Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - GARDEN
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn garden
   
Home News
 
Ogród
   
Ukształtowanie terenu
Planowanie ogrodu
   
Ziemia
   
O glebach
Przygotowanie ziemi
Nawożenie
Kto pomaga
   
Drzewa i krzewy
   
Opis drzew i krzewów
Zywopłoty
Pnącza
Inne
   
Kwiaty w ogrodzie
   
Sady i owoce
   
Zioła i warzywa
   
Elementy ozdobne
   
Trawnik
   
Archit. ogrodowa
   
Inspiracje
   
Vademecum
   
Programy
   
Media
   
Wideo
Audio
Foto
   
Inne
   
   
 
   
   
Hobby Garden
   
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
Oficjalny patronat
 
 
Kontakt:
 
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne  
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Designe Garden - Grupa Media Informacyjne
     

 Garden Garden razem z Grupa Media Informacyjne Ogrody są pasją, której trzeba poświęcić wiele lat. Najpiękniejsze zachwycają wyszukaną architekturą, tajemniczością, bogactwem występujących kwiatów., drzew. Wiele osobowości stawiało lub stawia sobie za cel posiadanie pięknego ogrodu, w którym można odnaleźć poczucie swobody, odprężyć lub pokazać znajomym wypracowany przez lata efekt.Zobacz również: | Rolnictwo | Sadownictwo | Ogrodnictwo |

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 
365 dni w ogrodzie - łączymy przyjemność z pożytecznym
1 2 3

TRAWNIK W CZERWCU

Dla prawidłowego rozwoju trawy niezbędne jest nawożenie. Jeśli nie zrobiliśmy tego w maju, nie zwlekajmy i zróbmy to teraz.
Pamiętajmy o stosownym, co do zapotrzebowa­nia, podlewaniu murawy. Trawa ma płytki system korzeniowy i nie może czerpać wody z głębi ziemi. Wymaga więc znacznie częstszego podlewania niż inne rośliny.
Szybko rosnący trawnik należy kosić nie rzadziej niż raz w tygodniu. Warto go również grabić meta­lowymi grabiami, aby zmniejszyć ryzyko tworzenia się mchu. W przypadku długo utrzymującej się su­szy trawnik przycinamy wysoko.

KWIATY W CZERWCU

W czerwcu ogród wygląda kolorowo. Kwitną: piwonie, irysy, goździki, tojeść kropkowa­na, dzwonki, ostróżki, maki, orliki, łubiny, stokrotki, zawciąg nadmorski, dąbrówka rozłogowa, gorycz­ka krótkołodygowa, firletka smółka.
Kwitną też drzewa i krzewy ozdobne: kalmia, głogi, złotokap zwyczajny, kalina, wejgela, róże, czarny bez, pięciorniki krzewiaste, pęcherznica kalinolistna, ligustr, jaśminowce, kolkwicja chińska, żylistek, robinie, liliowce, dziurawiec kielichowaty, kielichowiec wonny.
Pięknie kwitną pnącza: glicynia chińska (wisteria, słodlin), wiciokrzew pomorski oraz wiele odmian powojników.

KWIATY - OBOWIĄZKI W CZERWCU

Odpoczywajmy wśród kwitnącej roślinności i pa­miętajmy o czerwcowych obowiązkach.
-Wykopujemy cebulki tulipanów. Przechowujemy je w suchym i przewiewnym miejscu do jesieni.

  1. Dzielimy byliny po ich przekwitnięciu.

-Wysiewamy rośliny dwuletnie: naparstnice, brat­ki, goździki, malwy. Ponieważ podczas kiełkowa­nia powinny mieć dużo wilgoci, warto wysiać je w miejscu półcienistym.

  1. Nawozimy rabaty kwiatowe i krzewy ozdobne (m.in. róże). Najlepiej nawozem wieloskładniko­wym lub dostosowanym do konkretnej rośliny.

-Usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczni­ków (najlepiej palcami), lilaków i róż. Z róż wy­cinamy też dzikie pędy (wyrastają z ziemi i są jaśniejsze niż pozostałe).

4 5 6

DOMOWE SPOSOBY

Gdy na działce uprawiamy pomidory czy też ziem­niaki, możemy spodziewać się pojawienia się nie­proszonych gości - stonki. Na odstraszenie tego szkodnika skuteczną domową metodą jest oprysk mieszanką mleka i wody w stosunku 1:1.
Gdy na naszych roślinach pojawiają się kolejni in­truzi - gąsienice, przywitajmy je opryskiem z po­midorów. Płyn do oprysku przygotujemy, gotując około pół godziny świeże pomidory w małej ilości wody. Przed opryskiem studzimy otrzymany płyn, odcedzamy i rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:3 i dodajemy szarego mydła.

TARTA CZEKOLADOWA Z TRUSKAWKAMI

Składniki:
na kruchy spód:
160 g mąki pszennej, 30 g kakao, 60 g cukru pud­ru, szczypta soli, 100 g masła zimnego, 1 jajko,
dodatkowo:
2 budynie waniliowe, mleko, 700 g truskawek

Wszystkie składniki na kruchy spód zagnieść, za­winąć w folię, schłodzić w lodówce min. 30 mi­nut. Następnie ciasto wyjąć, rozwałkować i wy­łożyć nim dno tarty o średnicy 21 cm. Wyrównać i ponakłuwać widelcem. Piec ok. 15 min w temp. 190 st. W tym czasie ugotować budyń wg instrukcji na opakowaniu; Ciasto wyjąć, wylać na nie budyń i poukładać na wierzch pokrojone truskawki. Tarte wstawić ponownie do piekarnika na 20 min. Poda­wać na ciepło z lodami, bitą śmietaną lub na zimno.

PREPARAT ZE SKRZYPU

Nadziemną część skrzypu zalewamy wrzącą wodą. Przykrywamy i odstawiamy na około dwa tygodnie.
Otrzymany odwar służy do oprysków przeciwko chorobom grzybowym (mączniakowi, zgniliźnie, rdzy, parchowi, kędzierzawości liści na brzoskwini, zarazie ziemniaków i pomidorów). Można go sto­sować zapobiegawczo nawet kilkakrotnie w ciągu lata. Rozcieńczonym wywarem możemy zakwasić glebę (np. pod rododendronami).
Do przygotowywania mikstury można używać skrzypu ususzonego.

7 8 9

DOMOWE SPOSOBY NA PIĘKNE ROŚLINY

Podczas gotowania produktów w wodzie, wiele składników zawartych w tych produktach zosta: je pozostawionych właśnie w wodzie. Taką wodę po wystudzeniu możemy wykorzystać do zasilania roślin.
Woda nie może być oczywiście słona, gdyż sól jest niekorzystna dla roślin (dla ludzi zresztą też nie jest polecana).
-Woda po gotowaniu jajek, bogata w wapń, do­brze działa na pomidory, paprykę i inne rośliny.
-Woda, w której gotował się szpinak dostarczy roślinom żelaza i potasu.
-Woda po gotowaniu makaronu lub ziemniaków zawiera dużą ilość skrobi, która pomaga w uwal­nianiu składników odżywczych w glebie.

ZWALCZAMY MSZYCE

W ciągu całego sezonu wegetacyjnego uprawy sa­downicze narażone są na żerowanie mszyc. Oprócz zabiegów chemicznych wykorzystujących aficyd/ insektycyd można wykorzystywać naturalne spo­soby pozbywania się tych szkodników. Suche łupin­ki z czosnku (najlepiej zbierać przez dłuższy czas, np. od jesieni) zalewamy wodą. Pozostawiamy na 10 dni. Następnie rozcieńczamy z wodą w sto­sunku 1:10. Rozprowadzamy na rośliny za pomocą spryskiwacza.
Dobrze jest dodać do odwaru, tuż przed opry­skiem, po łyżeczce płynu do mycia naczyń i oleju roślinnego. Mieszanka działa na mszyce, mączliki i inne owadzie szkodniki.

ZWALCZANIE GĄSIENIC

Liście roślin rosnących na naszej działce mogą zostać zaatakowane przez różne gąsienice. Aby je zwalczyć możemy przygotować ekologiczny preparat:
Preparat z piołunu
Do 5 litrów wody wrzucamy około 1/4 wiadra li­ści piołunu. Gotujemy około 1/2 godziny. Po osty­gnięciu, odcedzamy. Do opryskiwacza wlewamy roztwór preparatu z wodą w proporcji: 1:1, z dodat­kiem szarego mydła.
Podobnie przygotowujemy preparat z rozmarynu, szałwii lub ostróżki Zamiast świeżych liści można użyć około 1/2 kg suszu.

10 11 12

CHRABĄSZCZE MAJOWE

Raz na cztery lata, pod koniec maja wylęgają się chrabąszcze majowe. Ich działalność nie jest szcze­gólnie szkodliwą, ale pędraki, które wylęgną się ze złożonych przez nie jaj, powodują bardzo duże szkody. Żerują one pod ziemią i obgryzają korzenie drzew, warzyw, bylin. Są bardzo żarłoczne i trudne do wytępienia.
Chrabąszcze, które pojawiły się na naszej działce najlepiej wyłapywać rano, kiedy są odrętwiałe po nocy. Wystarczy strząsać je z drzew na rozłożoną pod nimi gazetę i niszczyć.
Warto pamiętać o wysianiu gryki lub gorczycy w okresie wylęgu pędraków, gdyż tych roślin pę­draki zdecydowanie nie znoszą.

WARZYWNIK W CZERWCU

Regularnie rośliny odchwaszczamy, napowietrza­my, nawozimy, nawadniamy i zwalczamy szkodniki.

  1. Do połowy miesiąca wysiewamy ogórki grunto­we, dynie i patisony.

-Przerywamy wysiane w maju ogórki, cykorię i marchew.

  1. Siejemy późne odmiany marchwi i buraków oraz pietruszkę naciową i kalarepę na późny jesienny zbiór. Można to zrobić na pustych zagonach po zbiorach warzyw wczesnych.
  2. Wysadzamy do gruntu melony, kawony. Pamięta­my o podwiązywaniu fasoli, pomidorów i papryki.
  3. Dosiewamy fasolę szparagową, rzodkiewkę i sa­łatę, aby zapewnić sobie ciągłość zbiorów.
  4. Siejemy do gruntu wczesne i średnio wczesne odmiany kalafiorów i brokuły.

WARZYWNIK W CZERWCU cd.

Wysadzamy do gruntu pomidory i paprykę. Jeże­li pomidory wysadziliśmy w maju, palikujemy je i usuwamy im regularnie boczne pędy wyrastające w kątach liści oraz żółknące liście.
Systematycznie przerzedzamy rzędy marchwi i buraków.
Opryskujemy po raz drugi (w maju pierwszy) mar­chew przeciwko połyśnicy marchwiance.
Pod koniec miesiąca wysiewamy wczesne odmiany kalarepy, którą będziemy zbierać jesienią.

13 14 15

ROZSADNIK

Kwiaty
Do połowy czerwca na rozsadniku lub w zimnym inspekcie wysiewamy goździki wiedeńskie, sasan­ki, rogownice, mak syberyjski, orliki, dzwonek sze-rokolistny i karpacki. Na rozsadnik lub na miejsce stałe wysiewamy łubiny, dzwonek ogrodowy, na­parstnice oraz malwy.
W drugiej połowie miesiąca wysiewamy: niezapo­minajki,, bratki, stokrotki, goździki brodate, fiołki rogate.

Warzywa
Do połowy czerwca na rozsadniku lub w zimnym inspekcie wysiewamy: sałatę kruchą, endywię zi­mową (zbiór późną jesienią), kalafiory (bez piko­wania), jarmuż, sałatę łodygową.
Pikujemy wysiane w maju kwiaty letnie.

PRZYSŁOWIA

Od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy.

Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle rok cały popsuje.

Czerwiec stały, grudzień doskonały.

Kiedy z Janem przyjdą deszcze, to sześć niedziel kropi jeszcze.

Gdy się święty Jan rozczuli,
to go dopiero Najświętsza Panna utuli.
(24 czerwca - Jana, 2 lipca - Marii).

Pełnia czerwcowa - burza gotowa.

ROSZPONKA

Sałata ta występuje w dwóch odmianach: zwyczaj­na i ulepszona o większych rozetach. Liście rosz­ponki są kruche i pozbawione goryczy, znakomicie zastępują zimą sałatę głowiastą.
Można ją siać przez cały rok, najczęściej jednak jako poplon w lipcu, na zbiór jesienny, albo od sierpnia do października na zbiór zimowy i wczesnowio­senny. Rośnie najlepiej na glebach gliniastych, ży­znych i nie za suchych. Wysiewa się ją w rzędach co 15 cm w ilości 6 g nasion na 10 m kw. Pielęgnowanie polega tylko na odchwaszczaniu. Zbiór zaczyna się po 2 miesiącach. Wycina się całe roślinki lub obry­wa listki. Jest odporna na mrozy, ale dla ułatwienia zbiorów przykrywa sieją na zimę słomą.

16 17 18

KWIATY DWULETNIE

W czerwcu wysiewamy rośliny dwuletnie, m.in.:

  1. Miesiącznicę dwuletnią. Wysiewamy od razu na miejsce stałe, gdyż nie powinno się tej rośliny pi­kować ani przesadzać na stanowisko słoneczne lub półcień. Często wysiewa się sama.
  2. Mak syberyjski. Wysiewamy od razu do gruntu, na miejsca stałe, słoneczne.
  3. Bratki. Lubią miejsca półcieniste. Nawozimy co dwa tygodnie. Na miejsce stałe przesadzamy je­sienią (na zimę okrywamy gałązkami jedliny) lub na wiosnę.
  4. Stokrotki. Lubią stanowiska słoneczne lub pół­cień. Na miejsce stałe przesadzamy je jesienią.

DOMOWE SPOSOBY NA CHOROBY ROŚLIN

Do walki z mszycami, miodówkami, skoczkami, przędziorkami przygotowujemy wyciąg z cebuli. 200 g łusek cebuli zalewamy 10 I wody. Gotuje­my przez 30 minut. Możemy stosować zapobie­gawczo lub przy porażeniu. Oprysk wykonujemy 3 razy co 5 dni.
Na mszyce, rolnice, bielinka kapustnika możemy przygotować wyciąg z czarnego bzu. 1 kg świeżych liści i kwiatów czarnego bzu moczymy w 101 wody przez 24 godziny. Następnie rozcieńczamy wodą w stosunku 1:10. Stosujemy bezpośrednio na rośli­ny lub doglebowo.

ŻYWOPŁOT

W czerwcu w fazę szybkiego wzrostu wchodzą żywopłoty.
W przypadku żywopłotów zrzucających liście na zimę, najważniejsze jest przycięcie zaraz po po­sadzeniu, mające na celu zagęszczenie się rośliny. Jeżeli tego nie zrobimy, żywopłot będzie od dołu „łysawy". Żywopłotów zimozielonych nie trzeba przycinać zaraz po posadzeniu.
W przypadku żywopłotów w trakcie rośnięcia: przycinamy na wiosnę i jesienią żywopłoty liścia­ste, natomiast iglaste możemy przyciąć latem. Żywopłoty, które mają już odpowiednią wielkość przycinamy nawet raz w miesiącu, aby ich forma była idealna przez cały rok. Dla równego przycięcia żywopłotu rozpinamy wzdłuż niego sznur.

19 20 21

ENDYWIA

Endywię - sałatę o mocno pofałdowanych i po­strzępionych liściach najczęściej sieje się w lipcu. Uprawia się ją na użytek jesienny i zimowy. Nie jest wymagająca, jednak najlepiej rośnie na glebie śred­nio ciężkiej, próchnicznej, niezakwaszonej. Upra­wia się ją w 2 lub 3 roku po oborniku jako poplon po wczesnej marchwi, grochu, uzupełniając brakujące składniki pokarmowe nawożeniem mineralnym.
Gdy rośliny mają 4-5 liści, sadzi się je na zagonie w rozstawie 30x40 cm. Po posadzeniu należy pod­lać. Po 5 tygodniach od wysiewu, przeprowadza się „bielenie" (skupia się liście rośliny i wiąże je sznur­kiem). Liście pozbawione dostępu światła tracą zielony barwnik i stają się białe. Dzięki „bieleniu" . ' endywia traci gorycz. Bielenie trwa ok. 3 tygodni.

POCZĄTEK ASTRONOMICZNEGO LATA

Lato astronomiczne zaczyna się w momencie prze­silenia letniego, czyli w najdłuższym dniu roku. Na półkuli północnej dzień ten w roku przestępnym przypada na przełom 20 i 21 czerwca, a w roku zwy­kłym - między 21 a 22 czerwca. Astronomiczne lato kończy się równonocą jesienną (22/23 września).
Ponieważ 20 czerwca jest najdłuższym dniem w roku, zatem noc z 20.06 na 21.06 jest nocą najkrótszą. Być może ze względu na swoją wy­jątkowość, noc ta często mylona jest z nocą świętojańską, która przypada w wigilię św. Jana (23/24 czerwca).
Nie należy mylić lata astronomicznego z kalenda­rzowym. Lato kalendarzowe nie jest wyznaczone położeniem Słońca względem Ziemi, jak w przy­padku lata astronomicznego, ale ma stałą datę -22 czerwca.

KRZEWY NA ŻYWOPŁOTY

- Jałowiec wirginijski „Skyrocket" - dorasta do ok. 8 m wysokości. Lubi stanowisko słoneczne, wszystkie ziemie oprócz gliniastych i mokrych.
- Żywotnik zachodni - żywopłoty wysokie, do 6 m, wymagające cięcia co najmniej 2 razy w roku.
-            Ligustr zwyczajny - szybko rosnący „żywopłot", mało wymagający, odporny na suszę i mróz.
-             Berberys Thunbergia „Atropurpurea", „Golden Ring" - żywopłoty obronne (kolczaste) do 2 m. Ziemia ogrodowa, stanowisko słoneczne lub cieniste.

- Bukszpan wiecznie zielony - krzak dający się wy­śmienicie formować. Na wyższe żywopłoty ok. 1,5 m-odmiana „Arborescens".

- Irga błyszcząca - strzyżone żywopłoty do 1,5 m wysokości. Ziemia ogrodowa, stanowisko sło­neczne lub cieniste.

22 23 24

KRZEWY NA ŻYWOPŁOTY cd.

  1. Buk zwyczajny - żywopłoty wysokie do 5 m. Lubi ziemie żyzne, nieco gliniaste i niezbyt kwaśne, stale lekko wilgotne.
  2. Modrzew - drzewo szybko rosnące, wymaga re­gularnego przycinania dwa razy w sezonie. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne. Sta­nowisko słoneczne.

-Cis pospolity, silnie rosnące odmiany „Hicksii", „Hillii" - żywopłoty długowieczne. Gleba żyzna i próchniczna, stale lekko wilgotna. Stanowisko • półcieniste, cieniste.

  1. Ostrokrzew - żywopłot o wysokości do 2,5 m. Najlepiej odmiana Meservy. Ziemie żyzne i próch-niczne, stale lekko wilgotne. Stanowisko zaciszne, cieniste.

ZBIORY

Możemy już cieszyć się zbiorami z gruntu: sałaty, szpinaku, rzodkiewki, liści z buraka, buraczków z liśćmi, cebuli ze szczypiorkiem, rabarbaru. Zbiory przeprowadzamy również pod folią. Na zbieranie pod osłonami czeka: kalafior, brokuł, kapusta.
Na pewno z radością witamy pierwsze owoce w naszym sadzie. Najwcześniej rozpoczynamy zbiory jagody kamczackiej. Następnie dojrzewają wczesne odmiany truskawek, poziomek oraz bo­rówki amerykańskiej.
Pod koniec czerwca cieszymy się pierwszymi mali­nami, porzeczkami, agrestem i wczesnymi odmia­nami czereśni.

OPAD ŚWIĘTOJAŃSKI

W okolicach nocy świętojańskiej (24 czerwca) większość drzew owocowych samoistnie zrzuca zawiązki. Jest to tzw. opad świętojański.
Część potencjalnego plonu zostaje więc w natu­ralny sposób ograniczona. Okazuje się jednak, że ingerencja przyrody w regulowanie owocowania drzew owocowych jest czasami niewystarczająca i zachodzi wówczas konieczność dodatkowego ograniczenia możliwości ich plonowania.

25 26 27

SKALNIAK

Najlepiej przygotować skalniak na zboczach zwró­conych ku wschodowi i zachodowi, wówczas bę­dziemy mogli użyć różnorodnych roślin. Skalniak jest elementem działki niezwykle dekoracyjnym, warto, by był wyeksponowany. Można umieścić go przy tarasie, ogrodzeniu lub altanie.
Największe kamienie na skalniaku zawsze ukła­damy u podstawy zbocza. Do obłożenia skalniaka wybieramy kamienie porysowane, popękane, na­turalne.
Na skalniak używamy podłoża lekkiego i przepusz­czalnego. Może to być mieszanka piasku, żyznej gleby i niewielkich kamieni.
Kamienie układamy tarasowo, aby zapewnić skar­pie stabilność i zapobiec gwałtownemu spływaniu wody po zboczu.

ROŚLINY NA SKALNIAK

Skalniak zwrócony na południe: niektóre odmiany jałowca, szczodrzeniec położony, rozchodnik, rojnik, krwawnik pospolity, smagliczka skalna, róża pomarszczona, tymianek właściwy, dyptam jesiennolistny, kocimiętka Faassena.
Skalniak nasłoneczniony, ale nie narażony na skwar: goryczka, macierzanka, kostrzewa, przetacznik kłosowy, acena drobnolistna, oregano, szałwia, lnica alpejska,, rogownica alpejska, ciemiernik biały, przywrotnik ostroklapowy.
Skalniak w cieniu i półcieniu:
Bluszczyk kurdybanek, dąbrówka rozłogowa, po-
ziomkówka indyjska, porzeczka alpejska, kopytnik
pospolity.

BRAKI MIKROELEMENTÓW

Jeżeli na działce nie stosujemy obornika, a jedynie używamy nawozów mineralnych może to dopro­wadzić do wystąpienia niedoborów niektórych ważnych dla roślin składników: żelaza, manganu, magnezu, cynku, miedzi i innych mikroelementów.
Niedobór magnezu można poznać na przykład po zamieraniu tkanki między nerwami liści. W tym wypadku drzewa opryskujemy 2-procentowym roztworem siarczanu magnezowego. Niedobór że­laza uwidacznia się poprzez żółknięcie całych bla­szek liściowych. Przeprowadzamy wówczas oprysk 0,5-procentowym roztworem chelatu żelaza.
Gdy nie możemy stwierdzić, jakich pierwiastków brakuje roślinom, udajemy się, np. z chorym li­ściem, do najbliższej stacji chemiczno-rolniczej.

28 29 30

RÓŻE

W czerwcu po raz drugi (pierwszy w marcu) za­silamy nawozami mineralnymi róże. Najlepiej po pierwszym masowym kwitnieniu zasilić te królew­skie kwiaty nawozami azotowo-potasowymi lub gotową mieszanką nawozową.
W tym też okresie ważne jest podlewanie krze­wów. Powinno ono być naprawdę obfite tak, aby nawilżyć ziemię na głębokość 25 centymetrów.
Dbamy o róże przez wycinanie dzikich odrostów, wyrastających z szyjki korzeniowej (poniżej miej­sca uszlachetniania) i odrostów wychodzących z korzeni.

PRZERZEDZANIE ZAWIĄZKÓW

Przerzedzanie zawiązków najlepiej jest wykonać pod koniec czerwca, po tzw. opadzie świętojań­skim (24.06). Jeżeli ingerencja natury była niewy­starczająca i za mało zawiązków zostało usunię­tych, dodatkowo przerzedzamy je ręcznie.
Zawiązki owocowe jabłoni i grusz usuwamy tak, aby pozostały w odstępach 15-20 cm. Pozostawia­my najzdrowsze i najlepiej ukształtowane zawiązki.
U brzoskwiń, przerzedzanie jest konieczne w la­tach obfitego kwitnienia.
Zawiązki możemy usuwać ręcznie lub wycinać sekatorem, uważając, aby szypułka pozostała na drzewie. Przeprowadzając zabieg uzyskamy plony o owocach większych i smaczniejszych.

WYKOPYWANIE CEBUL KWIATOWYCH

Koniec czerwca jest właściwym czasem na wy­kopywanie tulipanów oraz paroletnich narcyzów, szafirków i krokusów.
Rośliny cebulowe wykopujemy w momencie, kie­dy ich liście pożółkną. Po wykopaniu, cebule po­zostawiamy w przewiewnym miejscu. Następnie przystępujemy dc sortowania, oddzielając cebule przybyszowe.
Do czasu sadzenia trzymamy je w suchym, prze­wiewnym miejscu.

Opr. Adam Nawara    
 
 
19 - 11.01.2013          
  Styczeń

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Luty

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Marzec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  Kwiecień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  Maj

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Czerwiec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Lipiec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Sierpień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Wrzesień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Pażdziernik

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Listopad

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Grudzień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
7          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy pryzrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.