Jak zapach kreuje nastrój
Aromaterapia, czyli dosłownie leczenie zapachem, to najpopularniejszy dział medycyny naturalnej. Od wieków wykorzystuje właściwości olejków eterycznych do poprawy zdrowia i samopoczucia człowieka. Nie od dziś bowiem wiadomo, że zapach ma dla naszego nastroju bardzo duże znaczenie. Wiedząc, jak oddziałują poszczególne aromaty, z łatwością można dobrać perfumy idealnie odpowiadające okolicznościom.
Olejki znane od wieków
Olejki eteryczne znano już w starożytności. W Egipcie były one powszechnie używane do dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach, pielęgnacji ciała, relaksacyjnych kąpieli czy aromatyzacji bielizny. Ponoć sama Kleopatra korzystała z ich dobrodziejstw, napełniając poduszki płatkami róż, by ułatwić sobie zasypianie. Hipokrates z kolei zalecał masaże olejkami w celach leczniczych, a dla Hindusów aromaty stanowiły klucz do otwarcia duszy i umysłu.
Moc olejków eterycznych odkrył na nowo żyjący w XX w. francuski chemik Rene-Maurice Gattefosse. Zanurzył poparzoną dłoń w olejku lawendowym i zauważył, że rana zagoiła się dzięki temu zdecydowanie szybciej, w dodatku nie pozostawiając blizny. Zjawisko zafascynowało naukowca i zachęciło go do dalszych badań, a w końcu do wydania książki pt. „Aromaterapia” – stąd też wywodzi się ten termin.
Jak wpływa na Ciebie zapach?
Pierwotnie perfumy tworzono na bazie wysokiej jakości naturalnych olejków eterycznych, które w pełni oddawały aromaterapeutyczne właściwości. Dziś coraz częściej używa się ich syntetycznych zamienników. I choć nie posiadają one cech leczniczych, wciąż wpływają na nastrój użytkowników perfum. Otulając się ulubionym zapachem, oddziałujemy przecież na swoje samopoczucie i przebojowość. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tę właśnie funkcję pachnideł świadomie wykorzystać do poprawy humoru, koncentracji czy pewności siebie.
Zapachy owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze, cytryny, grejpfruty, uważa się za doskonałe reduktory napięcia. Świetnie wpływają na zmniejszenie poziomu stresu i pomagają się odprężyć, a przy okazji dodają energii. Sprawdzą się np. po ciężkim dniu w pracy czy w szkole.
Słodka woń wanilii uchodzi za jeden z najbardziej skutecznych afrodyzjaków. Działa także jak naturalny antydepresant, łagodząc napięcie nerwowe i sprawia, że czujesz się przytulnie.
Cynamon, używany przeważnie w męskich perfumach, świetnie pobudza umysł. Wpływa na uważność, poprawia pamięć i koncentrację, a przy tym zmniejsza uczucie frustracji. Wybierasz się w długą podróż samochodem? Aromat cynamonu pomoże zachować czujność w trasie.
Rozmaryn, częsty składnik luksusowych perfum, również pomaga się skoncentrować. Polecany jest zwłaszcza przy dużym wysiłku umysłowym, np. intensywnej nauce do egzaminu.
Jaśmin posiada udowodnione działanie antydepresyjne. Jego intensywny zapach łagodzi stany lękowe i skutecznie podnosi nastrój. Jest niezastąpionym lekiem na chandrę.
Jeśli zmagasz się z apatią i zniechęceniem, sięgnij po paczuli. Ten ciepły aromat doda Ci motywacji do działania i poprawi humor, a nawet poprawi libido.
Zapach pieprzu znany jest jako efektywny afrodyzjak. Wybierz go, gdy zależy Ci na ożywieniu ciała i umysłu oraz podgrzaniu atmosfery.
Popularna nuta drzewa sandałowego doskonale sprawdza się w uspokajaniu rozdygotanych nerwów. Koi, łagodzi napięcie i tworzy nastrój medytacyjny.
Lawendę uznaje się za królową olejków eterycznych. Jej zapach, choć znajdziesz go przeważnie w męskich perfumach, jest bardzo uniwersalny. Usuwa zmęczenie umysłu, poprawia pamięć, uspokaja, a także ułatwia zasypianie.
Przy doborze perfum należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami. Warto jednak wybierać wśród ulubionych pachnideł takie, które poprzez pozytywne skojarzenia poprawiają humor lub mają właściwości, na jakich w danej chwili nam zależy. Dzięki temu zapach będzie nie tylko piękny, ale również funkcjonalny.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |