Serdeczne minerały
Warunkiem zdrowia jest odżywienie wszystkich tkanek, czyli dostarczenie im niezbędnych składników mineralnych w odpowiednich proporcjach. Każdy pełni inną funkcję. Jakie są najlepsze dla serca?
POTAS. Bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, inicjowaniu skurczu mięśni i regulacji uderzeń serca. Dowiedziono, że osoby, które spożywają produkty bogate w potas, mają niższe ciśnienie krwi niż te, które mają niedobór pierwiastka. Co więcej, potas tak samo działa u osób, które spożywają dużo sodu, podwyższającego ciśnienie. Udowodniono też, że regularne zażywanie potasu przez osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze umożliwia zmniejszenie dawki leków. Systematyczne jedzenie produktów bogatych w ten minerał o 40 proc. zmniejsza ryzyko udaru mózgu.
Zwykle nie ma potrzeby uzupełniania potasu. Wyjątkiem są osoby przyjmujące leki moczopędne (niedobór potasu może prowadzić do niewydolności krążenia). Preparaty należy zażywać zgodnie z zaleceniem lekarza - przedawkowanie może się objawić silnym zmęczeniem mięśni i niemiarową pracą serca. Naturalne źródła: ziemniaki, melony, awokado, brzoskwinie, buraki, fasola, banany, pomarańcze, świeży sok pomarańczowy, mięso, drób, mleko, jogurt.
SOD. Działa razem z potasem i to właśnie przez tę współpracę jest ważny dla serca. Gdy zaburzone zostają proporcje między nimi, i potas nie może spełniać swoich podstawowych funkcji. Oba minerały usuwają nadmiar wody z organizmu. Sód spełnia też ważne zadanie w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Jego niedobór występuje rzadko, a to dlatego, że większość z nas chętnie sypie sól (chlorek sodu) do potraw. Przesolone są też wędliny, wyroby garmażeryjne, chleb itd.
Nadmiar sodu prowadzi do zatrzymywania wody, a więc podwyższenia ciśnienia. Mogą się pojawiać obrzęki nóg. Groźnymi skutkami nadmiaru sodu są też choroby nerek, wątroby i nasilenie się objawów cukrzycy.
SELEN. Naukowców zajmują głównie przeciwnowotworowe właściwości selenu - przyjmowany z witaminą E i C działa jako przeciwutleniacz, blokujący wolne rodniki, które uszkadzają DNA, co może prowadzić do rozwoju choroby nowotworowej. Ale pierwiastek ten jest też ważny dla dobrej kondycji układu krwionośnego. Korzystnie działa na serce, bo zmniejsza /' zdolność płytek krwi do zlepiania się. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zakrzepów, a więc też wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.
Chroni przed chorobą wieńcową. Wzmacnia odporność, dzięki czemu organizm łatwiej zwalcza infekcje wirusowe, chroniąc przed powikłaniami groźnymi dla serca. Ponadto zwiększa stężenie cholesterolu HDL (dobrego) w stosunku do LDL (złego). Optymalna dawka selenu przyjmowanego przez dłuższy czas to od 100 do 200 ug (mikrogramów) dziennie.
Naturalne źródła: orzechy brazylijskie, owoce morza, drób, mięso, owies, brązowy ryż.
MAGNEZ. Bierze udział w wytwarzaniu energii, działaniu układu nerwowego, odprężeniu mięśni. Wspólnie z wapniem i potasem reguluje rytm serca i krzepliwość krwi. Wspomaga wytwarzanie
i zużywanie przez organizm insuliny.
Najnowsze badania dowodzą, że magnez skutecznie zapobiega chorobom serca, a nawet działa na nie leczniczo. Osoby, które przyjmują duże dawki magnezu, rzadziej umierają na zawał serca. Obniża on ciśnienie krwi. Jest też niezbędny dla zawałowców, ponieważ powstrzymuje powstawanie skrzepów, rozszerzając tętnice i regulując niebezpieczną arytmię. Już niewielkie niedobory magnezu mogą zwiększyć ryzyko chorób serca. Większe braki bywają przyczyną arytmii, zmęczenia, kurczy mięśni, nerwowości, rozdrażnienia, nawet dezorientacji psychicznej. Chorobom serca zapobiega przyjmowanie 300 mg magnezu dziennie. Naturalne źródła: produkty pełnoziarniste, orzechy, warzywa liściaste, skorupiaki.
KRZEM. Odgrywa główną rolę w reakcji chemicznej łączącej oddzielone włók-na kolagenu i elastyny, co zapewnia tkance łącznej sprężystość i elastyczność. Jest niezbędny do prawidłowego budowania naczyń krwionośnych, skóry i kości. Niedobór krzemu prowadzi do łatwiejszego odkładania się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych (zwłaszcza w aorcie) i innych problemów naczyniowych. Brak tego pierwiastka może się objawiać wysokim poziomem cholesterolu. Jedną z przyczyn niedoboru może być przyjmowanie w dużych dawkach potasu, chromu, magnezu i witamin z grupy B lub dieta mało urozmaicona, uboga w błonnik, picie małych ilości wody mineralnej. Naturalne źródła: produkty pełnoziarniste, skórka owoców (jabłka, gruszki, agrest, winogrona), czosnek, szczypiorek, chleb razowy, płatki owsiane, otręby pszenne, ziemniaki, buraki, ogórki, chrzan, pieczarki, kalafiory.
WAPŃ. Niezbędny do prawidłowego rozwoju kości i zdrowia zębów, jest też potrzebny do przekazywania informacji między komórkami nerwowymi i prawidłowego krzepnięcia krwi. Właściwe stężenie wapnia we krwi obniża ciśnienie tętnicze. Pierwiastek pochodzący z jedzenia trudno przedawkować. Jest to możliwe, gdy zażywa się suplementy wapnia w dawkach przekraczających 3-4 g na dzień. Naturalne źródła: nabiał (produkty niskotłuszczowe zawierają go nieco więcej niż pełnotłuste), łosoś, sardynki (najlepiej jeść w całości), sok pomarańczowy, brokuły (porcja 100 g gotowanych brokułów zapewnia dorosłemu człowiekowi połowę zalecanej dziennej dawki wapnia).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |