Budowa garażu - projekt, koszt, wykonanie
Garaż pełni określone funkcje, służy parkowaniu samochodu, przechowywaniu sprzętu i narzędzi. Jego budowa powinna być starannie przemyślana, zwłaszcza, gdy budujemy go jako oddzielne pomieszczenie obok budynku. W pierwszej kolejności należy optymalnie zlokalizować garaż na naszej posesji. Dalej określamy opcje materiałów, wielkości i dokonujemy wyboru pod względem kosztów. Gdy mamy to już za sobą przystępujemy do wyboru firmy budowlanej i realizacji inwestycji.
Budowa garażu a prawo
Budowa wolnostojących garaży podlega przepisom prawa budowlanego, a dokładniej ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414. Według wytycznych zawartych w Ustawie garaż wolnostojący nie może być traktowany jak zwykły budynek gospodarczy. Zatem przed jego wybudowaniem należy otrzymać pozwolenie na budowę. Wniosek wraz z dokumentacją powinniśmy złożyć do Starostwa Powiatowego (wydział architektury) bądź do właściwego Urzędu Miasta. Do wniosku należy dołączyć podstawowe dokumenty:
- Projekt budowlany – w czterech egzemplarzach
- Decyzję o warunkach zabudowy oraz zagospodarowanie terenu
- Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- Dokumentację dodatkową, wynikającą z aktualnych przepisów prawa miejscowego
Warto dokonać wszystkich formalności przed rozpoczęciem budowy. Pamiętajmy, że budowa bez pozwolenia wiąże się z ryzykiem nakazu rozbiórki lub koniecznością uiszczenia wysokiej opłaty legalizacyjnej.
Jak wybrać projekt budowlany
Projekt można zakupić lub zaprojektować. Zakupiony jest tańszy niż zaprojektowany. Podczas wyboru konkretnego projektu zwróćmy też uwagę na typ zadaszenia, rozmiary całej konstrukcji oraz kształt bryły garażowej. Są to czynniki, które wywierają znaczny wpływ na koszt całego przedsięwzięcia. Najtańsze w wykonaniu będą garaże z prostym dachem jednospadowym o nieskomplikowanej konstrukcji i bryle w kształcie kwadratu lub prostokąta. Koszt wykonania garażu z dachem wielospadowym oraz o skomplikowanej bryle może być znacznie droższy.
Pamiętajmy też, że wygląd garażu powinien współgrać z budynkiem mieszkalnym oraz całym otoczeniem. Jeśli chcemy zachować harmonię architektoniczną, wówczas wybierzmy taki sam materiał budowlany i oczywiście elewację. Zwróćmy też uwagę na proporcje budynków - garaż powinien być widocznie mniejszy od domu, a jego rozmiary nie powinny w niczym ograniczać funkcjonalności części mieszkalnej.
Koszt projektu budowlanego zależy od wielkości budowli oraz poziomu jej skomplikowania. Dobry jakościowo, gotowy projekt budowy garażu możemy kupić za kwotę 500 - 4000 zł.
Optymalna lokalizacja garażu wolnostojącego
Sposób usytuowania garażu zależy od przepisów prawa budowlanego oraz specyfiki zagospodarowania posesji. Wygodnie jest jeśli podjazd jest możliwie jak najprostszy i najkrótszy. Ułatwi to zimowy dojazd oraz zimowe odśnieżanie. Warto również przewidzieć przed garażem miejsce na dodatkowe miejsce parkingowe. Optymalna wielkość takiego parkingu nie powinna być mniejsza niż 6 m2 na samochód.
Garaż blaszany czy murowany
Kolejna decyzja to wybór materiału na garaż. Najtańszym rozwiązaniem jest postawienie tak zwanych blaszaków. Najczęściej kupowane u producenta, mogą być ocieplone i otynkowane co zwiększa ich izolacyjność cieplna oraz poprawia estetykę, którą można dopasować do Naszego domu.
Garaż murowany jest inwestycją na długie lata. Możemy wykonać go metodą gospodarczą, co pozwoli na poczynienie pewnych oszczędności. Całą konstrukcję można też dodatkowo ocieplić. Polecane jest ocieplenie z wełny mineralnej, która nie ulega spalaniu, zapewnia duże wyciszenie akustyczne, a jednocześnie posiada takie same parametry termoizolacyjne jak styropian. Garaż murowany w stosunku do blaszanego jest bardziej odporny na włamania, jest cieplejszy, bardziej wyciszony i trwalszy.
Orientacyjne koszty budowy garażu wolnostojącego
Ostateczny koszt budowy garażu wolnostojącego może się znacząco różnić. Zależy on od projektu, użytych materiałów. Garaże blaszane to wydatek 2000 do 8000, plus wykonanie podłoża. Wykonując je należy pamiętać o tym aby utwardzenie nastąpiło poza jego obrys (40-50 cm z każdej strony – koszt 500 – 1000 złotych). Garaże betonowe to koszty materiałów plus robocizna. Ostateczny koszt może się w tym przypadku różnić o około 10%.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |