Niskie ciśnienie
Za zbyt niskie ciśnienie (hipotonia) przyjmuje się ciśnienie poniżej 90/60 mm Hg u kobiet i 100/70 mm Hg u mężczyzn. Ale na ogół nie jest to stan stabilny. W ciągu dnia może ono bowiem iść w górę, a potem znowu się obniżyć. Niedociśnienie nie jest tak groźne jak nadciśnienie, ale bywa męczące. Przypadłość ta dotyka kilku procent ludzi. Najczęściej z powodu hipotonii cierpią dorastające dziewczęta i kobiety. W większości krajów niskiego ciśnienia nie uważa się za chorobę.
TRZY FORMY HIPOTONII
NIEDOCIŚNIENIE PIERWOTNE, określane jako wrodzone lub genetyczne - to skutek dysproporcji pomiędzy pojemnością wyrzutową serca a szerokością naczyń krwionośnych. Przekrój naczyń krwionośnych jest za duży, żeby sercu udało się wytworzyć wystarczające ciśnienie. W efekcie tkanki są źle zaopatrzone w tlen, co jest przyczyną rozmaitych dolegliwości. NIEDOCIŚNIENIE ORTOSTATYCZNE - w tym przypadku spadek ciśnienia jest krótkotrwały i występuje podczas nagłej zmiany pozycji, np. z leżącej na stojącą albo podczas dłuższego stania. Na krew działa siła ciążenia - podczas nagłego wstawania albo długiego stania odpływa ona w kierunku nóg i tam się gromadzi. Mniejsza ilość krwi powraca do serca, co powoduje gwałtowny spadek ciśnienia.
NIEDOCIŚNIENIE WTÓRNE, zwane objawowym - jest symptomem np. anemii, niedoczynności tarczycy, padaczki. Zdarza się w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach infekcyjnych, operacjach. Może też być wynikiem silnego stresu, odwodnienia, krwotoku, rozległych oparzeń albo konsekwencją zażywania niektórych leków (antyarytmiczne, odwadniające, psychotropowe). Jest to czasami niebezpieczne, np. gdy lek obniży i tak niskie ciśnienie. Warto czytać dołączone do lekarstw ulotki i dokładnie wypytać o to lekarza.
NA ZWOLNIONYCH OBROTACH
Niedociśnienie tętnicze rzadko stwarza zagrożenie dla zdrowia, za to powoduje mniejsze lub większe uciążliwości, które utrudniają codzienne życie. Objawy hipotonii to: osłabienie, brak energii życiowej, zwiększona potrzeba snu, poranne zmęczenie i senność nawet po długim spoczynku nocnym, kłopoty z koncentracją, nadwrażliwość na ból.
Niektóre osoby cierpiące z powodu za niskiego ciśnienia narzekają na zimne ręce i nogi (organizm tak dysponuje krwią, by dostatecznie odżywić najważniejsze organy wewnętrzne, więc ogranicza ukrwienie kończyn), uciskające bóle głowy w okolicy czoła i skroni, które mają charakter przejściowy lub stały, oraz napadowe zawroty głowy.
Niektórzy cierpią na niewielkie, ale stałe uczucie zawrotu, do którego się przyzwyczaili i nie zakłóca im ono normalnego funkcjonowania. Napadowym, silnym zawrotom głowy towarzyszą niekiedy mroczki przed oczami, a także szum w uszach.
Można mieć nudności, wymioty i skłonność do omdleń. Objawy nasilają się przy dłuższym staniu, przebywaniu w tłoku lub pomieszczeniu źle wietrzonym, pod wpływem zmiany frontów atmosferycznych, ciśnienia barycznego, temperatury powietrza, strachu lub innych silnych bodźców. Niegroźna utrata świadomości trwa od kilku sekund do kilku minut. Jeśli przedłuża się, można podejrzewać, że nastąpiła z innych, poważniejszych przyczyn. Nieprzyjemnym uczuciem cechującym niedociśnienie jest ucisk w okolicy serca, który może łączyć się z zadyszką lub trudnościami w oddychaniu.
POMOGĄ DOMOWE SPOSOBY
Większość symptomów niskiego ciśnienia może też być przejawem innych schorzeń. Dlatego najpierw trzeba wykonać badania, które pozwolą określić, z jakim rodzajem hipotonii mamy do czynienia. Przy hipotonii wtórnej należy leczyć podstawową chorobę, np. anemię. Niedociśnienia pierwotnego i towarzyszącego gwałtownej zmianie pozycji nie leczy się farmakologicznie, gdyż jest to tylko skłonność do pewnych dolegliwości pojawiających się w określonych sytuacjach, a nie choroba. Stąd przy pewności, że przyczyną niskiego ciśnienia nie jest inne schorzenie, trzeba spróbować samemu nad nim zapanować.
Nie zrywaj się z łóżka. Po przebudzeniu poleź chwilę, przeciągnij się, zrób na leżąco kilka ćwiczeń, powoli usiądź, spuść nogi i dopiero wstań. Weź naprzemienny prysznic chłodną i ciepłą wodą (zakończ chłodną), by poprawić krążenie. Samopoczucie poprawi masaż całego ciała - zaczynając od nóg, nacieraj skórę rękawiczką frotte.
Spaceruj, zwłaszcza w pagórkowatym terenie lub brzegiem morza, przy niewielkim wietrze. Dobrze robi też pływanie i jazda na rowerze. Unikaj zadymionych, źle wentylowanych pomieszczeń i dużych skupisk ludzi. Jadaj częściej niewielkie porcje - głód może prowadzić do spadku ciśnienia. Pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie. W czasie upałów więcej, bo niedobór płynów wpływa na obniżenie ciśnienia. Unikaj przebywania w pełnym słońcu
Przyczyny hipotonii nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo, że sprzyja jej siedzący tryb życia, może też iść w parze z depresją albo innymi zaburzeniami emocjonalnymi.
LEKKIE POBUDZENIE
Lekarz może zalecić preparaty, np. z kofeiną, które pomogą w awaryjnych sytuacjach. Można też wypić filiżankę mocnej kawy naturalnej, mocnej herbaty, szklankę coli czy tzw. drink energetyzujący. Napoje te zawierają kofeinę, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy, ośrodek oddechowy i układ naczynioruchowy, co pozwoli na jakiś czas uzyskać pobudzenie. Ale do kofeiny organizm przyzwyczaja się i wtedy trzeba zwiększać dawki, a to nie jest dobre dla zdrowia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |