Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - GARDEN
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn garden
   
Home News
 
Ogród
   
Ukształtowanie terenu
Planowanie ogrodu
   
Ziemia
   
O glebach
Przygotowanie ziemi
Nawożenie
Kto pomaga
   
Drzewa i krzewy
   
Opis drzew i krzewów
Zywopłoty
Pnącza
Inne
   
Kwiaty w ogrodzie
   
Sady i owoce
   
Zioła i warzywa
   
Elementy ozdobne
   
Trawnik
   
Archit. ogrodowa
   
Inspiracje
   
Vademecum
   
Programy
   
Media
   
Wideo
Audio
Foto
   
Inne
   
   
 
   
   
Hobby Garden
   
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
Oficjalny patronat
 
 
Kontakt:
 
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne  
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Designe Garden - Grupa Media Informacyjne
     

 Garden Garden razem z Grupa Media Informacyjne Ogrody są pasją, której trzeba poświęcić wiele lat. Najpiękniejsze zachwycają wyszukaną architekturą, tajemniczością, bogactwem występujących kwiatów., drzew. Wiele osobowości stawiało lub stawia sobie za cel posiadanie pięknego ogrodu, w którym można odnaleźć poczucie swobody, odprężyć lub pokazać znajomym wypracowany przez lata efekt.Zobacz również: | Rolnictwo | Sadownictwo | Ogrodnictwo |

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 
365 dni w ogrodzie - łączymy przyjemność z pożytecznym
1 2 3

SADZENIE DRZEW OWOCOWYCH

Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, możemy jeszcze na początku listopada sadzić jabłonie i gru­sze. Zdecydowanie za późno już na sadzenie brzo­skwini i moreli.
Po posadzeniu drzewka koniecznie zabezpiecza­my przez przemarznięciem, korzeni. W tym celu usypujemy wokół pni kopczyk z ziemi, wysokości około trzydziestu centymetrów. Gałęzi sadzonych drzewek nie przycinamy, czekamy z tym do wiosny.
Po pierwszych przymrozkach warto pień młodych drzewek owinąć słomą, grubym papierem falistym lub filcem.

WARZYWNIK

  1. Kończymy zbiór późnych kapust. Kapusty wyci­namy z ok. 3-cm głąbem. Zostawiamy 3-4 zie­lone, odstające liście ochronne. W przechowalni układamy głąbem do góry.
  2. Zbieramy cały plon brukselki. Warzywo wyko­pujemy z korzeniami. Obrywamy boczne liście. Nie obrywamy główek, gdyż wówczas warzywa szybko żółkną i więdną.
  3. Kończymy zbiory wszystkich jesiennych warzyw.
  4. Na zagonach mogą pozostać warzywa odporne na mróz: zimowe odmiany porów, pietruszka, pasternak, skorzonera, jarmuż, roszponka.
  5. W warzywniku pozostają warzywa ozime: cebula dymka, czosnek ozimy, sałata zimowa, szpinak.
  6. Przekopujemy zagony, gdzie rosły rośliny na zie­lony nawóz.

SIEW OZIMY

Listopad to czas ozimego wysiewu warzyw. Podwójną ilość nasion wysiewamy tuż przed pierw­szymi przymrozkami, na zagony z glebą lekką, nie zaskorupiającą się. Ziemia 3-4 tygodnie wcześniej powinna zostać wzbogacona nawozami mineral­nymi potasowo-fosforowymi i przekopana.
Na siew ozimy nadają się warzywa: marchew, pie­truszka, por, szpinak, rabarbar oraz koper. Może­my siać marchew w odmianach: Amsterdamska, Pierwszy Zbiór, Karat, Lenka, Nantejska, Zina oraz pietruszkę: Berlińska, Vistula. Marchew i pietruszkę sadzimy na zagonach po ogórkach lub warzywach cebulowych, kapustnych. Można też sadzić czo­snek ozimy.
Po przemarznięciu gleby, grządki okrywamy stro-iszem lub słomą.

4 5 6

DEREŃ JADALNY

Dereń jadalny - krzew o żywozielonych podłuż­nych, jajowatych liściach. Osiąga wysokość około 5 m, rozrasta się na boki; Ceniony głównie za swo­je owoce, które dojrzewają głównie we wrześniu. Przypominają niewielkie, około dwucentymetrowe czerwone śliweczki. Owoce wykorzystywane są do robienia konfitur i dżemów o niepowtarzalnym smaku. Popularnością cieszą się robione z niego wina i nalewki.
Dereń jest mało wymagający. Preferuje próchnicze gleby gliniasto-piaszczyste, ale może rosnąć na­wet na ubogich i suchych. Glebę dla derenia raz na 3 lata wapnujemy. Najlepiej owocuje rosnąc w peł­nym słońcu. Jest całkowicie odporny na mróz.

PIGWOWIEC POŚREDNI

Pigwowiec pośredni - niewielki krzew (około 1 m) rozrastający się na boki. W maju pokrywa gałąz­ki licznymi kwiatami przypominającymi kształtem kwiaty jabłoni, o różnych kolorach:

  1. odmiana Cardinalis - kwiaty ciemnopurpurowe,
  2. Crimson and Gold - kwiaty żywo czerwone z du­żymi, żółtymi pylnikami,
  3. Pink Lady - kwiaty ciemnoróżowe,
  4. Nivalis - kwiaty białe.

Oprócz kwiatów cieszy właścicieli owocami, z któ­rych można przyrządzać przetwory.
Pigwowce do dobrego rozwoju i owocowania po­trzebują gleby żyznej, dość wilgotnej i szybko się nagrzewającej. Należy im zapewnić stanowisko słoneczne. Są dość odporne na mróz.

PESTKI DYNI

Oprócz miąższu dyni warto wykorzystać pestki tego jesiennego owocu. Pestki dyni są wielkim ma­gazynem mikroelementów takich jak mangan, ma­gnez, fosfor, żelazo, cynk oraz witamin zwłaszcza z serii B (B,, B2, B3, B9).
Dzięki wysokiej zawartości cynku są pomocne w stanach zapalnych skóry (np. trądzik) i błon ślu­zowych, wypadaniu włosów i łamliwości paznokci.
Zawierają fitosterole, dzięki którym są bardzo po­mocne w profilaktyce przeciwmiażdżycowej.
Wykazują silne działanie toksyczne wobec drob­noustrojów i robaków, za przyczyną kukurbitacy-ny - substancji niszczącej nawet takie pasożyty jak tasiemce, owsiki i glisty.

7 8 9

PRZECHOWALNIA

Regularnie zaglądamy do naszej przechowalni. Sprawdzamy stan naszych zapasów. Usuwamy na bieżąco psujące się egzemplarze. Zapobiega­my w ten sposób psuciu okazów znajdujących się w sąsiedztwie.
Kontrolujemy temperaturę panującą w pomiesz­czeniu. W razie potrzeby, obniżamy ją przez wie­trzenie. Zraszamy przesychający piasek, okrywa­jący plony.
Sprawdzamy stan karp dalii, bulw begonii i kłączy kanny.

WARZYWA DO PRZECHOWANIA

Do przechowywania przez zimę nadają się: cebu­la, czosnek, chrzan, marchew, pietruszka, buraki, skorzonera, seler, por i kapusta.
Kupując nasiona warzyw z myślą o ich przecho­wywaniu, warto zaopatrzyć się w takie z etykietą „odmiana dobrze się przechowująca".
Zbiór warzyw do przechowywania przeprowadza­my przy bezdeszczowej pogodzie.
Cebulę i czosnek przechowujmy w miejscach przewiewnych (np. strych) o niskiej wilgotności powietrza i temperaturze 1-6°C Wcześniej należy je dosuszyć - zewnętrzne łuski muszą być zupeł­nie suche.
Warzywa korzeniowe: marchew, pietruszkę, selery, buraki, a także warzywa kapustne wymagają dużej wilgotności powietrza w czasie przechowywania i temperatury 1-4°C

SPOSOBY PRZECHOWYWANIA WARZYW

Warzywa wymagające dużej wilgotności powietrza w czasie przechowywania można umieścić:

  1. w nieogrzewanej piwnicy lub altance,
  2. pozostawić na działce ułożone w kopcach (co roku kopce zakładamy w innych miejscach, aby zapobiec rozwojowi chorób na przechowywa­nych warzywach),
  3. pozostawić na zimę w gruncie, gdzie rosły (por i odporne na mróz odmiany pietruszki, które warto przykryć z wierzchu, np. łętami).

W piwnicy warzywa układamy luzem lub do skrzynek.
Warzywa korzeniowe zabezpieczamy przed wy­schnięciem, przysypującje wilgotnym piaskiem lub wykładając skrzynki folią polietynową.
Kapusty rozkładamy na cienkiej warstwie słomy, głąbem do góry. Nie przykrywamy ani folią, ani piaskiem.

10 11 12

ROWY DO PRZECHOWYWANIA WARZYW

Pod warzywa gorzej przechowujące się, takie jak marchew, pietruszkę i seler, wykopujemy rowy wą­skie i głębokie (szerokości ok. 50 cm i głębokości . ok. 60 cm). Buraki i kapustę przechowujemy w ro­wach nieco płytszych (o głębokości ok. 30 cm).
Układając warzywa w rowach, przesypujemy je cienkimi warstwami piaszczystej ziemi. Z wierz­chu przysypujemy je ok. 5-cm warstwą ziemi i uklepujemy szpadlem. Z nadejściem przymroz­ków warstwę okrywającą powiększamy o kilka­naście centymetrów. Gdy ziemia na powierzchni kopca lekko zmarznie, kładziemy ok. 30-cm war­stwę słomy, a następnie kilkunastocentymetrową warstwę ziemi.

ROŚLINY OZDOBNE

  1. Ścinamy i usuwamy wyschłe części roślin jed­norocznych i bylin. Usuwamy wszelkie części roślin porażone chorobami, a także nasienniki i kwiatostany.
  2. Krzewy róż przykrywamy na zimę kopczykami z ziemi.
  3. Ściółkujemy przed zimą glebę wokół roślin wraż­liwych na mróz. Używamy kory sosnowej, trocin, igliwia itp. Rośliny te otulamy gałązkami, słomia­nymi matami lub białą agrowłókniną.
  4. Do 15 listopada możemy sadzić wrzosy.

-Systematycznie usuwamy opadające z drzew liście.

  1. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków zabez­pieczamy posadzone na rabatach cebule tulipa­nów, narcyzów, hiacyntów, lilii przez okrycie war­stwą ściółki z liści, torfu, kory lub słomy.

DO ZROBIENIA W LISTOPADZIE

  1. Po zbiorach oczyszczamy zagony. Glebę przeko­pujemy i zostawiamy w ostrej skibie.
  2. Przebiegające na zewnątrz rury z wodą i krany zabezpieczamy przed mrozami, np. pianką izo­lacyjną.
  3. Chowamy węże ogrodowe, żeby nie rozerwała ich zamarzająca woda. Najlepiej postarać się, aby nie było w nich wody.
  4. Czyścimy ścieżki i schodki z opadłych liści.
  5. Czyścimy meble ogrodowe. Przykrywamy je lub chowamy na zimę, jeśli dysponujemy miejscem w szopie lub garażu.
  6. Przed nadejściem mrozów wyjmujemy z wody elektryczne pompy i filtry.
  7. Po pierwszych przymrozkach wykopujemy dalie, pacioreczniki, mieczyki i lilie.
13 14 15

NA TARASIE I BALKONIE

Oprócz kwiatów na grządkach mamy często za­sadzone rośliny sezonowe na tarasie lub balkonie. Przed zimą przekwitnięte rośliny usuwamy z po­jemników. Ziemię rozrzucamy na rabaty w ogro­dzie, gdyż pozostawiona w donicach mogłaby je rozsadzić podczas mrozów.
Donice, skrzynki, misy - wszelkie pojemniki my­jemy, suszymy i przenosimy do pomieszczenia, w którym będą przez zimę przechowywane.

SAD

  1. Zbieramy ostatnie maliny z odmian powtarzają­cych owocowanie. Pozostałe owoce powinny być już zebrane.
  2. Grabimy i usuwamy owoce i liście opadłe z drzew. Mogą bowiem być przyczyną infekcji chorobo­wej w przyszłym sezonie.
  3. Zabezpieczamy pnie drzew przed obgryzieniem przez gryzonie. Używamy w tym celu plastiko­wych osłonek lub grubego papieru pakowego, którym owijamy pnie drzew.
  4. Pędy jeżyny bezkolcowej i delikatniejszych od­mian winorośli odwiązujemy od podpór i czę­ściowo skracamy. Układamy w płytkim row­ku i przysypujemy warstwą ziemi lub na ziemi i okrywamy słomianą matą.
  5. Zabezpieczamy przed mrozem wszystkie wyma­gające tego rośliny sadownicze.

NA WESOŁO

Jasio patrzy zafascynowany, jak jego mama kładzie maseczkę na twarz.

  1. Po co to robisz, mamusiu? - pyta.
  2. Bo chcę być piękna.

Po pewnym czasie mama zmywa maseczkę.

  1. Co się stało? - pyta Jasio. - Poddałaś się?!

Do banku w Szwajcarii wchodzi klient z walizką i ściszonym głosem mówi do bankiera:

  1. Chciałbym wpłacić pieniądze, w tej walizce jest milion euro.

Na to bankier uśmiechnięty:

  1. Proszę nie ściszać głosu, bieda to żaden wstyd.
  2. Z czego zbudowana jest syberyjska latryna?

-Z dwóch drągów. Na jednym wiesza się kufajkę, a drugim odpędza wilki.

16 17 18

DZIKA RÓŻA

Dzika róża - krzew ozdobny o pięknych, pachną­cych kwiatach oraz ozdobnych, czerwonych owo­cach. Wymaga słonecznego stanowiska.
To, co potocznie nazywamy owocem róży, w rze­czywistości jest jej owocem pozornym. Owocem właściwym są twarde orzeszki znajdujące się we­wnątrz czerwonej owocni.
Owocnia jest wykorzystywana w lecznictwie ze względu na najwyższą ilość witaminy C (ze wszyst­kich owoców) oraz witamin: A, Bv B2, E, K, kwasów organicznych, garbników i cukrów.
Odwar z suszonych „owoców" dzikiej róży zale­cany jest w anginie, grypie, przeziębieniu, scho­rzeniach nerek, pęcherza moczowego, wątroby (1 łyżkę stołową suszu zalać 1 szklanką wody i go­tować pod przykryciem 3-5 minut, przecedzić, pić 3 razy dziennie po 1 szklance).

NALEWKA Z DZIKIEJ RÓŻY

Składniki:
1 kg owoców róży,
0,751 spirytusu 96%,
0,5lwódki40%,
0,51jasnego miodu,
0,51 wody, kilka goździków,
suszona mięta,
suszony kwiat rumianku

Owoce myjemy i osuszone wkładamy na 24 h do zamrażarki. Następnie nakłuwamy szpilką i wsy­pujemy do słoja. Dodajemy zioła i zalewamy spi­rytusem. Odstawiamy w ciepłe miejsce ną około 6 tygodni. Po tym czasie przecedzamy, mocno wyciskając sok z owoców. Odstawiamy na tydzień i kilka razy filtrujemy. Następnie miód mieszamy z ciepłą wodą, podgrzewamy. Zbieramy i odrzuca­my szumowiny. Po wystygnięciu mieszamy z wód­ką. Na koniec łączymy z około 6-tygodniowym spirytusem z owocami. Odstawiamy na minimum dwa miesiące.

NA DZIAŁCE

W listopadzie grabimy jeszcze z trawnika ostatnie liście, które spadły z drzew i krzewów. Pozosta­wienie liści na trawniku sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej.
Obficie podlewamy drzewa i krzewy. Szczególnie dotyczy to roślin zimozielonych, które są aktywne również zimą, ale nie tylko. Jeżeli obficie podleje­my rośliny przed zimą, łatwiej przetrwają okres mrozów, podczas których nie mogą czerpać wody z ziemi, gdyż jest zamrożona.

19 20 21

WARZYWNIK W DOMU

Na kuchennym oknie rozpoczynamy pędzenie:

  1. pietruszki na natkę,
  2. cebuli na szczypior,
  3. szczypiorku,
  4. sałatowej cykorii (w piwnicy).

W domu, korzystając z własnych lub zakupionych nasion wytwarzamy bardzo zdrowe kiełki. Wy­korzystujemy do tego kiełki: rzodkiewki, rzodkwi, soczewicy, rzeżuchy, soi, kukurydzy, fasoli mung, słonecznika i inne.
Kiełki są bogactwem witamin, soli mineralnych, aminokwasów i innych korzystnych dla zdrowia substancji. Mają właściwości lecznicze. Działają za­pobiegawczo przeciwko miażdżycy, regulują pro­cesy trawienne, itp.

OKRYWAMY NA ZIMĘ

Do roślin, które zabezpieczamy przed mrozem na­leżą: różaneczniki, azalie, lilie, jukki, hibiskusy ogro­dowe. Rośliny te przykrywamy gałązkamiświerko-wymi, słomą lub agrowłókniną.
Oczywiście wrażliwe na mróz są róże, które już z pewnością zabezpieczyliśmy sporymi kopczyka­mi z ziemi.
Szczególnej troski wymagają ciepłolubne rośliny owocujące: brzoskwinie, morele, winorośl.
Okrywamy również iglaki: żywotniki wschodnie, cyprysiki Lawsona, japońskie, młode jodły obcego pochodzenia, cedry.
Zabezpieczamy: lawendę, magnolię, laurowiśnie, wrzosy, wrzośce, kalmie, pierisy, skimmie.

OWOCE NA DZIAŁCE

W listopadzie możemy zbierać owoce następują­cych krzewów:

  1. dzikiej róży,
  2. tarniny,
  3. głogu.

Jeżeli nie mamy na swojej działce powyższych roś­lin, warto rozważyć ich posadzenie. Nie są wyma­gające, jeśli chodzi o glebę i stanowisko, odporne na nasze warunki klimatyczne i absorbujące mało pracy pielęgnacyjnej. Mogą natomiast przynieść nam korzyści zdrowotne, jeśli skorzystamy z bo­gactwa naturalnego, jakim są ich owoce, a czasem i kwiaty.
Kończymy zbiory orzechów włoskich i laskowych.

22 23 24

SADZONKI PORZECZEK

W końcu listopada z jednorocznych pędów porze­czek ścinamy około 25-centymetrowe sadzonki. Cięcie wykonujemy ostrym nożem, gdyż sekator miażdży pęd. Górne cięcie wykonujemy 1 cm nad węzłem, dolne pod węzłem.
Pocięte sadzonki wiążemy w pęczki i dołujemy w zimnej piwnicy. Sadzonki przysypujemy wilgot­nym piaskiem, w pozycji pionowej, do 3/4 wyso-* kości lub całkowicie. Przez okres zimy zapewniamy sadzonkom wilgotność kopca.
Sadzonki można zadołować w gruncie lub w in­spektach, koniecznie zabezpieczając przed mrozem.

KONFITURA Z GŁOGU

Składniki:
1/2 kg głogu, 1/2 kg cukru, 150 ml wody mineralnej

Z owoców usuwamy pestki, zalewamy wodą i go­tujemy na dużym ogniu około 20 minut (głóg po­winien się całkiem rozgotować). Rozcieramy pałką lub blenderem. Przekładamy owoce do garnka, do­dajemy cukier i gotujemy 10 minut, mieszając. Od­stawiamy na noc. Następnie zagotowujemy konfi­turę, ciągle mieszając, aż owoce zrobią się szkliste. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików i dokładnie zakręcamy. Stawiamy słoiki do góry dnem,'do wystygnięcia.
Przetwory z głogu są polecane przy nadciśnieniu tętniczym, chorobie wieńcowej, zaburzeniach ryt­mu serca, osłabieniu, zapaleniu mięśnia sercowego i innych.

PRZEKOPANIE DZIAŁKI

Jeżeli jeszcze nie przekopaliśmy działki, robimy to teraz. Ziemię przez zimą przekopujemy na cały sztych, pozostawiając ją w ostrej skibie (nie rozbija­jąc brył i nie zagrabiając). *
Zabieg ten napowietrzy glebę i powstrzyma jej zbicie w okresie zimowym. Wymarzną szkodniki wydobyte na powierzchnię, a woda lepiej wnik­nie w głąb.
Co trzy lata przy przekopywaniu dodajemy obor­nik, co roku kompost i nawozy fosforowo-potaso­we o długim okresie rozkładu.

25 26 27

KAPUSTA OZDOBNA

Piękną i niestandardową dekoracją ogrodu późną jesienią może być kapusta ozdobna, która dobrze wygląda nawet przy przymrozkach. Znakomicie prezentuje się również posadzona w pojemnikach -osobno lub w kompozycjach. Wykorzystywana jest także jako bardzo trwały kwiat cięty.
Roślina bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie w słońcu (ewentualnie w lekkim półcieniu), osło­nięta od wiatru, na glebie średnio żyznej i wilgotnej.
Może być uprawiana jako roślina jednoroczna lub dwuletnia (należy okryć na zimę). Rozmnaża się przez wysiew nasion na rozsadnik lub do zimnego inspektu, od marca do maja. Do gruntu wysadza­my ją w maju.

OZDOBY LISTOPADOWEGO OGRODU:

  1. krzewy ostrokrzewu o błyszczących liściach i czer­wonych owocach,
  2. krzewy ognika szkarłatnego o kulistych owocach żółtych, czerwonych lub pomarańczowych,
  3. krzaczki golterii gęsto obsypane kulistymi, czer­wonymi owocami,

-rokitnik zwyczajny obsypany drobnymi poma­rańczowymi owocami,

  1. krzewy róży pomarszczonej,
  2. liczne odmiany berberysów, niektóre efektowne przebarwiające się na pomarańczowo, różowo i czerwono,
  3. trawy ozdobne.

ZRAZY DO SZCZEPIENIA

Zrazy do szczepienia najlepiej jest ścinać wczesną zimą (koniec listopada, grudzień), kiedy krzewy zrzucą liście.
Na początku grudnia ścinamy zrazy do zimowe­go szczepienia czereśni, brzoskwini, moreli i grusz bardziej wrażliwych na mrozy. Pozyskujemy sa­dzonki zdrewniałe z jednorocznych pędów porze­czek, winorośli lub wiciokrzewu japońskiego oraz zdrewniałe sadzonki krzewów zimozielonych.
W drugiej połowie miesiąca pobieramy zrazy do zimowego szczepienia jabłoni, śliw i wiśni bardziej odpornych na mrozy.

28 29 30

PRZYGOTOWUJEMY ZRAZY

Do ścinania materiału do szczepienia używamy ostrego noża lub sekatora. Pędy ścinamy z ze­wnętrznej, górnej, dobrze nasłonecznionej części korony. Wierzchołkową część pędu, a także dolną, z niewykształconymi pąkami należy odrzucić. Na drzewie powinny zostać 5-oczkowe czopki, w celu otrzymania przyrostów w następnym roku.
Najlepsze są zrazy z dobrze wyrośniętych, jedno­rocznych pędów, grubości 5-7 mm. Powinny mieć długość minimum 30 cm i posiadać około 10 pą­ków. W celu uniknięcia utraty wody przez pędy, malujemy miejsca cięć farbą poliwinylową.
Zrazy wiążemy w pęczki, zaopatrujemy w etykie­tę z. opisem materiału i przechowujemy w temp. 2-4°C. Możemy skorzystać z piwnicy - zagłębiamy je do 1/3 wysokości w stale wilgotnym piasku.

CZYM ZABEZPIECZAMY ROŚLINY PRZED MROZEM?

Materiały służące do osłaniania roślin przed zimo­wymi chłodami:

  1. słoma i maty słomiane,
  2. trociny i kora (w ciepłe zimy rośliny przykrywane korą mogą ulec przegrzaniu),
  3. papier szary,

-suche liście (mogą stać się siedliskiem bakterii i zarodników grzybów),

  1. gałęzie świerkowej sosnowe,
  2. włókniną - najlepszy, tani materiał do okrywa­nia, cienki i przewiewny, doskonale przepuszcza powietrze. Jest trwała, można ją wykorzysty­wać wielokrotnie. Nadaje się do przyśpieszania warzyw, np. okrycie wschodzących ogórków. (Do zimowych okryć używamy agrowłókniny białej, czarna służy do zabezpieczania przed chwastami).

PRZYSŁOWIA

Deszcz w początku listopada, mrozy w styczniu zapowiada.

Słońce listopada mrozy zapowiada.

Deszcze listopadowe budzą wiatry zimowe.

Gdy listopad z deszczem, grudzień zwykle z wiatrem.

Jaka pogoda listopadowa, taka i marcowa.

Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima.

Opr. Adam Nawara    
 
 
19 - 11.01.2013          
  Styczeń

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Luty

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Marzec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  Kwiecień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  Maj

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Czerwiec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Lipiec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Sierpień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Wrzesień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Pażdziernik

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Listopad

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Grudzień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
7          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy pryzrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.