Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.
Przyjmuje się, że nadciśnienie tętnicze to wartość równa lub większa od 140/90mmHg. Wiele osób cieszących się „dobrym stanem zdrowia” może nie zdawać sobie sprawy z tego, że ma nadciśnienie tętnicze, dopóki nie wystąpią powikłania i znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Zwrócić należy uwagę, że nadciśnienie tętnicze dotyczy 30-40% populacji, co jest znacząca ilością i mającą tendencję wzrostową wraz ze wzrostem wieku pacjentów. Dlatego ważna jest profilaktyka w postaci systematycznego pomiaru ciśnienia, dająca pełny obraz stanu zdrowia.
Objawy nadciśnienia tętniczego mają mało charakterystyczne cechy, co jak wspomniano powyżej mogą nie wzbudzać koniecznej uwagi. Do podstawowych możemy zaliczyć: bóle głowy, nadmierna pobudliwość, bezsenność, łatwe męczenie, zaczerwienienie twarzy i jej okolic.
Zdiagnozowane i leczone nadciśnienie tętnicze zmniejsza ryzyko wystąpienia między innymi udaru mózgu, zawału serca, niewydolności krążenia, nerek czy demencji, czyli chorób mających bezpośredni wpływ na Nasze życie.
Profilaktyka w tym zakresie powinna obejmować działania w własnym zakresie, a więc samodzielny pomiar ciśnienia w domu oraz systematyczny, okresowy w gabinecie lekarskim. Pomiar ciśnienia powinien być połączony z pomiarem częstości rytmu serca. Pomiaru dokonujemy na ramieniu rano i wieczorem po kilkuminutowym odpoczynku, siedząc z podpartymi plecami i kończyną górną. Po dokonaniu pierwszego pomiaru należy badanie powtórzyć po jednej, dwóch minutach. Znacznym ułatwieniem w diagnozie jest tworzenie danych historycznych, można to czynić wpisując wyniki badania w dzienniczku kontroli.
Zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze powinno zmierzać do podjęcia działań mających na celu osiągnięcie oczekiwanego ciśnienia, a więc:
< 140/90 u pacjentów z grupy małego i umiarkowanego ryzyka sercowo-naczyniowego
< 130/80 u pacjentów z grupy dużego ryzyka (cukrzyca, choroba naczyniowo-mózgowa, choroby nerek).
Osiągnięcie powyższych parametrów możliwe jest poprzez przyjmowanie odpowiednich środków farmakologicznych oraz poprzez wprowadzenie tzw. zdrowego życia: aktywność plus odpowiednie odżywianie.
Oto kilka porad w tym zakresie: ograniczenie spożywania soli, zaprzestanie spożywania używek (tytoń, alkohol), ograniczenie spożywania tłuszczów, wzrost spożywania warzyw i owoców, wzrost wysiłku fizycznego, możemy zacząć od regularnych spacerów, biegania czy aktywności na siłowni czy fitness klubach.
Poważnym zjawiskiem chorobowym wymagającym diagnozy i leczenia jest tzw. arytmia czyli zaburzenie rytmu serca. Może ona występować u osób zdrowych lub osób mających inne schorzenia. Objawia się przyśpieszonym, nierównomiernym, przerywanym biciem serca, zawrotami głowy, zaburzeniami mowy czy widzenia, objawami padaczkowymi. Objawy tego typu powinny skłonić Nas do wizyty i konsultacji u lekarza.
Dokonując zakupu aparatu pomiarowego warto zwrócić uwagę na jego jakość. Czasem niewielka kwota pozwala zakupić aparat oferujący znacznie większe możliwości w zakresie pomiaru ciśnienia.
Tabela opisowa ciśnienia. |