęte wraz ze zgromadzonymi drutowcami niszczymy).

MYSZY INORNIKI

Myszy i norniki to nieproszeni goście na działce. Aby nasz ogródek nie przypadł im do gustu posadźmy rośliny nielubiane przez szkodniki: szachownicę, czosnek, miętę, rumianek, czarną porzeczkę, wil­czomlecze, ułudkę wiosenną, gorczycę, rącznik (uwaga: nasiona rącznika to śmiertelna trucizna) lub spróbujmy zadomowić na działce kota.
Jeżeli nornice pojawiły się na działce, możemy do nor wkładać ząbki czosnku, liście orzecha, czarne­go bzu. Spróbujmy zalać wodą wykopane przez nie kanały.
Oczywiście jest też możliwość zastosowania środ­ków chemicznych lub odstraszaczy dźwiękowych.

7 8 9

PRZYSŁOWIA

Mi pierwszy wrzesień, taka będzie jesień.

Gdy wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda się trzyma.

Jeśli wrzesień będzie suchy, październik nie oszczędzi nam pluchy.

Wrzesień jeszcze w słońcu chodzi, babie lato już się rodzi.

Gdy wrzesień bez deszczów będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie.

WYSIEWAMY JESZCZE

Na początku września możemy wysiać rzodkiewkę na zbiór w październiku.
W drugiej połowie września możemy wysiać jesz­cze późny szpinak. Przed nadejściem mrozów zdą­ży wytworzyć rozetki liściowe i w takim stadium będzie zimować. W podobny sposób można upra­wiać sałatę i cebulę dymkę na zbiór wiosną.
Wysiewamy koper na ostatni zbiór. Należy go przykryć włókniną, szybciej wówczas wykiełkuje i będziemy mieli świeże listki do przymrozków.
Jeżeli na działce pozostały puste grządki, warto na nich wysiać rośliny na zielony nawóz, np. żyto ozi­me lub mieszankę wyki kosmatej i żyta (na glebach lekkich), na zwięzłych - rzepak.

ZBIORY W WARZYWNIKU

Wrzesień w warzywniku:
-W pierwszej połowie miesiąca przystępujemy do ogławiania kapusty brukselskiej (usuwania wierzchołków roślin, dla przyspieszenia dorasta­nia główek).

  1. Kończymy zbiór pomidorów, szczególnie jeśli za­powiadane są przymrozki.

-Kończymy zbiór ogórków, kabaczków, cukinii, melonów i papryki.
-W pierwszych dniach września zasilamy selera, który właśnie intensywnie rośnie.
-Wyrywamy kalarepę uprawianą jako poplon.

  1. Zbieramy kalafiory i brokuły.
  2. Przerywamy rzodkiewkę, rzodkiew i rzepę wy­sianą w sierpniu jako poplon.

-Podlewamy kapusty, co zapobiegnie pękaniu główek.

10 11 12

SADZIMY JEŻYNY

Najodpowiedniejszą porą do sadzenia jeżyny jest jesień. Roślina wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i próchniczna, pH 6. Jeżynie nie prze­szkadza długotrwała susza, natomiast nie lubi gleb podmokłych i zimnych.
Gałęzie jeżyny mogą osiągnąć długość nawet 5 metrów. Ponieważ pokładają się na ziemi, musi­my je przywiązywać do podpór.
Jeżyna bezkolcowa to roślina, którą warto posadzić na działce. Nie jest trudna w uprawie, a jej smaczne owoce zawierają wiele witamin i soli mineralnych oraz przeciwutleniacze.

TRAWNIK

Koszenie trawy powinno, się odbywać (wysokość trawy 4 cm, minimalna 1 cm) co kilka dni od kwiet­nia do końca października, niemal do pierwszych śniegów.
We wrześniu uzupełniamy „łyse" miejsca w traw­niku, które pozostały po letnich suszach. Możemy wykonać jesienną wertykulację (usuwanie filcu).
Pod koniec miesiąca nawozimy trawnik specjalnym nawozem jesiennym, o mniejszej zawartości azo­tu, aby zwiększyć odporność na szkody mrozowe • i choroby.
Wrzesień to dobry miesiąc na zakładanie nowego trawnika z siewu.

SADZIMY CEBULOWE

Wybieramy cebule zdrowe i w stanie spoczynku, tzn. nie mające wyrośniętych liści i korzeni. Zasi­lamy ziemię pod sadzenie dodając rozłożonego kompostu oraz nawozu fosforowo-potasowego (azotowe stosujemy wiosną).
W pierwszej połowie miesiąca sadzimy żonkile, narcyzy i ziemowity. Od połowy września tulipany, krokusy i szafirki. Na przełomie września i paź­dziernika - lilie.
Sadzimy cebulki czosnku, odmiany Purple Sensa-tion kwitnącej w środku sezonu lub czosnku głów­kowatego, który zakwita pod koniec lata.
Wskazane jest zaprawianie cebul środkami prze­ciw chorobom grzybowym.
Cebule należy sadzić piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli.

13 14 15

CHWASTY PRECZ!

Usuwamy z rabat chwasty, które w wielu przypad­kach właśnie teraz się rozsiewają.
Należy do nich wilczomlecz ogrodowy, którego mleczny sok jest niebezpieczny, może powodować oparzenia skóry, wysypkę lub owrzodzenia. Przy wyrywaniu chwastu koniecznie zakładamy ręka­wiczki i chronimy oczy.
W medycynie ludowej sok wilczomlecza ogrodo­wego jest stosowany zewnętrznie do usuwania brodawek. Również najnowsza medycyna wyko­rzystuje jego właściwości.
Jeżeli na działce dokucza nam skrzyp, możemy po­traktować go preparatem na bazie glifosatu.

DRZEWA OWOCOWE NA MAŁEJ DZIAŁCE

W sytuacji, gdy chcemy mieć drzewa owocowe na małej działce, najlepsze będą drzewa karłowe. Jeżeli chcemy mieć karłowe drzewa, to musimy pamiętać o odpowiednim doborze odmiany i pod­kładki oraz o odpowiednim prowadzeniu drzewa.
W niewielkich ogrodach stosujemy prowadzenie drzew owocowych w formie palmet, kandelabrów czy sznurów. Jest to zajęcie pracochłonne„ale wizu­alny efekt pracy naprawdę jest tego wart.
Warto rozejrzeć się w nowo powstałej grupie „mi-niowoce". Ich wzrost nie zależy od podkładki, na jakiej jest uprawiana, ale od wyniku działań gene­tyków i hodowców (np. odmiana kolumnowa ja­błoni Waltz).

DRZEWA LIŚCIASTE DO MAŁYCH OGRODÓW

  1. Brzoza brodawkowata „Yungii" - wys. 4 m> para-solowata korona.
  2. Brzoza brodawkowata „Fastigiata" - wys. 15--20 m, ale wąska walcowata korona (do 3 m).
  3. Wierzba mandżurska - max. 10 m, znosi wyśmie­nicie cięcie, łatwo kontrolować wzrost.
  4. Kulista odmiana wiśni pospolitej „Umbraculifera" - wys. zależy od wysokości pnia, na którym jest zaszczepiona. Dobrze znosi suszę i mrozy.
  5. Robinia lepka - wys. 10 m, rośnie bardzo wolno, pokrój zbliżony do okrągłego, odporna na mrozy.
16 17 18

IGLAKI DO MAŁYCH OGRODÓW

Drzewa iglaste do małego ogrodu łatwe w uprawie:

  1. Jodła koreańska - ma regularny stożkowaty po­krój, może co prawda dorastać nawet do 10 m, ale rośnie bardzo powoli - po 10 latach osiąga 2 m wysokości.

Sosny mogą rosnąć w słabej, nieurodzajnej i piasz­czystej glebie. Dobrze znoszą suszę i mrozy:

  1. Sosna limba.
  2. Sosna pospolita „Fastigiata" po 10 latach osiąga koło 4 m wysokości i 1 m szerokości.

-Sosna czarna „Nana" dorasta do 3 m i rośnie dość szybko. Do bardzo małych ogrodów się nie nadaje.

  1. Sosna pospolita „Kluis Pyramid" -1 m po 10 latach.
  2. Sosna bośniacka „Schmidtii" - nie dorasta nawet do 1 m wysokości.

KWIATY JESIENNE

Rudbekie to idealna propozycja dla początkujących lub zapracowanych ogrodników. Są naprawdę nie-kłopotliwe. Najlepiej rosną w ziemi lekkiej, dobrze przepuszczalnej i żyznej. Lubią umiarkowaną wil­goć i dużo słońca. Rudbekie wymagają nawożenia, najlepiej kilka razy w roku. Jeżeli rudbekia zacznie przedwcześnie gubić liście, bez widocznej przyczy­ny, należy ją odmłodzić - wykopać, podzielić na kilka części i przesadzić.
Rozchodnik okazały jest piękną i również niekło-potliwą rośliną. Może rosnąć niemal w każdej glebie, nawet bardzo piaszczystej i suchej. Latem ozdabia działkę swoimi okazałymi, jasnozielonymi z niebieskawym nalotem liśćmi. Między sierpniem a październikiem zachwyca kwiatami.

ZBIORY OWOCÓW

Zrywamy już jabłka i gruszki, a także inne owoce. Głównie na bieżące potrzeby i przetwory. Niedłu­go będziemy zbierać przeważnie jabłka na zimo­we przechowywanie. Odmiany jabłoni, które już zbieramy to: Antonówki, Fantazji, Lobo i Bonkreta Williamsa. Jabłka i gruszki uzyskują swoją dojrza­łość konsumpcyjną dopiero po kilkunastu dniach od zbioru.
We wrześniu dojrzewają też orzechy laskowe i włoskie. Zbieramy je, gdy same spadną. Następnie suszymy kilka tygodni w temperaturze pokojowej, najlepiej w przewiewnych workach.

19 20 21

PRZYGOTOWANIE DO PRZECHOWYWANIA PLONÓW

Pomieszczenie (najczęściej piwnica), w którym będziemy przechowywać owoce należy wcześniej przygotować. Najpierw dobrze w niej sprzątamy, następnie bielimy ściany. Dobrze jest, na co naj­mniej parę tygodni przed zbiorem owoców, spry­skać ją miedzianem.
Pojemniki, w których będziemy przechowywać owoce flokładnie szorujemy ciepłym roztworem sodowym. Skrzynki drewniane dodatkowo, po starannym wyszorowaniu i odkażeniu, wstawiamy na kilka dni do wilgotnego pomieszczenia. W ten sposób nasiąkną wilgocią i nie będą wyciągać jej z owoców.

SADZENIE DRZEW OWOCOWYCH

Przed sadzeniem drzew owocowych należy przy­gotować dla nich odpowiednie miejsce i warunki glebowe.
Ziemię dokładnie odchwaszczamy i oczyszczamy (możemy użyć Roundapu, który zniszczy nawet najbardziej uciążliwe chwasty). Następnie do gle­by dodajemy potasowe i fosforowe nawozy mi­neralne oraz nawóz organiczny, najlepiej obornik. Głęboko przekopujemy.
Sprawdzamy kwasomierzem odczyn pH, powinien on wynosić:

  1. dla jabłoni, grusz i porzeczek - od 6,8 do 7,1,
  2. dla czereśni i wiśni - od 6,2 do 6,7,
  3. dla agrestu, malin i poziomek - od 5,5 do 6,2,
  4. dla borówki amerykańskiej - od 4,2 do 4,5.

GRUSZE

Choć mniej korzystne niż wiosenne, sadzenie grusz jesienią jest praktykowane. Jednak pamiętajmy, że drzewka gruszy są bardziej niż jabłonie wrażliwe na mróz, mają też wyższe wymagania stanowiskowe.
Sadzone drzewka powinny pochodzić z pewne­go źródła. Najlepiej bezpośrednio ze szkółki, a nie bazaru. Wówczas mamy pewność, że kupimy po­szukiwaną odmianę na odpowiedniej podkładce i odpowiedniej jakości.
Dla gruszy stosuje się podkładki gruszy (silny wzrost odmian na nich uszlachetnionych, wczesny czas wejścia w okres owocowania, odporność na mróz) i pigwy (mniejszy wzrost odmian na nich uszlachetnionych, szybsze wejście drzew w okres owocowania, mniejsza odporność na mróz).

22 23 24

POCZĄTEK ASTRONOMICZNEJ JESIENI

Dzień ten jest wyznaczony przez równonoc jesien­ną, czyli moment, gdy dzień i noc trwają tyle samo. Na półkuli północnej równonoc przypada na 22 lub 23 września, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Od tego momentu to na półkulę południową dociera więcej promieni słonecznych, co oznacza, że rozpoczyna się tam wiosna.
Wraz z początkiem astronomicznej jesieni ubywa dnia i przybywa nocy. Stan ten trwa aż do przesile­nia zimowego, które ma miejsce 21 lub 22 grudnia.

OGRÓD WARZYWNY

Do końca miesiąca zrywamy wszystkie pomidory. Zielone pomidory można umieścić w papierowej torbie razem z bananem, żeby szybciej dojrzały.
Systematycznie zbieramy także ogórki szklarnio­we. Na zwolnionym przez ogórki zagonie możemy wysiać skiełkowane nasiona kopru i rzodkiewki, mogą jeszcze wyrosnąć przed Zaduszkami.
Rozmnażamy przez podział rabarbar. Karpy dzie­limy ostrym szpadlem na kilka mniejszych części (w każdej powinny być 1-2 pączki i dobrze wy­kształcone korzenie). Po obeschnięciu (3 h), wysa­dzamy w dołki zaprawione kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem.
Można rozmnażać lubczyk i cząber.

ASTRY I DALIE

Dla astrów wybieramy miejsce dobrze nasłonecz­nione i przewiewne. Gleba musi być żyzna, wilgot­na i przepuszczalna. Rośliny wymagają regularne­go podlewania i nawożenia. W przeciwnym razie mogą gubić liście. Stosujemy nawozy wieloskładni­kowe, które zawierają dużą ilość potasu.
Dalie uprawiamy na stanowisku słonecznym, osło­niętym od wiatru, na podłożu przepuszczalnym i starannie uprawianym. Niskie odmiany dalii sa­dzimy co 25 cm, wysokie - co 50 cm. Karpy dalii przykrywamy około 5-cm warstwą ziemi. Dalie re­gularnie podlewamy i dokarmiamy nawozem wie­loskładnikowym. Ich bulwy muszą być wykop być wykopane przed nadejściem zimy.

25 26 27

„CZERWONE WITAMINY"

Czerwone warzywa i owoce (przede wszystkim: pomidory, buraki, czerwona kapusta, truskawki, czereśnie) zawierają cenny likopen, który chroni przed chorobami oraz zapobiega tworzeniu się złe­go cholesterolu.
Składniki zawarte w czerwonych warzywach i owo­cach mają działanie krwiotwórcze, zapobiegają tworzeniu się zakrzepów. Powstrzymują procesy starzenia się, dzięki nim można zachować młody wygląd na dłużej. Ze względu na zawartość pota­su dobrze wpływają na układ krwionośny, chronią serce oraz obniżają ciśnienie.

ROZMNAŻANIE PORZECZKI I WINOROŚLI

Pod koniec miesiąca tniemy pędy jednoroczne porze­czek i łozy winorośli na sadzonki zdrewniałe.
Sadzonki porzeczek powinny mieć długość oko­ło 20 cm, a winorośli około 30 cm, grubość około 1 cm oraz 3-4 zdrowe, nieuszkodzone pąki.
Sztobry porzeczki czarnej wysadzamy do gruntu -wciskamy je do spulchnionej gleby, co 10 cm pod kątem około 60 st, z wystającym nad podłoże jed­nym pąkiem.
Sztobry porzeczki białej, czerwonej i winorośli wią­żemy w pęczki i przechowujemy do wiosny w piw­nicy w wilgotnym torfie lub piasku.

