Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ZDROWIE I URODA
   
COUNTRY:
         
 

   
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Encyklopedia zdrowia
   
   
Kontakt
 
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
 
Czytaj również
   
Hormony
   
Mężczyzna
   
Kobieta
   
Popraw krążenie
   
Zdrowie na wiosnę
   
Alergie
   
Przeziębienie
 
 
   
Ciąża i macieżyństwo
   
   
Niepełnosprawność
   
   
Tabela kalorii
   
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 

Zdrowie

Dbanie o Nasze dobre zdrowie jest Nasza najlepszą inwestycją. Warto w nie inwestować.

Zdrowie

Profilaktyka poparta wiedzą, właściwa diagnoza, prawidłowe prowadzenie leczenia to elementy, które składają się na dobry stan zdrowia.

Znajdziesz u Nas

Znajdziesz u Nas porady w zakresie profilaktyki, informacje odnoszące się do zdrowia, usługodawców w tym zakresie jak i informacje branżowe.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Wybór dobrego ubezpieczenia pozwala na świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie.

Postaw na Zdrowie

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE współpracuje z najlepszymi specjalistami na świecie. Podziękowania dla współtwórców tego działu GMI.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Narkotyki

Już od dawna wiadomo, że narkomania nie dotyka jedynie ludzi odsuniętych na margines. Niestety, mimo licznych kampanii edukacyjnych oraz nacisku na uświadamianie społeczeństwu (zwłaszcza młodzieży) zagrożeń, jakie wiążą się z przyjmowaniem narkotyków, w nałóg wpadają kolejne jednostki. Szczególnie zagrożone są młode osoby, szukające za wszelką cenę akceptacji rówieśników. Nierzadko lekceważą ryzyko uzależnienia, nie zdając sobie sprawy, jak łatwo utracić kontrolę.
Uzależnienie od narkotyków a mózg

Jak każdą inną używkę, na początku narkotyki bierze się po to, aby wywołać określony efekt (euforia, koncentracja, uspokojenie, brak bólu etc.). Ponieważ za postrzeganie rzeczywistości odpowiada główny narząd organizmu – mózg, większość substancji narkotycznych wpływa właśnie na jego pracę. Narkotyk stymuluje konkretne receptory i przesyła do nich nieprawdziwe informacje. Przy dłuższym przyjmowaniu u osoby uzależnionej zwiększa się tolerancja na środek, co oznacza, że aby osiągnąć ten sam rezultat, trzeba zwiększyć jego dawkę. Tworzy się tym sposobem błędne koło, którego człowiek tkwiący w nałogu nie potrafi przerwać. Im większe dawki narkotyku, tym większe spustoszenie w mózgu i problemy z jego funkcjonowaniem. Przyjmowanie dużej ilości środków odurzających może z czasem przerodzić się w trwałe upośledzenia prawidłowego działania tego narządu.

W wyniku reakcji neuronów na narkotyk dochodzi do powstania nałogu oraz zmian osobowości. Uzależnienie od narkotyków prowadzi nie tylko do uszkodzeń neuronów centralnego ośrodka nerwowego – substancje narkotyczne niszczą również komórki nerwowe odpowiedzialne za czynności życiowe, począwszy od oddychania, a skończywszy na mowie.

Wpływ narkotyków na układ krążenia

Drugim układem z grupy najbardziej narażonych na uszkodzenia czy schorzenia jest układ krążenia. Po dostaniu się do niego (np. poprzez iniekcje), narkotyk może znacznie podwyższyć ciśnienie tętnicze krwi, co grozi poważnymi konsekwencjami. Należą do nich m.in. niewydolność lub zawał serca, a także wylew krwi do mózgu. Poza przyspieszeniem akcji serca, substancje narkotyczne są w stanie doprowadzić do arytmii, w tym do migotania przedsionków.

W niektórych sytuacjach narkotyki wywołują chemiczne zapalenie mięśnia sercowego. W rezultacie przyjęcia np. kokainy, może wytworzyć się stan zapalny obejmujący mięsień serca, który w kolejnym etapie przerodzi się w uszkodzenie serca. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż następstwem takiego stanu może być długotrwała terapia, bez gwarancji na całkowite wyleczenie.

Do zmian chorobowych wiążących się z zaburzeniami układu krążenia zalicza się też infekcyjne zapalenie wsierdzia, które występuje, gdy posługuje się niesterylnymi igłami i strzykawkami podczas przyjmowania dożylnych narkotyków.

Uzależnienie od narkotyków a jama ustna

Zażywanie substancji narkotycznych nie pozostaje obojętne na stan jamy ustnej oraz zębów. Liczne badania naukowe potwierdzają, że narkomani częściej borykają się z próchnicą. Oprócz tego cierpią na szczękościsk, stany zapalne bądź owrzodzenia jamy ustnej. U nałogowców pojawia się nadmierna suchość w ustach oraz zaburzenia funkcjonowania ślinianek. Niektóre narkotyki, w tym amfetamina i kokaina, mają negatywny wpływ na szkliwo – wywołują szybszą erozję, ścieranie się czy kruszenie zębów.

Osoby uzależnione mają więcej problemów z uzębieniem również z bardzo prostego powodu – zaniedbania codziennej higieny jamy ustnej, w wyniku czego pojawia się u nich próchnica.

Jak uzależnienie od narkotyków niszczy organizm?

Mózg, układ krążenia czy uzębienie to nie jedyne obszary organizmu dewastowane przez narkotyki. Olbrzymie zniszczenia mogą pojawić się w dowolnym rejonie ciała, włącznie z jelitami, wątrobą, trzustką czy szpikiem kostnym. Im wyższy poziom toksyczności cechuje daną substancję, tym większe prawdopodobieństwo, że nałóg zakłóci pracę pozostałych układów.

To, jak duże będą spustoszenia w ciele narkomana, a także w jakim miejscu można się ich spodziewać, zależy od kilku czynników, ale głównie od rodzaju narkotyku. Przykładowo, przyjmowane w dłuższej perspektywie opiaty (np. heroina) wywołują zaburzenia psychotyczne, problemy z układem krążenia oraz oddechowym. Zażywanie amfetaminy skutkuje psychozą, jadłowstrętem czy bezsennością. Haszysz zobojętnia, pozbawia energii, a LSD ma działanie halucynogenne.

Uzależnienie od narkotyków a zmiany w psychice

Poza zewnętrznymi i wewnętrznymi uszkodzeniami organizmu, uzależnienie od narkotyków silnie oddziałuje na sferę psychiczną. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że związki znajdujące się w substancjach narkotycznych doprowadzają nałogowca do niepełnosprawności intelektualnej. Pojawiają się problemy z koncentracją, łączeniem faktów, pamięcią, następnie otępienie oraz kłopoty z wykonywaniem podstawowych czynności. Tok myślenia ulega wyraźnemu spowolnieniu, natomiast degradacja intelektualna utrudnia, a finalnie uniemożliwia naukę lub pracę.

Nałóg zmusza narkomana do nieetycznych, niemoralnych zachowań. Aby uciszyć głód narkotyczny, uzależnieni dopuszczają się różnego rodzaju przestępstw, od kradzieży czy wymuszeń, przez prostytucję, po zabójstwa. Niejednokrotnie ofiara uzależnienia umiera nie przez samo uzależnienie, a z powodu niewłaściwych interakcji z innymi ludźmi.

 

 „Zażywanie narkotyków to zjawisko zarówno kontrowersyjne jak i powszechne. Pomimo intensywnego uświadamiania społeczności o szkodliwości narkotyków dla zdrowia, ludzie wciąż po nie sięgają. Warto też poznać ich lepszą stronę, ponieważ narkotyki znalazły swoje zastosowanie w medycynie, jako środki łagodzące ból i jako środki uspokajające. Niektóre z nich mają swój wkład w leczenie chorób takich jak np. jaskra.“

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż wykorzystywanie narkotyków tylko po to, aby się odurzyć lub poczuć euforię, może skończyć się różnorodnymi problemami zdrowotnymi, psychicznymi, a nawet śmiercią. Szczególnie niebezpieczne jest uzależnienie od narkotyków i ich długotrwałe zażywanie. Jednorazowe incydenty, również nie pozostają obojętne dla organizmu.

PODZIAŁ NARKOTYKÓW ZE WZGLĘDU NA DZIAŁANIE NA ORGANIZM:

I Stymulanty – pobudzają ośrodkowy układ nerwowy np. amfetamina i metamfetamina. II Depresanty – opóźniają ośrodkowy układ nerwowy np. morfina i heroina. III Psychodeliki – zaburzają pracę ośrodkowego układu nerwowego np. LSD i ecstasy.

PODZIAŁ NARKOTYKÓW ZE WZGLĘDU NA SIŁĘ UZALEŻNIENIA:

I Miękkie – narkotyki, w przypadku których nie następuje uzależnienie lub następuje w stopniu słabym np. marihuana i LSD. II Twarde – narkotyki, w przypadku których następuje silne uzależnienie np. kokaina i heroina. Narkotyki w różny sposób wpływają na mózg i na postrzeganie, odmienne jest także ich oddziaływanie na ludzki organizm.

SKUTKI ZAŻYWANIA MARIHUANY I HASZYSZU

Narkotyki te pozyskiwane są z konopi indyjskich i zawierają substancję psychoaktywną tetrahydrokannabinol (THC). Substancja ta nie wywołuje uzależnienia fizycznego, dlatego też marihuana zaliczana jest do miękkich narkotyków. Po jej zażyciu mogą się pojawić: wzrost apetytu, stan zrelaksowania, wzrost wrażliwości na smaki, zapachy i dźwięki, stan euforii lub zagubienia oraz dezorientacja. Fizycznymi skutkami zażycia marihuany są natomiast: wzmożona potliwość, nadmierna senność, bóle głowy, przekrwienie gałek ocznych, zaburzona koordynacja ruchowa, przyspieszone tętno, problemy z koncentracją i pamięcią, podniesione ciśnienie oraz problemy z potencją.

Panuje przekonanie, iż marihuana nie szkodzi zdrowiu. Nie jest to jednak prawda. Badania wykazuję, że ludzie, którzy palą marihuanę są znacznie bardziej podatni na różnorodne infekcje, niż osoby niepalące. Z drugiej strony, pojawia się coraz więcej informacji na temat leczniczych właściwości tego narkotyku. Chodzi przede wszystkim o hamowanie choroby Alzheimera i innych chorób endodegeneracyjnych.

SKUTKI ZAŻYWANIA HALUCYNOGENÓW

Grzyby halucynogenne mimo, iż nie wywołują uzależnienia fizycznego, mogą natomiast wywołać uzależnienie i problemy psychiczne. Na choroby psychiczne, które są spowodowane zażywaniem substancji psychoaktywnych, narażone są szczególnie osoby niedojrzałe emocjonalnie, posiadające słabą psychikę. Długotrwałe uzależnienie od grzybów halucynogennych przyczynia się do zatrucia organizmu i może doprowadzić do zniszczenia wątroby i nerek.

SKUTKI ZAŻYWANIA LSD

Halucynogenne działanie LSD, związane jest z krótkotrwałym hamowaniem aktywności układu serotoninergicznego i następującego po nim wzroście stężenia serotoniny. W konsekwencji wzmożenia przewodnictwa w mózgu dochodzi do znacznego zwiększenia wrażliwości na bodźce. LSD pogłębia aktualny nastrój, w którym dana osoba się znajduje. Jeśli więc w momencie zażycia narkotyku będzie miała dobry nastrój, doświadczy raczej przyjemnych doznań. Natomiast, gdy osoba spożywając LSD miała zły nastrój, w dużym prawdopodobieństwie doświadczy halucynacji, które mogą wywołać lęk, a nawet przerażenie. Ponadto jej negatywny nastrój się pogłębi, a uczucie oderwania od rzeczywistości spotęguje nieprzyjemne doznania.

Fizjologiczne skutki zażywania LSD to między innymi: podwyższenie temperatury ciała, szczękościsk, zaburzenia pracy serca, wzmożona produkcja śliny, bezsenność oraz parestezje. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest pojawianie się halucynacji po kilku miesiącach, a nawet latach od odstawienia narkotyku. Zażywanie LSD związane jest także ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Ponadto przez kilkanaście godzin po przestaniu działania narkotyku, człowiek może nadal odczuwać takie dolegliwości jak zmęczenie, ogólne osłabienie oraz bezsenność.

SKUTKI ZAŻYWANIA NARKOTYKÓW STYMULUJĄCYCH – AMFETAMINA, METAMFETAMINA, ECSTASY

Amfetamina to substancja pobudzająca zarówno psychicznie, fizycznie jak i emocjonalnie. Dzieje się tak, ponieważ stymuluje receptory dopaminowe ośrodkowego układu nerwowego. Zażycie amfetaminy związane jest z wystąpieniem kilkugodzinnej euforii. Długotrwałe uzależnienie od narkotyków takich jak amfetamina, prowadzi do wyniszczenia organizmu człowieka oraz jego psychiki. Skutkami zażywania tego typu narkotyków są zaburzenia rytmu serca, napadowe skoki ciśnienia, udary mózgu i zawały serca. Tak jak w przypadku każdego uzależnienia, tak samo tutaj ma miejsce zespół abstynencyjny. W tym jednak przypadku trwa on 12 godzin od przyjęcia ostatniej dawki narkotyku i wywołuje stany lękowe, urojenia, przygnębienie, senność, a nawet myśli samobójcze.

SKUTKI ZAŻYWANIA ECSTASY

Na wszelkiego rodzaju imprezach i zabawach, młodzież najczęściej sięga po substancję psychoaktywną jaką jest ecstasy – inaczej MDMA. Jej działanie jest emocjonalno-społeczne, ponieważ najsilniejsze efekty wywołuje, gdy jest zażywane w grupie. Niemal natychmiastowymi efektami zażycia ecstasy są m.in.: otwartość na innych ludzi, pobudzenie, zwiększona wrażliwość na bodźce, empatia i zaburzenia poczucia czasu. Euforyczne działanie ecstasy, związane jest głównie z układem dopaminergicznym. Ecstasy stymuluje wydzielanie dopaminy, a jej nagły wzrost powoduje, że układ nerwowy nie jest w stanie nadążyć z usuwaniem jej nadmiaru. Zwiększone stężenie monoamin w mózgu także prowadzi do szkodliwych skutków zażywania ecstasy. Głównym powodem śmierci po przedawkowaniu ecstasy jest hipertermia, czyli zwiększenie temperatury ciała oraz zmniejszenie przepływu krwi w mózgu. Długotrwale przyjmowanie tego narkotyku, wiąże się z uszkodzeniem układu serotoninergicznego i struktur mózgowych odpowiedzialnych za procesy pamięciowe.

SKUTKI ZAŻYWANIA OPIOIDÓW – HEROINA, KODEINA, MORFINA

Opioidy to narkotyki twarde, które uzależniają zarówno psychicznie jak i fizycznie. Objawy zażywania opioidów związane są z zaburzeniem łaknienia, niewrażliwością na ból, euforią, bladością oraz obniżeniem libido. Narkotyki te mogą doprowadzić m.in. do udaru mózgu, perforacji żołądka i jelit, zawału serca, obrzęku płuc, a w konsekwencji do śmierci. Po dostawieniu, wywołują zespół abstynencyjny, który objawia się drżeniem mięśni, wzmożoną potliwością, stanami lękowymi, agresją, omamami, bezsennością, zaburzeniami świadomości, mdłościami, bólem głowy, biegunką, bólem brzucha, mięśni, stawów oraz kości. Ważnym aspektem jest to, że stosowanie opioidów przez kobiety w ciąży może wywołać poronienie lub odklejenie się łożyska. W przypadku nowonarodzonych dzieci, stwierdza się zespół abstynencyjny.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
2          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
1          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.