Caffe
Kawa jak z ekspresu - bez ekspresu? Alternatywne metody parzenia kawy.
Czy dobra kawa musi być z ekspresu? Oczywiście, że nie! Co więcej, jak pokazują badania, większość z nas preferuje kawę parzoną w najprostszy ze znanych sposobów, czyli po prostu zalewa kawę wrzątkiem. Około 1/3 wykorzystuje do tego celu ekspres ciśnieniowy, a 1/5 korzysta z ekspresów przelewowych. Bardziej wtajemniczeni miłośnicy wybierają alternatywne metody parzenia kawy takie jak kawiarka, dripper, French Press czy Aeropress.
Alternatywne metody parzenia kawy - czyli jakie?
Najprościej mówiąc, alternatywne parzenie kawy to przyrządzenie kawy w sposób inny niż w ekspresie. Czyli w zasadzie wszystkie tradycyjne metody parzenia kawy, które stosowaliśmy zanim pojawiły się ekspresy do kawy. Alternatywnych metod parzenia kawy jest całkiem sporo, powstało też sporo przyrządów i gadżetów mających ułatwić ten proces, a także wydobyć z kawy jak najwięcej smaku i aromatu. Kawa parzona przy ich użyciu, nie odbiega smakiem od tej z ekspresu, są wręcz osoby, które znacznie bardziej preferują kawę przygotowaną np. w tradycyjnej kawiarce czy tureckim tygielku.
Wśród metod alternatywnych wyróżniamy m.in.:
• DRIPPER / DRIP
• KAWIARKĘ
• FRENCH PRESS
• SYFON DO PARZENIA KAWY
• CHEMEX
• AEROPRESS
Dripper - przelewowe parzenie kawy.
Parzenie kawy w dripperze to jedna z najprostszych metod. Sama nazwa dripper (od słowa drip, czyli przelewać) sugeruje sposób, w jaki parzona jest kawa, czyli przelewowo. Dripper to stożek wykonany z plastiku, metalu, porcelany lub szkła, w którym umieszczamy kawę i powoli zalewamy gorącą wodą, która zgodnie z prawami fizyki, powoli spływa w dół. Kształt drippera umożliwia optymalny przepływ wody przez zmielone ziarna kawy, co wydobywa z niej bogactwo aromatu i smaku.
Parzenie kawy w dripperze krok po kroku
1. Umieść dripper wraz z filtrem na kubku, filiżance lub dzbanku.
2. Przepłucz filtr gorącą wodą, aby pozbyć się ewentualnych zapachów, mokry filtr także lepiej przylega do drippera.
Następnie wylej wodę z płukania.
3. Wsyp kawę do drippera (6g kawy na 100ml wody). Zalej kawę woda o temperaturze 90-95°C do jej wysokości, Odczekaj 30s, a następnie powoli, partiami dolewaj tyle wody, ile kawy chcesz uzyskać.
4. Cała czynność, od momentu rozpoczęcia zalewania kawy, powinna trwać nie więcej niż 4 minuty.
Parzenie kawy w kawiarce – włoski klimat w domu.
Kto miał okazję odwiedzić Włochy wie, że w domu każdego prawdziwego Włocha znajduje się kawiarka, w końcu to Włoch - Luigi De Ponti jest jej konstruktorem. Wykonał on projekt kawiarki dla firmy Bialetti. Dziś, kawiarki Bialetti to kultowy gadżet każdego kawosza, dlatego nie mogło zabraknąć ich w naszym sklepie. Kawiarka to sprzęt przypominający wyglądem dzbanek, który po dokładniejszych oględzinach ukaże nam trzy części. Górną - do której trafia gotowa kawa, środkową - sitko na kawę i dolną - gdzie wlewamy ciepłą wodę. Przyzwyczajeni do przelewowego parzenia kawy, pewnie zastanawiacie się - jak gotowa kawa trafi do górnej części kawiarki? Tym razem wykorzystamy inne prawo fizyki. Gorąca woda pod wpływem gotowania się, wytwarza ciśnienie (1,5-2 bary), które wypycha ją do góry. Przechodząc przez sitko z kawą, zabiera z niej to, co najlepsze, czyli smak i aromat, a następnie jako gotowy napój trafia do górnej części.
Parzenie kawy w kawiarce krok po kroku.
1. Zalej ciepłą wodą dolna część kawiarki.
2. Wsyp kawę do sitka (6g kawy na 100ml wody) - nie zasypuj do pełna i nie dociskaj kawy, najlepiej zostawić około 0,5 cm wolnego miejsca. Dodatkowo, przed wsypaniem kawy możesz umieścić między sitkiem a górną częścią okrągły, wcześniej przepłukany filtr. Dzięki temu w kawie nie będzie drobnych fusów.
3. Dokładnie zakręć kawiarkę i umieść na gazie lub kuchence.
4. Gdy woda się zagotuje i kawa przeleje się do górnej części, możesz przelać kawę do filiżanek i cieszyć się jej smakiem.
Pamiętaj, aby zbyt długo nie gotować kawy, optymalna temperatura wody to 90-95 °C . Kawa parzona za pomocą kawiarki jest bardzo esencjonalna i co tu dużo mówić, jak przystało na Włochów, mocna i niekoniecznie w dużej pojemności. W naszym sklepie znajdziesz kawiarki o większych pojemnościach, nawet do 500ml, z których otrzymasz kubek dobrej, mocnej kawy o słusznym rozmiarze. Sprawdź nasze kawiarki o pojemnościach 150ml, 200ml, 300ml, 500ml.
Aeropress - futurystyczny gadżet do parzenia kawy.
Aeropress to stosunkowo nowa metoda parzenia kawy. Skonstruowany w 2005 roku przez Alana Adlera, wyglądem przypomina dużą strzykawkę - składa się z cylindra oraz tłoka zakończonego uszczelką - i w dużym uproszczeniu tak właśnie działa. Aeropress jest doskonałą alternatywą dla ekspresu do kawy, przy czym nie zajmuje dużo miejsca, jest prosty i szybki w użyciu, a także łatwy do utrzymania w czystości. W Aeropressie szybko przygotujemy smaczną i aromatyczną kawę, zarówno w domu, jak i warunkach podróży.
Parzenie kawy w Aeropressie krok po kroku
1. Przepłucz filtr gorącą wodą.
2. Wsyp kawę do Aeropressu (6g kawy na 100ml wody).
3. Zalej woda o temperaturze 90-95°C do poziomu kawy.
Odczekaj 30s, a następnie dolej resztę wody, przemieszaj i odczekaj minutę.
4. Zamontuj filtr, obróć Aeropress i umieść go na kubku lub filiżance
5. Powoli „wyciskaj” kawę do filiżanki.
A co, gdy nie ma niczego? Czyli parzenie kawy na zimno.
Na koniec troszeczkę odbiegniemy od tematu alternatyw dla ekspresu do kawy, aby zaciekawić was dosyć niekonwencjonalną metodą parzenia kawy idealną, gdy… nie mamy niczego – nawet ciepłej wody. Czy w ogóle tak się da? Da, i gwarantujemy, że efekt Was pozytywnie zaskoczy. Kawa parzona na zimno, a w zasadzie macerowana, bo de facto jej nie parzymy, a zalewamy zimną wodą, nazywana też cold brew coffee, to jedna z pierwszych metod przyrządzania kawy. Kawę zaczęli parzyć Arabowie dopiero około 1000 p.n.e. Wcześniej rozgniecione ziarna kawy zalewano zimną wodą i odstawiono na jakiś czas, aby napój nabrał mocy lub mieszano z tłuszczem i formowano w kulki. My zdecydowanie polecamy pierwszy sposób. Jak zaparzyć kawę na zimno? Potrzebujemy kawy dobrej jakości i wody w temperaturze pokojowej. Kawę posypujemy do wyparzonego naczynia (od 50 do 200g), zalewamy 1 litrem wody i odstawiamy na minimum 12 godzin, a najlepiej na 20. Co jakiś czas kawę możemy zamieszać. Po upływie czasu przelewamy kawę przez filtr do innego naczynia. Tak przygotowana kawę możemy przechowywać w lodówce do 5 dni. Jak smakuje kawa parzona na zimno? Wszystko zależy od rodzaju zastosowanej kawy, ale charakteryzuje się ona zdecydowanie łagodniejszym smakiem, pozbawionym goryczy i kwasowości, a przede wszystkim nieznanym dotychczas aromatem kawy. Jest dużo łagodniejsza i idealnie sprawdza się w upalne dni, a także w sytuacjach kryzysowych, gdy nie mamy wrzątku, ale za to mamy czas ;)
Pamiętaj!
Bez względu na metodę parzenia kawy, dla uzyskania oczekiwanego smaku i aromatu ważna jest odmiana kawy, jej jakość oraz także stopień zmielenia. Najlepiej, jeśli kawę zmielisz bezpośrednio przed jej parzeniem. Sprawdź nasza ofertę młynków do kawy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |