Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - GMI
   
COUNTRY:
         
 
   
Magazyn perfumy
   
Home news
   
Info
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Inne
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   

 

 
Grupa Media Informacyjne
     

Zdrowie i urodo to informacje dla nowoczesnych kobiet i mężczyzn podane w doskonałym stylu. Cenimy sobie bardzo różną indywidualność i osobowości. Dlatego Znajdziesz tutaj odważne porady i artykuły charakteryzujące się dużym stopniem wyjątkowości. Tak by Każdy znalazł tutaj informacje dla Siebie. Zapraszamy serdecznie do czytania.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Perfumy i aromaterapia

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami. Odkryjesz też niezwykłą moc drzemiącą w olejkach eterycznych, które mogą wyciszać, pobudzać i dodawać energii, skupić rozproszone myśli lub ukoić nerwy po trudnym dniu i zapewnić spokojny sen. Wystarczy, że opanujesz kilka prostych zasad, a przygotowane przez Ciebie kosmetyki będą pięknie pachnieć i skutecznie działać.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
   
   
 
     

Zmysł węchu

Zmysł węchu- pierwsze uczucie, które wynikło u człowieka w procesie ewolucji, jego centrum znajduje się w tej części mózgu, która odpowiada za emocję i seksualne zachowanie. Dla tego właśnie aromaty są w stanie kierować humorem i reakcjami człowieka. Oprócz tego, udowodniono że swoich partnerów my wybieramy nie wedłóg wyglądu zewnętrznego czy inteligencji, a koncentrujemy się na zapachu. Jeszcze kobiety starej Europy, znając o pobudzającym działaniu rzeczywistego zapachu ciałą, smarowali się swoją wydzieliną jako perfumami, części ciała za uszami i na szyi, żeby przywrócić uwagę partnera. Jeśli zasięgnąć jeszcze głębiej, to do jednego z starożytnych mędrców należy myśl: Leprzym aromatem kobiety jej jej naturalny zapach, kiedy od niej niczym innym nie pachnie”. Już w naszych czasach w Anglii pojawił się ruch mężczyzn przeciwko kobiecych deodorantów. A właśnie, męski nos jest bardziej czujny do zapachów. Duchowni liderzy ruchu żądali zatrzymania produkcji tych środków higieny z aromatami, argumentując to tym, że zapach deodorantu zabija rzeczywisty i indywidualny zapach ciała, który jest na tyle samo unikatowy jak i odbitki palców. W ten sposób staje się niewykonalnym zadanie wyboru partnerki dla życia. Naturalny zapach ciała, zwłaszcza miejsc intymnych jest mocnym afrodyzjakiem (środkiem pobudzającym), dla tego właśnie w Afryce, plemiona w których i do dzisiaj partnerów wybierają tylko posługując się węchem. I jak twierdzą naukowcy-etnolodzy, rozwodów u nich prawie nie zdaża się. Zapach, tak samo jak i ubrania, styl zachowania, fryzura podkreśla oryginalność i niepowtarzalnosc czaru każdej kobiety. Należy pamiętać, że przyjemny zapach zależy przede wszystkim od higieny osobistej. A mocna potliwość, zazwyczaj, widoczna jest pod pachami. Dla tego, nigdy nie poleca się pryskać perfumami części ciała z podwyższoną potliwością dla uniknięcia podrażnienia skóry lub pojawienia się różnorodnych wysypek. Ostry zapach potu prawie nie można nejtralizować środkami aromatycznymi. Mieszanki białkowe, które wchodzą do składu wydzieliny potowej, które osiadają na włosach rosnących pod pachami i stopniowo rozkładają się, które nasiąkają ostrym zapahcem. Wydzielanie potu to przede wszystkim funcja ochronna i pełne jej blokowanie może doprowadzić do złych skutków. Pot, który wydziela się w gorącym okresie lub pod czas wysiłków fizycznych sam z siebię nie ma zapachu i nabiera go tylko mieszając się z apokrynową wydzieliną. Proces tworzenia nieprzyjemnego zapachu dzieje się natychmiastowo i dla tego w porze gorącej całe nasze życie idzie pod hasłem – wszystko w walce z mikroorganizmami. Kobieta, pragnąca zlikwidować źródło nieprzyjemnego zapachu, powinna codziennie golić włosy pod pachami (niktórym zaleca się robić to kilka razy dziennie), po czym należy przemyć te części ciała ciepłą wodą. A potem skorzystać z pomocy specjalnych środków chemicznych.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

Męskie perfumy, które przyciągają kobiety

Pięknie pachnący mężczyzna działa na kobiety jak magnes. Ale które perfumy wybrać, aby zapach na długo pozostał w pamięci? Przedstawiamy nuty zapachowe dla panów działające jak afrodyzjaki. Poznaj najładniejsze perfumy męskie i wybierz taką kompozycję, która spodoba się też Twojej partnerce.    

Dobre perfumy męskie potrafią pobudzić kobiece zmysły. Są jak dodatek do ubioru, który sprawia, że nawet codzienne ubrania nabierają klasy. Oczywiście perfumy należy dobierać do okazji, pory roku i charakteru. Wtedy stają się składnikiem wizerunku. Warto wiedzieć, że nuty zapachowe, z których złożone są perfumy, uwalniają się po zetknięciu ze skórą. I dlatego jedna woda toaletowa czy perfumowana może pachnieć na każdym ciele inaczej.

Pamięć węchowa

Ludzka pamięć węchowa działa zadziwiająco – potrafimy zapamiętać osoby po zapachu, dlatego ma on tak kluczową rolę w tworzeniu pierwszego wrażenia. Niektóre przemawiają do podświadomości bardziej przekonująco niż niejedna rozmowa. Są to nie tylko zapachy kwiatów i cytrusów, ale i aromaty drzewne czy żywiczne. Również wonie pochodzące od zwierząt, takie jak piżmo potrafią zapadać głęboko w pamięć.

Składniki perfum jak afrodyzjaki

Apetyt na miłość wzbudza u kobiet podobno zapach róży bułgarskiej, olejku jaśminowego i ylang-ylang, czyli kwiatu egzotycznego drzewa o słodkim, balsamicznym aromacie. Sekretem powodzenia może być też mikstura z dodatkiem żywicy kyara pozyskiwanej z drzewa aloesowego. Jej zapach przypomina mieszaninę żywic, miodu i kwiatów. Składnik ten jest wyjątkowo rzadki i drogi, dlatego często zastępuje się go bardziej popularnym agarem, znanym też jako oud. To cenne drewno aloesowe pachnie głęboko i żywicznie. Aromat jest nieco gorzki, ale przyjemnie kadzidlany – afrodyzjak ten ceni się również za właściwości relaksujące.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Polecane przez GMI

 
   
 

Kreatorzy perfum

Niepowtarzalny aromat naszych perfum to zasługa prawdziwych artystów. Kreatorzy zapachów, potocznie zwani też "nosami" (od części ciała, którą wykorzystują w swojej pracy) to ludzie wyjątkowi, posiadający niesamowity zmysł i twórcze uzdolnienia. Rozpoznawanie i komponowanie zapachów to bowiem nie lada sztuka. Fachowcom stworzenie nowych perfum zajmuje średnio aż dwa lata.

Proces powstawania zapachów to jednak nie tylko artystyczna zabawa, lecz także ciężka praca. Kreatorzy zapachów mogą pracować tylko określoną liczbę godzin w tygodniu, gdyż ich zmysł węchu musi odpocząć. Są na diecie – z ich jadłospisu wykluczone są ostre potrawy, a także przyprawy, które mogłyby wpłynąć na rozpoznawanie zapachów. Zabronione są również papierosy i alkohol oraz używanie innych kosmetyków zapachowych. Opłacają się jednak wszystkie te wyrzeczenia. Najlepsze nosy są bowiem rozchwytywane, a producenci perfum płacą im olbrzymie sumy za tworzenie cudownych zapachów.

Na całym świecie, rozpoznawaniem, oceną i komponowaniem zapachów zajmuje się wiele osób. Jednak tych najbardziej znanych kreatorów, ludzi którzy zasłynęli się w historii tworzenia perfum jest tylko kilku. Warto więc przyjrzeć się bliżej tym niesłychanym osobowościom…

Ernest Beaux

Zapewne wszyscy słyszeli o Gabriele Coco Chanel i jej perfumach. PostaĆ Ernesta Beaux jest jednak zupełnie nieznana, mimo że to właśnie jemu świat zawdzięcza formułę No. 5. Zaskakująca jest historia życia tego wielkiego twórcy. Mężczyzna urodził się w Moskwie i oficjalnie był zawodowym żołnierzem. Prywatnie jednak interesował go świat zapachów. Artysta badał pochodzenie różnorodnych aromatów, przygotowywał oryginalne kompozycje, które później przedstawiał swojej znajomej Gabrielle. O powstaniu zapachu Chanel No.5 krąży wiele legend Jedna z nich głosi, że asystent Ernesta "przedawkował" aldehyd, co nadało kompozycji niepowtarzalny charakter. Druga wersja zakłada, że perfumy świadomie stworzył sam Beaux zainspirowany "świeżością północnych jezior o północy na półwyspie Kolskim", gdzie stacjonował jego pułk.

Jacques Polge

Od kiedy Gabrielle Chanel wybrała kompozycję zapachową zaprojektowaną przez Ernesta Beauxa, i nazwała ją swoją szczęśliwą cyfrą 5, oryginalna formuła perfum Chanel No.5 nie była nigdy modyfikowana (czyli od 1921 roku). Aż do czasu, gdy "nos" perfum Chanel Jacques Polge stworzył jej nowy wariant - Chanel No. 5 Eau Première. Nowa formuła jest nadal podobna do oryginału - zmysłowa i szalenie kobieca. Dominują w niej nuty zapachowe neroli, róży, jaśminu, ambry i drzewa sandałowego. NowoŚciĄ, którą wprowadził Jacques Polge jest lżejsze stężenie tych składników, co daje w efekcie świeższą wersję perfum. Artysta stworzył również wiele innych ciekawych kompozycji, głównie dla firmy Chanel.

Jean-Paul Guerlin

Artysta ten należy do wielkiego rodu Guerlinów, założycieli sławnego przedsiębiorstwa produkującego perfumy i kosmetyki. Nie mniej utalentowany, jak jego poprzednicy, stworzył kolejne kompozycje, które ugruntowały pozycję firmy wśród najlepszych światowych producentów perfum: Vétiver (1959), Habit Rouge (1965), Nahéma (1979), Jardins de Bagatelle (1983), Samsara (1989), Héritage i Coriolan.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
   
 
   
  Page 1 | 2 | 3
   
 
 
Ostatnio dodane - Nuty zapachowe
 
   
19 - 11.01.2017          
  Kompozycji zapachowych do aromaterapii - Kompozycja zapachowa przeciw bólowi głowy (do masażu)

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Kompozycji zapachowych do aromaterapii - Kompozycja zapachowa na spokojny sen (do kąpieli)

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Kompozycji zapachowych do aromaterapii - Uspokajająca kompozycja zapachowa (do masażu)

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  Kompozycji zapachowych do aromaterapii - Kompozycja zapachowa poprawiająca nastrój (do masażu)

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  Kompozycji zapachowych do aromaterapii - Kompozycja zapachowa do masażu przed sesją jogi

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Kompozycji zapachowych do aromaterapii - Kompozycja zapachowa poprawiająca koncentrację i pamięć (do masażu)

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Kompozycji zapachowych do aromaterapii - Kompozycja zapachowa ułatwiająca oddychanie (do masażu)

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Kompozycji zapachowych do aromaterapii - Kompozycja zapachowa odświeżająca powietrze (do rozpylania)

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
11          
  Przywracanie równowagi czakr

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Kompozycje zapachowe do odświeżania powietrza

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Odświeżający spray do ciała

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Olejki do aromaterapii

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
7          
  Kompozycje zapachowe do perfum na bazie olejku

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  Przepis na perfumy o stałej konsystencji

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  Przepis na perfumy na bazie alkoholu

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  Przepis na perfumy na bazie olejku

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  Nuty zapachowe

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Niezbędne wyposażenie

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Komponowanie i przechowywanie perfum

Wejdź w upajający świat zapachów - niech Twoje kosmetyki pachną tak pięknie, jak nigdy! Z tego rozdziału dowiesz się, jak tworzyć doskonale zbalansowane i harmonijne zapachy, jak przygotować wyjątkowe perfumy dla bliskiej osoby lub odświeżacz powietrza, który wypełni dom ulubionymi aromatami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
   
  Page 1 | 2 | 3
   
 
 
   
 

Krótka historia perfumiarzy

Perfumy towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Już praczłowiek odkrył bowiem, że niektóre zioła i bogate w żywicę drzewa uwalniają przy spalaniu piękny zapach. Przez tysiące lat sposoby produkcji perfum były udoskonalane przez kolejne cywilizacje, by dziś stać się zaawansowanym procesem technologicznym, wymagającym nie tylko specjalistycznej aparatury, ale także fachowej wiedzy.

Perfumy wczoraj

W czasach praczłowieka wonny dym miał znaczenie magiczne i był wykorzystywany do praktyk religijnych. Wierzono, że pachnące opary zaniosą do bogów modlitwy i ześlą ich przychylność. Stąd zresztą wywodzi się nazwa perfumy – łacińskie wyrażenie per fummum oznacza dosłownie „poprzez dym”.

W starożytności wciąż łączono piękne zapachy z religijnymi rytuałami – stanowiły nieodłączny element ceremonii pogrzebowych. Pachnidła, ze względu na wysoką cenę, były także świadectwem bogactwa i wysokiego statusu społecznego. Perfumy przybierały najczęściej postać olejków lub balsamów o pielęgnacyjnych właściwościach, chętnie wykorzystywano je również jako afrodyzjaki.

Wraz z nadejściem chrześcijaństwa, perfumy stały się grzeszną, zakazaną przyjemnością. Tradycja ich wytwarzania przetrwała dzięki muzułmanom, pierwszym rewolucjonistom w świecie zapachu – to oni odkryli metodę destylacji alkoholowej, która usprawniła produkcję ekstraktów. Za pierwszego nowożytnego perfumiarza uważa się zresztą Avicennę, perskiego medyka i uczonego. Do chrześcijańskiej Europy perfumy trafiły więc ponownie wraz z krzyżowcami, wracającymi z krucjat w Ziemi Świętej.

Renesans, wraz z rozwojem nauk chemicznych, przyniósł przełom w rozwoju perfumerii przez udoskonalenie procesów destylacji i ekstrakcji. Zapachową potęgą stały się Włochy – dzięki rozległym kontaktom handlowym, włoscy kupcy zyskali dostęp do rzadkich i cennych składników do produkcji pachnideł. Stamtąd za sprawą Katarzyny Medycejskiej perfumy trafiły do Francji, powszechnie uważanej za światową stolicę ich wyrobu. Rzeczywiście, w XVII w. Paryż został głównym ośrodkiem przemysłu perfumeryjnego, w którym królowały ciężkie zapachy piżma i ambry. Na początku XVIII w. niezwykle popularna stała się natomiast Eau de Cologne – woda kolońska stworzona przez Johanna Marię Farinę.

Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak dopiero w XIX w. Dalszy rozwój nauki pozwolił na zastąpienie naturalnych, drogich składników tymi pochodzenia syntetycznego. Ceny perfum spadły, a ich dostępność się zwiększyła. Również grono twórców perfum znacznie się poszerzyło. Nazwiska wielkich perfumiarzy tamtego okresu, jak Francois Coty czy Jacques Guerlain, pamiętamy do dziś. Na przełomie XX w. perfumy zawarły natomiast mariaż z modą. Sławni projektanci, między innymi Coco Chanel, promowali nowe kolekcje przy pomocy zapachów sygnowanych swoim nazwiskiem.

Perfumy dziś

Choć etapy produkcji perfum nie zmieniły się od lat, dziś proces ten wymaga specjalistycznej, precyzyjnej aparatury, wiedzy i pewnego rygoru. Zajmują się nim profesjonalne rozlewnie, wyposażone w odpowiednie zaplecze logistyczne, linie do napełniania i konfekcjonowania flakonów i duże moce przerobowe.

Wszystko zaczyna się od opracowania receptury – jej stworzenie i doszlifowanie może trwać nawet kilka lat. Następnie, w ogromnych magazynach, z aptekarską precyzją odmierza się wyselekcjonowane składniki, które trafiają do tzw. reaktora, czyli zbiornika przeznaczonego do mieszania i macerowania aromatów. Łączy się je w odpowiedniej kolejności, a jej zaburzenie może całkowicie zmienić efekt końcowy. Gotową mieszankę uzupełnia się różnorodnymi chemikaliami. Ich zadaniem jest utrzymanie właściwej klarowności i konsystencji, a także trwałości perfum. Następuje proces maceracji – wyodrębnienia aromatu z zastosowanych składników. Później do zbiornika dodaje się kolejne substancje chemiczne, odpowiadające za wzmocnienie, konserwację i zabezpieczenie mieszanki przed wpływem czynników zewnętrznych. Na koniec do reaktora trafia odpowiednia ilość alkoholu. To doskonały, obojętny rozpuszczalnik, który pełni rolę nośnika dla perfum.

Gotowy produkt jest barwiony i poddawany drobiazgowej kontroli jakości. Jeżeli dana partia przejdzie pozytywnie rygorystyczne testy, perfumy trafiają do flakoników. Są korkowane, opatrywane odpowiednimi etykietami i pakowane w kartoniki. W tej postaci, dodatkowo zabezpieczone przed transportem, trafiają do magazynów i na sklepowe półki.

Kim jest nos?

Mianem „nosów” określa się specjalistów, którzy zajmują się komponowaniem zapachów. To najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny etap produkcji. Kreatorzy perfum są osobami o doskonale rozwiniętej wyobraźni olfaktorycznej i bardzo wyczulonym węchu. Muszą nie tylko znać tysiące zapachów, ale również potrafić przewidzieć, jaki efekt powstanie po połączeniu różnych składników.

Dawniej fach perfumiarza był rodzinny, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dziś istnieją specjalne szkoły – głównie we francuskiej Prowansji, z której wywodzą się perfumy Livioon, ale także przy wielkich koncernach perfumeryjnych. Adepci tej trudnej sztuki muszą wykazać się dużą kreatywnością i wytrwałością, szczególnie ważna jest też dobra pamięć. Przez lata kształcą się w zawodzie. Ich pierwszym wyzwaniem jest rozpoznanie i nazwanie 200 aromatów, potem robi się już tylko trudniej: początkujący perfumiarze rozkładają na czynniki pierwsze gotowe perfumy i w ten sposób uczą się zasad komponowania zapachów. Niestety, nie każdy z nich zostaje kreatorem perfum. Mniej utalentowani czy pracowici często zatrudniani są jako twórcy aromatów dla przemysłu spożywczego i chemii gospodarczej. W efekcie odpowiadają za perfumowanie przedmiotów codziennego użytku: od jedzenia przez kosmetyki, aż po... proszki do prania.

Fascynująca historia perfum bez wątpienia świadczy o tym, jak ważny dla człowieka jest zapach. Łączenie wiekowych tradycji i nowoczesnych technologii pozwala stworzyć najbardziej nawet złożone kompozycje, choć pomysł od gotowego flakonika dzieli długa droga.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
News - Poradnik perfumy i aromatoterapia
 
   
News - Jak przedłużyć trwałość zapachu  
News - Jak zapach kreuje nastrój  
News - Jak opisać zapach  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.