Nuty zapachowe
Olejki eteryczne, absoluty i ekstrakty C02 należą do jednej z trzech nut zapachowych, które różnią się czasem utleniania: wysokiej (głowy), średniej (serca) i bazowej (głębi).
Nuty wysokie: Tworzą od 5 do 20% kompozycji zapachowej. Zapachy zaliczane do tej kategorii ulatniają się najszybciej i to one odpowiadają za pierwsze wrażenie przy wąchaniu perfum. Określa się je jako świeże, silne lub ostre.
Nuty średnie: Tworzą od 50 do 80% perfum. Olejki należące do tej kategorii pomagają połączyć w harmonijną całość kompozycję zapachową i nie ulatniają się tak szybko, jak zapachy nut wysokich. Nazywane są nutami serca, ponieważ stanowią prawdziwą esencję kompozycji.
Nuty bazowe: Tworzą od 5 do 20% kompozycji zapachowej. Stanowią tło dla pozostałych składników i odpowiadają za trwałość perfum, tzn. długość odczuwania zapachu, ponieważ ulatniają się najwolniej. Olejki zaliczane do tej kategorii są zazwyczaj gęste i lepkie, dlatego nie jest łatwo się z nimi obchodzić. Ich zapach staje się wyczuwalny dopiero po pewnym czasie, zazwyczaj po ok. 20 minutach.
Ratuj drzewa sandałowe w Indiach
Sandałowiec biały {Santalum album), rosnący w okolicach indyjskiego miasta Mysore, jest gatunkiem zagrożonym z powodu wieloletniej, nieprzemyślanej wycinki na skalę przemysłową. Dlatego należy oszczędzać każde drzewo i kupować olejki sandałowe z drzew rosnących w Australii, Nowej Kaledonii i na Hawajach.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |