Jak odróżnić przeziębienie od grypy
Oznaki upływającego czasu najbardziej widać na skórze. W epoce kultu młodości staramy się z nimi walczyć za wszelką cenę, a naukowcy i kosmetolodzy podrzucają nam coraz lepszą broń. Dobry krem może zapewnić skórze to, czego na danym etapie życia jej potrzeba, spowolnić pojawienie się zmarszczek lub zmniejszyć już istniejące.
KOKTAJLE MŁODOŚCI
Warto sięgać po kremy, które opóźnią nieco procesy zachodzące w skórze i naprawiąjej uszkodzenia.
PO PIĘĆDZIESIĄTCE. Dobrym wsparciem są fitohormony (np. geniste-ina sojowa, folacyna). Uzupełniają niedobór estrogenów w skórze, poprawiają jej nawilżenie i napięcie. Równie cenne są kwasy owocowe i kolagen. Warto też szukać kremów z wapniem (poprawia strukturę skóry) i zestawem antyoksydantów.
PO SZEŚĆDZIESIĄTCE. Wybieraj kremy wzbogacone w proteiny sojowe. Wzmacniają one barierę lipidową, wygładzają, hamują absorpcję toksycznych dla skóry substancji. Pożądanymi składnikami są kwas hialuro-nowy (silnie nawilża) i kofeina (reguluje mikrocyrkulację krwi). W kremach na noc szukaj kwasów owocowych i retinolu, które rozjaśniają plamy pigmentacyjne i aktywują odbudowę zdrowych komórek.
CODZIENNY RYTUAŁ
Cera nie lubi mydła, bo niszczy ono płaszcz lipidowy i wysusza naskórek. Dlatego do mycia twarzy trzeba używać emulsji bez mydła, płynu micelar-nego lub mleczka i toniku. Wieczorny demakijaż rób starannie, by przez noc skóra mogła się regenerować. Procesy odnowy najbardziej intensywne są między północą a 6 rano. Na noc stosuj więc bardzo odżywcze kremy. Specjalnej troski wymaga cienka skóra wokół oczu. Do jej pielęgnacji kupuj kosmetyki o lekkiej konsystencji, np. z retinolem, który wygładza i rozjaśnia. Czasem warto sięgnąć po kosmetyk zawierający skoncentrowane składniki odżywcze i nawilżające - serum lub jednorazowe ampułki. Raz w tygodniu oczyść skórę delikatnym peelingiem i wzmocnij silnie nawilżającą maseczką.
UWAGA! Skóra sucha i dojrzała jest wrażliwa na słońce, a słona woda i wiatr przyczyniają się do jej szybszego odwodnienia. Dlatego kosmetyki na dzień powinny zawierać filtry UV.
W GABINECIE KOSMETYCZNYM
Szybkie i widoczne efekty uzyskać można po zastosowaniu wypełniaczy lub toksyny botulinowej. Dalszy proces kondycjonowania skóry może się opierać na zabiegach wykorzystujących metody fizykalne (mikrodermabrazja, laser, IPL) czy dostarczających silnie skoncentrowane składniki do naskórka i skóry właściwej, stymulujące spowolnione procesy regeneracji komórkowej (peelingi oparte na alfa- i beta-hydroksykwasach, zabiegi mezoterapii).
PLAMY NA DŁONIACH
Plamy wątrobowe (starcze) powstają głównie na grzbietach dłoni, twarzy i dekolcie. Tworzą się w wyniku zaburzonej pracy melanocytów, które w miarę naszego starzenia się działają coraz słabiej. A jeśli do tego dojdą skutki nadmiernego opalania, efekt jest mocniejszy. Tu nie pomogą żadne domowe sposoby. Takie przebarwienia usunie tylko dermatolog, np. laserem, azotem lub przez głęboki peeling, np. kwasem trichlorooctowym.
MAKIJAŻ DOJRZAŁEJ KOBIETY
Ma odmładzać, a nie szpecić. Musi dojrzewać razem z tobą. Naucz się podkreślać atuty (oczy, kości policzkowe) i ukrywać kurze łapki czy nieregularny owal twarzy. PUDER. Jeśli cera jest zszarzała lub pożółkła, nie ukrywaj jej pod grubą warstwą podkładu, bo będzie to bardzo widoczne. Używaj kosmetyku złuszczającego (z kwasami AHA/BHA) i lekkiego podkładu rozświetlającego, ale bez drobinek. Puder aplikuj cienką warstwą, zamiast gąbki używaj do tego pędzla. Podkład ciemniejszy od skóry postarza. Dobierz puder do karnacji (za jasny sprawi, że będziesz wyglądała jak obsypana mąką, za ciemny doda lat). Powinien zostawić na twarzy mgiełkę odbijającą światło tak, że zmarszczki będą niewidoczne. RÓŻ. Ożywi bladą cerę. Nakładaj go w świetle dziennym, upewnij się, że jest dobrze roztarty i nie ma wyraźnych granic. Musi wyglądać naturalnie. KOREKTOR. Delikatne linie pod oczami ukryje cienka warstwa kremowego korektora nałożonego pędzelkiem. Aby zapobiec zbieraniu się kosmetyku w zmarszczkach, pokryj go odrobiną rozświetlającego pudru. Odpowiednim korektorem zamaluj cienie pod oczami (żółtym), brązowe przebarwienia (różowym), pajączki (zielonym).
KREDKA. Jeśli zewnętrzne kąciki oczu opadają, skoryguj to kreską narysowaną eyelinerem idącą lekko w górę. Możesz ją pogrubiać w kierunku zewnętrznego kącika. Unikaj kreski na dolnej powiece, bo postarza.
CIENIE. Zrezygnuj z jaskrawych cieni i kosmetyków z brokatem - podkreślają zmarszczki.
SZMINKA. Świeżości doda położenie na szminkę odrobiny błyszczyku. Usta podkreśl konturówką idealnie dobraną do koloru ust.
TUSZ. Warto podkreślić rzęsy pogrubiającym tuszem, a jeśli są słabe i cienkie, na noc używać odżywki do rzęs.
Dłonie zdradzają, ile masz lat, jakie masz hobby i czy potrafisz o siebie dbać. A niewiele trzeba, by były twoją najlepszą wizytówką.
POGROMCY ZMARSZCZEK
Składników o udowodnionym działaniu przeciw-zmarszczkowym jest niewiele i tylko opóźniają one proces starzenia się skóry, ale nie są w stanie go cofnąć W zapobieganiu zmarszczkom podstawą jest ochrona przed wolnymi rodnikami, które niszczą struktury komórek skóry. To zadanie filtrów UV i antyoksydan-tów. Do przeciw-zmarszczkowych antyoksydantów należą m.in. witamina C, A, E, koenzymQWi liko-pen. Najlepszy efekt daje połączenie kilku antyoksydantów, dlatego warto stosować krem zawierający ich mieszankę.
SIŁA MINERAŁÓW
Wapń i magnez są szczególnie cenne dla skóry, która potrzebuje silnego wsparcia. Wapń intensywnie regeneruje i zagęszcza naskórek, umacnia spoistość komórek, zapobiega wiotczeniu poprzez wzmocnienie tkanki podskórnej, przeciwdziała wysuszeniu oraz nadmiernemu uwrażliwieniu skóry. Jest pożądanym składnikiem kosmetyków stosowanych na noc, bo właśnie wtedy najaktywniej wspomaga procesy odbudowy naskórka. Z kolei magnez jest pierwiastkiem energii - aktywuje ponad 300 enzymów komórkowych, bierze udział w przemianie węglowodanów i tłuszczów, pobudza komórki skóry dożycia, stymulując ich wzrost. W efekcie cera staje się promienna i gładsza.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |