Ukształtowanie terenu
Ogród przydomowy, bez względu na to czy jest niewielki czy też zajmuje dużą powierzchnię, powinien nie tylko być miejscem wypoczynku i zabawy dzieci, ale również niejako wizytówką domu, elementem przykuwającym uwagę. Dlatego oprócz rozsadzenia roślinności warto zaprojektować również elementy, które urozmaicą jego wygląd, czyniąc go bardziej atrakcyjnym, ciekawym i tajemniczym.
Pomogą w tym sztucznie utworzone elementy ukształtowania terenu jak wzgórza, skarpy czy chociażby pofałdowania terenu. Kształt tych form będzie w dużej mierze zależał od rodzaju grunt oraz tego czy ogród ma być na terenie płaskim czy spadzistym. Wzniesienia można wykonać z gleby spod fundamentów, można je również ukształtować z pospółki czyli naturalnej mieszanki piasku i żwiru. Kształtując teren ogrodu należy w pierwszej kolejności zasypać wszystkie dziury i wyłagodzić nierówności, niwelując je do poziomu sąsiednich działek, ale z zachowaniem niewielkiego spadku w stronę ogrodzenia, aby woda mogła swobodnie spływać z działki.
Należy również oczyścić teren z pozostałości po budowie, chociażby w sposób opisany powyżej, czyli stosując do budowy, a konkretnie wypełnienia wzniesień i pagórków. Przy planowaniu wzniesień jedynie pokrytych trawnikiem, warto rozważyć zastosowanie trawy z rolki. Układa się jej pasy wzdłuż stoków. Na szczytach wzniesień ziemia jest bardziej sucha, należy więc stosować tam mniej wymagające rośliny, takie jak byliny i krzewy – sasanki, przylaszczki czy berberysy.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |