Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - GARDEN
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn garden
   
Home News
 
Ogród
   
Ukształtowanie terenu
Planowanie ogrodu
   
Ziemia
   
O glebach
Przygotowanie ziemi
Nawożenie
Kto pomaga
   
Drzewa i krzewy
   
Opis drzew i krzewów
Zywopłoty
Pnącza
Inne
   
Kwiaty w ogrodzie
   
Sady i owoce
   
Zioła i warzywa
   
Elementy ozdobne
   
Trawnik
   
Archit. ogrodowa
   
Inspiracje
   
Vademecum
   
Programy
   
Media
   
Wideo
Audio
Foto
   
Inne
   
   
 
   
   
Hobby Garden
   
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
Oficjalny patronat
 
 
Kontakt:
 
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne  
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Designe Garden - Grupa Media Informacyjne
     

 Garden Garden razem z Grupa Media Informacyjne Ogrody są pasją, której trzeba poświęcić wiele lat. Najpiękniejsze zachwycają wyszukaną architekturą, tajemniczością, bogactwem występujących kwiatów., drzew. Wiele osobowości stawiało lub stawia sobie za cel posiadanie pięknego ogrodu, w którym można odnaleźć poczucie swobody, odprężyć lub pokazać znajomym wypracowany przez lata efekt.Zobacz również: | Rolnictwo | Sadownictwo | Ogrodnictwo |

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 
365 dni w ogrodzie - Styczeń - łączymy przyjemność z pożytecznym
1 2 3

Nowy Rok to czas świąteczny, czas podsumowań ubiegłego roku w ogrodzie oraz czas w którym możemy zaplanować kolejny sezon.  

STYCZEŃ NA DZIAŁCE

W styczniu w przypadku spodziewanych większych mrozów, zwłaszcza przy małej ilości śniegu spraw­dzamy zimowe okrycia. Jeżeli trzeba powiększmy kopczyki z kory czy torfu, załóżmy dodatkową warstwę agrowłókniny, papieru falistego, juty lub słomy. Do zabezpieczania roślin nie nadaje się folia. Pod nią, w słoneczny dzień, tkanki szybko nagrze­wają się, a nocą przemarzają.
Przy intensywnych opadach śniegu regularnie usu­wajmy śnieg z drzew i krzewów, aby nie dopuścić do uszkodzeń spowodowanych nadmiernym ob­ciążeniem. Iglaki o kolumnowym pokroju związu­jemy sznurkiem, aby zapobiec zdeformowaniu ich pokroju pod wpływem ciężaru śniegu. Z ziemi śnie­gu nie usuwamy, gdyż stanowi on izolację przed zimnem.

Warto sprawdzić miejsca przechowywania warzyw, owoców, nasion. Usuwamy te, które są uszkodzone z jednoczesnym wietrzeniem pomieszczenia.

ZIMOWE PLANOWANIE

Wykorzystajmy zimowe wieczory na planowanie zmian w naszym ogrodzie i poszerzenie naszej działkowej wiedzy.
Pamiętajmy, że po roślinach porażonych choro­bami i zaatakowanych przez szkodniki, powinny być uprawiane rośliny odporne na te choroby i szkodniki.
Po roślinach zachwaszczających powinniśmy upra­wiać rośliny odchwaszczające.
W miejscu, gdzie w poprzednim sezonie rosły roś­liny o płytkim ukorzenieniu, zasadźmy te z głębo­kim systemem korzeniowym.
Pomyślmy o kolorach na naszej działce. Może ona być wielobarwna, z dominacją jednego koloru lub całkowicie jednokolorowa.
Planowanie ogrodu jest nie tylko ważne, ale i bar­dzo przyjemne.

Wykonujemy obchód w ogrodzie, w tym czasie z reguły występuje znaczna pokrywa śniegu. Warto usunąć ją z iglaków oraz sprawdzić zabezpieczenie roślin przed mrozem.

ZADANIA NA STYCZEŃ

W styczniu działkowiec nie nudzi się i przygotowu­je do sprawnego rozpoczęcia sezonu działkowego. Tak więc:

  1. przemyśl część warzywną (uwzględniając przed-i poplony) oraz część ozdobną działki,
  2. przemyśl nasadzenie drzew i krzewów w ogrodzie (czy coś przekopać, a może coś dosadzić?),
  3. naszkicuj plan działki z rozmieszczeniem stałych elementów i planowanych zagonów,
  4. oblicz ilość nasion kwiatów i warzyw potrzebną do obsiania zaplanowanych zagonów,
  5. przejrzyj narzędzia i uzupełnij ewentualne braki,
  6. kup nasiona, bulwy (po uwzględnieniu pozosta­łości z zeszłego roku).
4 5 6

Przygotowujemy się do szczepień roślin. Pobieramy zrazy jednorocznych pędów drzew owocowych i iglaków.

DZIAŁKA FUNKCJONALNA

Działka to nie tylko zaopatrzenie rodziny w zdro­we własne warzywa i owoce oraz piękne kwiaty. W dzisiejszych stresujących czasach chyba najwięk­szą jej zaletą jest możliwość wypoczynku i relaksu.
Warto na działce posiadać altankę. Można w niej nie tylko przechować podstawowe narzędzia, ale również schronić się przed niekorzystnymi czynni­kami atmosferycznymi i przygotować posiłek.
Altana może być wykonana z różnych mate­riałów. Jeżeli jesteśmy użytkownikami miejskich ogródków działkowych, pamiętajmy o konieczno­ści przestrzegania norm i przepisów dotyczących wielkości i usytuowania altanki na działce. W in­nych przypadkach, kiedy nie mamy odgórnych uregulowań kierujemy się zdrowym rozsądkiem i nie dajmy się ponieść fantazji.

Pomagamy mieszkańcom ogrodu. Wysypujemy pokarm dla ptaków. Utrwali to wzajemna współpracę w czasie kolejnych miesięcy roku kalendarzowego

.DZIAŁKA PODZIELONA NA STREFY

Choć rozplanowanie działki jest sprawą indywidu­alną, najbardziej racjonalne wydaje się wydzielenie na niej trzech stref.
Pierwsza strefa znajduje się najbliżej wejścia - wi­zytówka działki. Warto posadzić na niej rośliny wy­glądające pięknie przez cały rok (np. zimozielone bukszpany, trzmielinę, iglaki) oraz kolorowe kwit­nące rośliny jednoroczne.
Druga strefa to strefa relaksu biernego. Tu leżaku­jemy, czytamy, palimy ognisko, grillujemy lub po prostu wylegujemy się na trawie. Wokół niej sadzi­my ozdobne rośliny, które najbardziej cieszą nasze oczy i węch.
Trzecia strefa to część sadowniczo-warzywna (re­laks czynny). Wielkość poszczególnych stref zależy od potrzeb i upodobań naszej rodziny.

Wysiewamy nasiona na kiełki w pojemniku. Owoce będą doskonałym źródłem witamin w czasie zimowych miesięcy. Również możemy posadzić cebulę, korzenie pietruszki, selera.  

BIELENIE DRZEW

Styczeń to czas bielenia drzew. Silne mrozy nocą i ostre słońce w dzień (zwłaszcza od południo­wej strony) naraża na uszkodzenia kory i komó­rek drzewa. Bielenie pomaga zniwelować różnicę temperatur. •
Bielimy pnie drzew i nasady grubszych konarów. Zabieg wykonujemy mlekiem wapiennym, zrobio­nym z 2 kg wapna palonego na 101 wody. Najlepiej czynność wykonać na początku miesiąca.

7 8 9

Czas dobry na przygotowanie rozsady sałaty szklarniowej. Przerywamy i pikujemy siewki wysiane w porze grudniowej.

POBIERANIE ZRAZÓW

W styczniu po pierwszych mrozach pobieramy odcinki pędów (zrazy) na sadzonki, np. krzewów ozdobnych: tawuły, tamaryszka, żylistka, śniegu-liczki, derenia białego, jaśminowca.
Tniemy w tym celu jednoroczne pędy z dorodnymi pąkami na odcinki zawierające od dwóch do czte­rech pąków (węzłów). Średnica tak otrzymanych zrazów nie powinna być większa niż 0,5 centyme­tra. Pędy muszą być całkowicie zdrewniałe. Górna powierzchnia cięcia powinna być prostopadła do osi pędu.
Zrazy wiążemy w pęczki i przechowujemy przesy-pane wilgotnym piaskiem w temperaturze 0 - 2°C Jeżeli pobieramy różne rodzaje pędów, warto je opisać.

Sprawdzamy wilgotność roślin pokojowych, uzupełniając wodę w razie potrzeby. To czas małej ilości światła, warto z roślin usunąć kurz, dzięki temu rośliny będą w stanie zaabsorbować większą ilość potrzebnego światła. Do usuwania kurzu możemy użyć wilgotną szmatkę.

SAD NA KAŻDEJ DZIAŁCE

Krzewy oraz drzewa owocowe powinny znaleźć się na każdej działce. Podaje się, że dla 4-osobowej rodziny potrzeba do tego minimum 500 m2 działki. Na część sadowniczą najlepiej przeznaczyć połu­dniowy lub południowo-zachodni obszar działki.
Drzewa i krzew owocowe sadzi się rzędami pod drzewo rosnące pojedynczo przeznacza się ok. 25 m2 terenu. Gdy dysponujemy niewielką działką, pomyślmy o kąciku sadowniczym z drzew nisko-piennych. Są one bardziej odporne i bardziej wy­dajne niż drzewa owocowe normalnej wielkości. Dobrym rozwiązaniem są również kolumnowe drzewa owocowe. Zajmują one mało miejsca i są odporniejsze na choroby. Trzeba je wspierać za po­mocą palika. Ich plon jest niestety mniejszy, ale za to zwykle wcześniejszy.

W ogrodzie bielimy pnie drzew i grubsze konary.

NAWÓZ Z KOMINKA

Popiół wykorzystujemy do posypania oblodzonych nawierzchni wokół domu. Możemy mieszać go z glebą, poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zosta­nie dosypany do kompostownika. Wykorzystywać w ogrodzie można jedynie popiół drzewny, naj­wartościowszy jest ten powstały w wyniku spala­nia drewna z drzew liściastych. Z podsypywaniem roślin popiołem nie należy przesadzać, gdyż moż­na spowodować zasolenie gleby - niekorzystne dla wszystkich roślin. Bezpiecznie jest nie przekraczać dawki: 10 kg popiołu na 1000 m2 powierzchni. Nie stosujemy podsypywania popiołem roślin kwa-solubnych (magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy).

10 11 12

Pielęgnujemy rozsady wysiane w grudniu. Wysiewamy rozsadę nasion pomidora, papryki, ogórka szklarniowego.

ROŚLINY OWOCOWE

Drzewo, bez którego nie wyobrażamy sobie sadu to jabłoń. Oprócz niej warto posadzić śliwy, wiśnie, czereśnie, grusze.
Spośród krzewów nie może zabraknąć czerwonej i czarnej porzeczki oraz agrestu. Malina i jeżyna oprócz pysznych owoców prosto z krzaka dostar­czy materiału na zdrowe soki.
Bardzo zdrowe owoce zapewni borówka wysoka. Aby dobrze owocowała należy posadzić przynaj­mniej dwie jej odmiany.
W cichym i słonecznym miejscu musi znaleźć się winorośl.
Jeśli dodamy do tego krzaczki truskawek i pozio­mek, zadowolenie z różnorodności smaków i wi­tamin gwarantowane.

Wykonujemy pracę związane z donicami, a więc podlewamy je oraz spulchniamy glebę. Dzięki temu nie będą się rozwijały mchy i grzyby.

PRÓBA KIEŁKOWANIA

Nasiona, które zostały nam z zeszłego roku mogą jeszcze nadawać się do siewu. Aby się upewnić, co do ich jakości, należy przeprowadzić próbę kiełkowania.
Na dno naczynia, np. miski wkładamy ligninę lub gazę. Utworzone podłoże mocno zwilżamy wodą i układamy przeliczoną ilość nasion. Przykrywamy miskę folią z wyciętymi otworkami.
Po kilku dniach sprawdzamy, jaki jest stan siewek, czy nie mają oznak chorobowych i jaki odsetek na­sion nie wykiełkował.
Przy zakupie nasion pamiętajmy, że nasze rodzime nasiona będą lepszym zakupem niż zagraniczne, so bowiem przystosowane do naszych polskich warunków glebowych i klimatycznych.

Warto się zastanowić nad rozkładem rabat, nowymi roślinami, drzewkami, krzewami, które chcemy posadzić w ogrodzie.

ROKITNIK

Rokitnik to roślina wyjątkowa i o fenomenalnych właściwościach. Warto więc mieć go na działce.
Rokitnik ma od 1,5 do 6 m wysokości i może przy­bierać formę krzewu lub drzewa. Jest rośliną sil­ną, odporną i mało wymagającą, a jednocześnie ozdobną i bardzo dekoracyjną.
Jego owoce mają znacznie większą zawartość witamin niż inne, zawierają mnóstwo antyoksy-dantów, aminokwasów, mikroelementów i nie­nasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu rokitnik . stymuluje system immunologiczny, zwalcza wolne rodniki, poprawia krążenie i pracę serca, zapobiega miażdżycy, obniża poziom cholesterolu we krwi.
Zbiór owoców rokitnika odbywa się od września do listopada. Z zebranych owoców wyciskamy sok i dodajemy odrobinę miodu.

13 14 15

W posiadanej szklarni wysiewamy nasiona rzodkiewki. Glebę możemy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami rozdrobnioną słomą.


ZAMIAST TRAWNIKA

Jeśli w poprzednim sezonie mieliśmy dość koszenia trawnika lub jego uprawa jest dla nas ciężarem, za­stanówmy się nad zmniejszeniem jego powierzch­ni. Możemy część trawnika zagospodarować mało wymagającymi roślinami zadarniającymi:
Pragnia syberyjska - kwitnie na żółto, ma małe wy­magania, cień lub półcień,
Bluszczyk kurdybanek - kwitnie na fioletowonie-biesko, cień i półcień,
Podagrycznik pospolity - bardzo ekspansywna roś­lina o ozdobnych liściach z białym obrzeżem,
Barwinek - roślina o błyszczących liściach, półcień i cień,
Bergenia sercolistna - roślina zimozielona, zarów­no do cienia, jak i na słońce,

Rozchodnik ostry, biały lub kamczacki - stanowi­sko słoneczne.

Przebieramy cebulę, kłącza i bulwy kwiatowe. Uszkodzone usuwamy.

WYSIEW BEGONII

W styczniu wysiewamy begonię wiecznie kwitną­cą i bulwiastą. Nasiona wysiewamy do płaskich pojemników wypełnionych odkażonym i rozdrob­nionym podłożem (np. ziemia liściowa).DIa utrzy­mania wysokiej wilgotności powietrza pojemnik owijamy folią lub przykrywamy szybką.
Po czterech tygodniach przystępujemy do pikowa­nia. Siewki umieszczamy pojedynczo w odstępie 2 cm jedna od drugiej.

Sprawdzamy zabezpieczenie roślin przed niskimi temperaturami.

WYSIEW NASION W STYCZNIU

Nasiona niektórych roślin warto wysiać już w stycz­niu i wystawić na świeże powietrze. Kwiaty takie jak: jeżówka purpurowa, pierwiosnek, ciemiernik biały, chaber wielkogłówkowy czy dzwonek dal-matyński dopiero po przemrożeniu nasion (straty­fikacja chłodna) są zdolne do kiełkowania. Po oko­ło 6 tygodniach skrzynki z roślinami chowamy do jasnego pomieszczenia o temperaturze 12°C.
Od stycznia sieje się do skrzynek jednoroczne kwiaty letnie: petunie, szałwie, żeniszki.

16 17 18

Przy ładnej pogodzie zbieramy zimujący jarmuż, brukselkę i pietruszkę naciową.

PRZYSŁOWIA

Kiedy styczeń najmroźniejszy, wtedy roczek najpłodniejszy.

Gdy styczeń zamglony marzec zaśnieżony.

Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczy.

Kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to.

Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały.

Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima.

 

Nawozimy rośliny kwitnące zima, a więc cyklameny, grudniki, fiołki alpejskie, azalie doniczkowe. Pozostałe gatunki jedynie podlewamy i zraszamy.

UPRAWA SELERA

Pod koniec stycznia możemy sami zająć się pro­dukcją rozsady selera i innych roślin uprawianych podobną metodą. Nasiona selera wysiewamy do skrzynek i stawiamy na nasłonecznionym parapecie.
Gdy siewki mają 2-3 listki, przeprowadzamy pi­kowanie. Pamiętajmy, aby przed wysadzeniem do gruntu na działce rozsadę zahartować. Jeśli brak nam umiejętności i cierpliwości do produkcji rozsa­dy, możemy ją kupić na bazarze lub w sklepie.
Jako przedplon selera sprawdzają się rośliny cebu­lowe, strączkowe i kapustne.

Wykonujemy dalsze bielenie drzew. Usuwamy z nich pozostałe owoce.

KOLOROWE AKCENTY

Warto przyjrzeć się naszej działce, czy nie brak jej ozdobnych akcentów. Rośliną, która zachwyca swoim wyglądem mimo panujących w przydomo­wym ogrodzie chłodów, jest kwitnący w styczniu oczar, o kwiatach przypominających pędzelki.
Pod koniec miesiąca działkę może ozdobić zakwi­tający wówczas ciemiernik biały.
Uroku zimowym ogrodom dodają krzewy ostro-krzewu o błyszczących liściach i czerwonych owocach. Efektownie wyglądają również krzacz­ki golterii gęsto obsypane kulistymi, czerwonymi owocami.
Zachwycają rośliny z pozostawionymi na zimę owocami, znakomicie kontrastującymi z bielą śnie­gu: dzika róża, rokitnik zwyczajny i śnieguliczka. Swoim wyglądem i kolorem cieszą też berberysy.

19 20 21

To czas w którym rośliny domowe zaczynają wypuszczać nowe pędy. Jeśli uważamy, że jest to okres zbyt wczesny to przycinamy je i całe rośliny wynosimy w chłodniejsze miejsce.

PĘDRAKI

Pędraki i drutowce, gdy zadomowią się na naszej działce, są bardzo uciążliwymi i trudnymi do wy­tępienia szkodnikami. Należy więc zapobiegać ich pojawieniu się. Od czasu do czasu, w dni suche i słoneczne, należy przeprowadzać zabiegi przesu­szające glebę, co prowadzi do masowego ginięcia młodych drutowców i pędraków.
Należy skutecznie niszczyć chwasty, zwłaszcza ulubiony przez drutowce perz. Pamiętajmy, że na­turalnymi sprzymierzeńcami w walce z tymi szkod­nikami są ptaki, krety i ryjówki. Przed siewem i sa­dzeniem możemy wymieszać z glebą odpowiednie, zabezpieczające środki chemiczne dostępne we wszystkich sklepach ogrodniczych. Jeśli szkodniki już się zadomowiły, sięgamy po środki chemiczne niszczące intruzów.

Jeśli nie jest zbyt zimno to możemy przystąpić do ciecia odpornych na mróz krzewów owocowych. Są to agrest, jagoda kamczacka, porzeczka czerwona, rokitnika.

ZIOŁA NA DZIAŁCE

Warto zastanowić się naci miejscem na działce przeznaczonym na uprawę roślin leczniczych, które przydadzą się w domowej apteczce.
Właściwości uspokajające mają:
melisa, lawenda, dziurawiec, arcydzięgiel.
W nadciśnieniu tętniczym pomogą:
rokitnik, czosnek, dynia.
Właściwości przeciwpotne wykazują:
szałwia, hyzop, pokrzywa.
Właściwości przeciwbólowe: arcydzięgiel, dziewanna, lawenda, dziki bez czarny.
Na wzdęcia, kolki, bóle brzucha:
arcydzięgiel, dziurawiec, lawenda, czarnuszka, koper włoski, mięta, nagietek.
Na poprawę trawienia:
bazylia, mięta, szałwia, czosnek, koper włoski.
Wyksztuśnie działają:czarnuszka,dziewanna, koper włoski, hyzop, anyż.

Przystępujemy do rozmnażania z sadzonek liściowych begonii, fiołka afrykańskiego, mirtu i fuksji. Pobieramy również do szczepień zrazy z drzew owocowych i krzewów ozdobnych.

ODWIEDZAMY DZIAŁKĘ

Zimą odwiedzamy działkę w ceiu:

  1. sprawdzenia stanu zabezpieczeń pni przed np. zającami,
  2. sprawdzenia taśm mocujących młode drzewka i wysokie krzewy do palików,

-wycięcia jednorocznych, zdrewniałych pędów o średnicy ok. 0,5 cm przeznaczonych do wiosen­nego szczepienia; przechowujemy je w chłodnym miejscu przysypane wilgotnym piaskiem,

  1. prześwietlenia korony starszych krzewów (w przy^ padku łagodnej zimy, co jest zjawiskiem coraz częstszym). Prześwietlenia najlepiej wykonywać co 4 lata. U nasady rośliny, usuwamy najstarsze pędy oraz te, które są uszkodzone lub psują pokrój krzewu. Rany po cięciu pokrywamy specjalnym balsamem lub maścią ogrodniczą.
22 23 24

Sprawdzamy przechowywane warzywa, owoce, cebule kwiatowe, Uszkodzone usuwamy.

KONTROLA DRZEW OWOCOWYCH

Sprawdzamy czy nie pozostały na drzewach zmu­mifikowane owoce. Wszystkie usuwamy, gdyż są potencjalnym źródłem pierwotnych grzybów powodujących brunatną zgniliznę owoców. Jeżeli na pędach jabłoni wystąpiły objawy zrakowaceń (występujące na obumarłej korze ciemnobrunat­ne owocniki), zarażone pędy usuwamy. Usuwamy z drzew i krzewów również gniazda lub złoża jaj szkodników. Jeżeli występują silne mrozy, z działa­niami należy poczekać do złagodzenia zimy.
Jeśli podczas zimy na naszym trawniku powstała skorupa ze śniegu, powinniśmy ją rozbić, by nie dopuścić do powstania pleśni śniegowej.

Sprawdzamy osłony roślin, krzewów i drzew.

STRATYFIKACJA

Stratyfikacja nasion to oddziaływanie odpowied­nią temperaturą i wilgotnością, przy zapewnionym dostępie tlenu, mające na celu ułatwienie wscho­dów nasion.
W tym celu (stratyfikacja chłodna) nasiona mie­szamy z wilgotnym piaskiem w proporcji 1:3. Umieszczamy je w foliowym woreczku, zawiązuje­my woreczek tak,, aby w woreczku była przestrzeń z powietrzem. Woreczek wkładamy do lodówki na środkową półkę. Zabieg trwa od kilku do kilkuna­stu tygodni. W tym czasie trzeba sprawdzać, czy piasek jest wilgotny (w razie potrzeby podlewać), otwierać raz na tydzień, aby dostarczyć powietrze i sprawdzić wilgotność i stan nasion. Jeżeli nastąpi kiełkowanie, siewki przenosimy do doniczek z od­powiednią dla nich ziemią.

Przygotowujemy rozsadę roślin jednorocznych. Wysiewamy petunie kaskadowa, heliotrop, pierwiosnek ogrodowy.

ROŚLINY KWITNĄCE ZIMĄ

W styczniu, kiedy za oknem mróz i biel, a my spę­dzamy większość czasu w pomieszczeniach, warto ozdobić pokój kwitnącymi w tym okresie roślinami doniczkowymi.
Kwiaty doniczkowe szczególnie piękne w styczniu to:

  1. Zwartnica (Hipeastrum),
  2. Grudnik (Zygokaktus),
  3. Cyklamen perski,
  4. Azalia indyjska,
  5. Wilczomlecz lśniący,
  6. Guzmania,
  7. Kalanchoe,
  8. Storczyki (kwitną od jesieni do późnej wiosny).
25 26 27

Możemy nawieść delikatnie rośliny kwitnące zimą: cyklameny, grudniki, fiołki alpejskie, azalie doniczkowe. Inne podlewamy i dokonujemy spulchnienia ziemi.

WARTO SPRAWDZAĆ

Warto zaglądać na działkę podczas zimy. Oprócz przyjemnego przebywania na świeżym powietrzu, zyskamy pewność, że stan naszej działki'jest taki, że będzie nas cieszyć z chwilą pierwszych wiosen­nych dni do późnej jesieni.
-Sprawdzamy zabezpieczenia przed zwierzyną (siatki wokół pni, mydełka zapachowe).

  1. Poprawiamy otuliny młodych oraz wrażliwych na mróz roślin.
  2. Sprawdzamy stan zadołowanych warzyw.
  3. Nie zapominamy o roślinach uprawianych w po­jemnikach, które zimują w chłodnych pomiesz­czeniach. Nie należy dopuścić do przesuszenia ich bryły korzeniowej. Sprawdźmy także, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki i nie trzeba użyć preparatów chemicznych.

 

Przygotowujemy cebule, korzenie pietruszki, seler. Wysiewamy nasiona na pędzenie kiełków.

 

Zraszamy rośliny pokojowe, również możemy ustawić pojemniki z woda w miejscach przechowywania owoców.

 

28 29 30
Sprawdzamy stan sprzętu ogrodniczego. Wycinamy niepotrzebne drzewa. Powtarzamy bielenie pni i konarów.
Opr. Adam Nawara    
 
 
19 - 11.01.2013          
  Styczeń

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Luty

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Marzec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  Kwiecień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  Maj

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Czerwiec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Lipiec

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Sierpień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Wrzesień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Pażdziernik

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Listopad

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Grudzień

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
7          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  365 dni w ogrodzie

Rok w ogrodzie to dział poświecony wszystkim zagadnieniom, których celem jest uzyskanie pięknego ogrodu. Zapraszamy do wspólnych prac ogrodowych przez cały rok kalendarzowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy pryzrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.