WRZESIEŃ-KWIATY

Pelargonie i fuksje, które będą zimowane, przyci­namy krótko i przenosimy do chłodnego pomiesz­czenia, profilaktycznie opryskujemy przeciwko szkodnikom.
Dzielimy zioła, np. miętę, melisę, szczypiorek.
Obficie podlewamy rośliny zimozielone, np. róża­neczniki, iglaki.
Przenosimy rośliny wrażliwe (eonium drzewiaste, zielistki, kaktusy, kordyliny, tęgosze, agawy, olean­dry) pod osłony lub na werandy.
Wycinamy stare kwiaty dalii, chyba że część z nich zostawimy na nasiona. Po pierwszych przy­mrozkach wykopujemy karpy dalii. Po osuszeniu i oczyszczeniu przechowujemy je w torfie lub pia­sku, w chłodnej piwnicy.

28 29 30

RABATA WRZOSOWA

Wrzesień to właściwy czas na zakładanie wrzoso­wiska. Najlepiej projektować ję na stanowiskach słonecznych, zacisznych i osłoniętych od wiatru.
Najlepiej wygląda rabata wrzosowa o opływowych kształtach i falistej linii brzegowej.
Wrzosowisko najlepiej prezentuje się w sąsiedz­twie iglaków.
Roślinom musimy zapewnić piaszczyste, przepusz­czalne i kwaśne podłoże. Odpowiednie pH gleby powinno wynosić od 3,5 do 4,5.
Rośliny sadzimy zależnie od wielkości odmiany, siły wzrostu oraz od naszych upodobań estetycznych. Wokół roślin rozsypujemy przekompostowaną korę sosnową. Na zimę rabatę okrywamy świerko­wymi gałązkami.

ROŚLINY NA WRZOSOWISKO

Oczywiście na wrzosowisku główną rolę pełnią wrzosy i wrzośce. Pięknie komponują się z nimi ró­żaneczniki, azalie, pierisy i kalmie. Wszystkie bar­dzo dobrze rosną na glebach kwaśnych. Podłoże musi być żyzne, a stanowisko od słonecznego do zacienionego.
Dla urozmaicenia posadźmy na wrzosowisku ozdobne trawy i byliny, którym odpowiadają wa­runki stanowiskowe i glebowe na tym miejscu. Z pewnością może to być armeria maritima, czyli zawciąg nadmorski, dzwonek okrągłolistny, goź­dzik kropkowany, rozchodnik ostry i biały, macie­rzanka piaskowa, jasieniec trwały.
Najniższe rośliny sadzimy na obrzeżach, coraz wyższe sukcesywnie na dalszych planach.

ŚLIWY

Na wrzesień przypada jeszcze zbiór niektórych ga­tunków śliwek. Śliwy nie są wybredne w stosunku do gleby. Są niewielkimi drzewami, więc nadają się na każdą działkę.
W pierwszych latach skracamy zbyt silne przyrosty, w późniejszych - usuwamy tylko gałęzie zamarłe i uszkodzone.
Wczesne odmiany śliwek należy zbierać z drzew, gdy są już dojrzałe, ale jeszcze dość jędrne. Należy je spożytkować w ciągu kilku dni. Natomiast śliw­ki węgierki należy jak najdłużej przetrzymywać na drzewie. Najlepsze są wtedy, gdy skórka koło szy-pułki zaczyna się marszczyć. Takie węgierki można jeszcze około trzech tygodni przechować w domu, w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Opr. Adam Nawara    
 
 
19 - 11.01.2013          
  Styczeń

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Luty

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Marzec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  Kwiecień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  Maj

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Czerwiec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Lipiec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Sierpień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Wrzesień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Pażdziernik

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Listopad

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Grudzień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
7          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy pryzrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.