Też niszczą serce
Jest wiele schorzeń, które, leczone nieprawidłowo, osłabiają mięsień sercowy. Oto niektóre z nich. PRÓCHNICA ZĘBÓW. Może być przyczyną uszkodzenia naczyń krwionośnych. Ogniska próchnicy są siedliskiem bakterii, które łatwo przedostają się do krwiobiegu. Gdy naczynia krwionośne są niesprawne lub uszkodzone przez bakterie, łatwiej osadza się na nich płytka miażdżycowa zawężająca naczynia, co może doprowadzić do zawału. Poza tym bakterie znajdujące się w ogniskach próchnicowych wytwarzają substancje zwiększają¬ce krzepliwość krwi. Gdy krew jest gęsta, serce z trudem ją pompuje, co sprzyja odkładaniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach. Jeśli kamień na zębach nie będzie regularnie usuwany, bytujące w nim bakterie będę się przyczyniać do powstawania płytki miażdżycowej. SCHORZENIA TARCZYCY. Nadmiar hormonów tarczycowych przy¬śpiesza pracę serca i może prowadzić do arytmii. Ponadto przy nadczynno¬ści tarczycy dochodzi do zaostrzenia już istniejących problemów z sercem. Chorzy na chorobę wieńcową częściej odczuwają bóle za mostkiem. Nadmiar hormonów tarczycowych może być powodem nasilonej dusz¬ności, u co 10. osoby z nadczynnością tarczycy dochodzi do migotania przedsionków. Chory może odczuwać kołatanie serca, ucisk lub szarpanie w klatce piersiowej.
Natomiast niedoczynność tarczycy, np. w chorobie Hashimoto (przewle¬kłym limfocytarnym zapaleniu tarczycy), może doprowadzić do nadciśnie¬nia tętniczego, co w połączeniu z miażdżycą grozi zawałem serca i udarem mózgu. W chorobie Hashimoto występuje spowolnienie pracy serca (bradykardia) wraz ze zmniejszeniem jego kurczliwości. Już niewielki wysiłek sprawia, że chory szybko się męczy.
REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW. Jednym z jego objawów jest tworzenie się guzków reumatoidalnych nie tylko w okolicy stawów, ale także we wszystkich narządach wewnętrznych i naczyniach. Guzki w mięśniu sercowym lub jego okolicach mogą spowodować uszkodzenie serca (i w efekcie jego zastoinową niewydolność), zaburzenia przewodnic¬twa lub niedomykalność zastawek. Bywa, że stan zapalny pojawia się w osierdziu, wywołując nadmierną ilość płynu. Po wielu latach choroby mogą ujawnić się zmiany zapalne w naczyniach krwionośnych. ANGINA. Mówi się, że liże stawy i kąsa serce. Niedoleczona lub źle leczona angina może się skończyć zapaleniem mięśnia sercowego. Zdarza się, że w wyniku powikłania, zwłaszcza u dzieci, powstają wady serca. Uszkodzenia serca ujawniają się nieraz wiele lat po przebytej anginie i prowadzą do niewydolności mięśnia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |