Sprawny system
Układ krwionośny to system, który zaopatruje każdą komórkę i każdy narząd w tlen i składniki odżywcze, niezbędne do ich właściwego funkcjonowania. Od sprawnego działania tego skomplikowanego systemu zależy nie tylko długość naszego życia, lecz także samopoczucie i kondycja. TĘTNICE. Rozprowadzają pod ciśnieniem utlenioną krew od serca do wszystkich tkanek. Dzięki mocnym, sprężystym i gładkim od środka ściankom swobodnie się kurczą i rozkurczają, a krew płynie w nich w niezakłóconym rytmie. Serce miarowo i spokojnie pompuje krew. ŻYŁY. Gdy narządy pobiorą już tlen, krew wraca żyłami do serca, by stamtąd trafić do płuc. Ściany żył są znacznie cieńsze i delikatniejsze niż tętnic. Tłoczenie krwi do góry ułatwiają mięśnie. Spływanie jej w dół uniemożli-wiają zastawki - zatrzaskują się, zamykając krwi drogę powrotu. NACZYNIA WŁOSOWATE (WŁOŚNICZKI LUB KAPILARY). Są to drobne naczynia krwionośne oplatające gęstą siatką wszystkie tkanki, połączone zarówno z naczyniami tętniczymi, jak i żylnymi. Przez ich cienkie ścianki następuje wymiana gazów, składników odżywczych, zbędnych produktów przemiany materii, hormonów między krwią a komórkami ciała. Z biegiem lat w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu wszystkie naczynia twardnieją - są mniej kurczliwe i elastyczne. Na wewnętrznych ściankach odkładają się cząsteczki tłuszczu, białka i soli wapiennych. Jak szybko przebiega ten proces? To zależy od nas - od tego, czy jesteśmy aktywni fizycznie, zdrowo się odżywiamy i nie zapominamy o odpoczynku. Im mniej zdrowych zachowań, tym gorsza kondycja układu krwionośnego.
DWA OBIEGI
Krew w organizmie człowieka krąży w dwóch krwiobiegach: dużym i małym. Duży obieg krwi dostarcza tkankom tlen i składniki odżywcze i zabiera z nich dwutlenek węgla i inne produkty przemiany materii. W dużym krwiobiegu krew płynąca tętnicami jest jasna ze względu na dużą zawartość tlenu, a znajdująca się w żyłach - ciemna, bo mało w niej tlenu. Krew utlenowana nazywana jest tętniczą, a krew odtlenowana - żylną. W dużym krwiobiegu w tętnicach znajduje się krew tętnicza, a w żyłach - żylna. Mały obieg krwi, nazywany płucnym, prowadzi krew do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa. Krew dochodząca do płuc zawiera mało tlenu i dużo dwutlenku węgla, a wracająca z płuc - dużo tlenu i mało dwutlenku węgla. W małym obiegu w tętnicach płynie krew żylna, a w żyłach tętnicza.
BUDOWA ŚCIAN
Ściany żył i tętnic mają budowę trójwarstwową: warstwę wewnętrzną stanowi śródbłonek (rodzaj nabłonka), warstwę środ-kową - mięśnie gładkie, warstwę zewnętrzną - tkanka łączna (błona). Ściany naczyń włosowatych są zbudowane tylko z jednej warstwy komórek śródbłonka.
ZAMKNIĘTY
Układ krwionośny człowieka jest układem zamkniętym, co oznacza, że krew nie wylewa się do jam ciała, tylko krąży wzamkniętym systemie naczyń krwionośnych -tętnic, żył i naczyń włosowatych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |