Sygnały od serca
Gdy serce nie pracuje dobrze, za mało krwi dociera do narządów albo w nich zalega, a to odbija się na samopoczuciu. Pojawia się zmęczenie, duszność najpierw związana z aktywnością fizyczną, potem nawet w spoczynku, kaszel po wysiłku, w nocy, obrzęk kostek, ciągłe zmęczenie. Niestety, często lekceważymy te sygnały, bo nie wiemy, że ich przyczyną mogą być problemy z układem krążenia.
ZADYSZKA
Z wiekiem krew przepływa przez naczynia z większym trudem. Serce stopniowo zmniejsza częstość uderzeń oraz ilość tłoczonej krwi, komórki dostają mniej tlenu, co pogarsza wydolność organizmu. Gdy chcesz dogonić autobus albo szybko wejść na 3. piętro, nieoczekiwanie pojawia się zadyszka. Stopniowo wydolność fizyczna zmniejsza się - nie możesz wejść na 2., potem na 1. piętro. Męczą cię proste prace domowe - odkurzanie mieszkania, umycie podłogi. UWAGA! Jeżeli takie sytuacje powtarzają się regularnie, to może być ostrzeżenie, że serce nie jest w najlepszej kondycji. Warto się przebadać.
OBRZĘKI NÓG
Dotyczą najczęściej stóp i kostek, z czasem mogą objąć łydki, a nawet sięgać powyżej kolan.
Obrzęki świadczące o niewydolności serca charakteryzują się symetrycznym występowanie na stopach i podudziach, z reguły nasilają się w dzień i ustępują po odpoczynku. Aby przekonać się, że dzieje się tak z powodu niedomagania serca, uciśnij palcem spuchnięte miejsce. Tam, gdzie był palec, pozostanie dołek, ale ciało będzie miękkie. W miarę postępu choroby ciało stanie się twardsze, skóra nabierze sinawego koloru, a obrzęki po nocy nie będą się cofały.
Obrzęki zlokalizowane w okolicy brzucha i na nogach zwykle świadczą o osłabieniu prawej komory serca.
OMDLENIA
Do krótkotrwałej utraty przytomności może dojść na skutek emocji albo przebywania w tłumie, w dusznym pomieszczeniu. Serce nie dostarcza do mózgu dostatecznej ilości krwi z tlenem i po ok. 10 sekundach takie¬go niedotlenienia dochodzi do omdlenia. Najczęstszą przyczyną utraty przytomności na tle sercowym jest zaburzenie rytmu: serce bije za wolno (poniżej 60 razy na minutę) lub za szybko (powyżej 100 razy na minutę). Wówczas krew nie dociera do mózgu rytmicznie. Omdlenie może być też efektem zaczopowania tętnic, które zaopatrują mózg w krew z tlenem lub innych schorzeń serca i układu krążenia.
ZMĘCZENIE
Może świadczyć o nerwicy serca lub bardzo niskim ciśnieniu tętniczym. Bywa też skutkiem osłabienia naszej „pompy", która nie tłoczy krwi w ilości wystarczającej do odżywienia komórek organizmu. Wtedy dochodzi do niedotlenienia narządów i mięśni, więc gorzej pracują. Zwykle czujemy się dobrze rano, a zmęczenie narasta w ciągu dnia. Ale niektórzy są ciągle zmęczeni.
DUSZNOŚĆ
Niemożność nabrania powietrza, szybkie męczenie się lub znużenie w czasie wysiłku, któremu towarzyszy suchy kaszel, mogą dotyczyć osób zdrowych, lecz nieprzyzwyczajonych do aktywności fizycznej. Ale duszność może być objawem chorób układu krążenia: niewydolności, wad serca, choroby wieńcowej, nerwicy. Ta związana z chorobą serca potrafi się pojawić nawet po spokojnym spacerze czy podczas odpoczynku. Czasem zaczyna się nagle bez wyraźnego powodu. Duszność nocna mija po przyjęciu pozycji siedzącej lub stojącej. Jest rezultatem zalegania krwi w płucach.
KOŁATANIE SERCA
Za wolny, za szybki lub niemiarowy puls może sygnalizować zaburzenia rytmu serca. Silne i przyspieszone bicie oznacza, że wystąpił przedwczesny, dodatkowy skurcz mięśnia sercowego. Po nim odczuwamy gwałtowny skurcz, jakby serce chciało nadrobić i wyrównać swój rytm. Niebezpieczne są zwłaszcza napady bardzo szybkiego bicia, trwające ponad 2-3 minuty, niezwiązane z wysiłkiem, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej, zasłabnięcie.
ZASINIENIE SKÓRY
Jeśli jest ciepło, a pojawia się sine zabarwienie skóry, warg i paznokci - może to być tzw. sinica, która zwykle wskazuje na chorobę lub uszkodzenie mięśnia sercowego. Ciepła, zaczerwieniona lub sina skóra na nodze (skutek stanu zapalnego i zwiększonego przepływu krwi w naczyniach) sygnalizuje problem z żyłami.
BÓLE W KLATCE PIERSIOWEJ
Gdy wywołuje go wysiłek fizyczny, to znak, że układ sercowo-naczyniowy niedomaga. Jeśli ból pojawia się w trakcie znacznego wysiłku, a z czasem niewielkiego - nie wolno tego lekceważyć. Przy niedokrwiennej chorobie serca, czyli dostarczaniu do serca zbyt małej ilości bogatej w tlen i składniki odżywcze krwi, ból lub uczucie ciężaru w klatce piersiowej pojawiają się nagle i w ostrej postaci.
Mogą jednak wystąpić też w czasie odpoczynku. Taki ból często promieniuje do szyi, ucha, żuchwy, lewej ręki, czasem do brzucha i pleców. Zwykle mija po 5 minutach. Samemu trudno odróżnić, czy to ból towarzyszący zawałowi serca, czy atakowi dusznicy bolesnej, na którą cierpisz, nie mając o tym pojęcia. A zatem nie pocieszaj się, że ból mija, tylko dokładnie się przebadaj.
SUCHY KASZEL
Jeżeli nie jest on skutkiem alergii ani przeziębienia i nie ustępuje po typowym leczeniu, może świadczyć o wrodzonej lub nabytej arytmii serca. To sytuacja groźna, bo może doprowadzić nawet do nagłego zatrzymania pracy serca i śmierci. Kaszel z odkrztuszaniem krwi może być sygnałem zatkania tętnicy płucnej, a podczas wysiłku - niewydolności mięśnia sercowego.
KŁUCIE
Może być sygnałem zapalenia osierdzia, czyli worka, w którym znajduje się serce. Ból pojawia się nagle, z różnym nasileniem. Umiejscowiony jest w okolicy mostka, często promieniuje do szyi, barków, lewej łopatki i w kierunku dołka sercowego. Bywa mylony z bólem żołądka. Nasila się przy oddychaniu, towarzyszy mu gorączka, czasem duszność. Trzeba wtedy zgłosić się do lekarza. Kłuciem w klatce piersiowej przejawia się też choroba niedokrwienna serca. Ból za mostkiem promieniuje do żuchwy i rąk, nasila się przy nagłej zmianie temperatury.
BEZSENNOŚĆ
W czasie bezsennych nocy ciśnienie krwi znacznie wzrasta. Ale i utrwalone wysokie ciśnienie może być przyczyną bezsenności. Podczas snu poziom ciśnienia spada i serce wtedy odpoczywa. Wolniej bije, bo zapotrzebowanie organizmu na tlen jest mniejsze. Ciągła bezsenność niszczy serce i cały układ naczyniowy.
BÓL GŁOWY
Występuje, gdy ciśnienie nagle wzrośnie lub jego wartość jest stale wysoka. Odczuwany jest zwykle rano, nad karkiem z tyłu głowy. Często dolegliwości ustępują po wstaniu z łóżka. Im wyższe ciśnienie, tym większe ryzyko ataku serca i udaru mózgu. Jak wyliczono, każde podwyższenie ciśnienia skurczowego o 20 mm Hg lub rozkurczowego o 10 mm Hg u osób po 40. roku życia dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych.
ZAWROTY
Bywają przejawem spadku ciśnienia krwi podczas zmiany pozycji, np. wstawania z łóżka. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych i kobiet w ciąży. Osoby mające tę dolegliwość powinny mniej energicznie zmieniać pozycję ciała.
KRWAWIENIE Z NOSA
Może być przejawem wysokiego ciśnienia krwi. Gdy ciśnienie jest w normie, przyczyną może być schorzenie naczyń krwionośnych, choroby wątroby lub słaba krzepliwość krwi. Krwawienie z nosa wywołują czasem zbyt duże dawki kwasu acetylosalicylowego.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |