Zawał serca
Przedłużający się, gniotący, rozdzierający lub piekący ból w klatce piersiowej (za mostkiem). Ból może promieniować do szyi, do jednego lub obu ramion, do żuchwy.
Ponadto duszność, zawroty głowy, nudności, dreszcze, poty, osłabienie tętna, zimna, wilgotna skóra o szarobladym zabarwieniu. Ból w ciężkim zawale określany jest przez pacjentów jako wielka obręcz ściskająca serce, w lżejszym przypadku ból może być potraktowany jako zgaga. Objawy zawału mogą się ograniczać tylko do duszności, zasłabnięcia lub nudności. Czasami zawał przebiega bezobjawowo - mniej wiecej 1/3 zawałów dokonuje sie znienacka, bez żadnych objawów ostrzegawczych. U kobiet często pierwszym i jedynym sygnałem jest ból w nadbrzuszu, błędnie odczytywany jako problemy gastryczne - i przez to lekceważony. 1/3 wszystkich pacjentów z zawałem umiera przed przyjęciem do szpitala.
ZATORY
To skrzepliny powstajqce w naczyniach, które mogą się odrywać, pękać i, płynąc z krwią, docierać do tętnic i zatykać je. W miejscu zatkania tętnicy powstaje zator. Skutki zatoru mogą być groźne dla życia. Jeśli zator powstaje w obrębie tętnic mózgu, mówimy o udarze mózgu. Powstanie zatoru w obrębie tętni-czek doprowadzających krew do serca kończy się zawałem mięśnia sercowego. Zgłoś się do lekarza, jeśli nagle pojawiły sie zaburzenia czucia, zwłaszcza jeśli będą się utrzymywać przez dłuższy czas, masz zawroty głowy, pojawiły się bóle ręki lub nogi, z mrowieniem, odrętwieniem, wyraźnym oziębieniem, odczuwalnym poniżej miejsca bolesności. Także jeśli pojawi! sie ból dławicowy lub nagle pogorszenie widzenia.
PIERWSZA POMOC PRZY ZAWALE
Natychmiast zadzwoń po karetkę. Zadbaj o wygodę chorego, uspokajaj go. Rozluźnij ubranie, zwiaszcza na szyi, klatce piersiowej i biodrach. Jeśli chory jest nieprzytomny, utóż go w bezpiecznej pozycji, zadbaj, by było mu ciepło, przykryj go kocem lub dodatkowym ubraniem. Zwilż czoto zimnym i wilgotnym kawałkiem materiału. Nie próbuj ożywiać nieprzytomnej osoby, uderzajqc ją w twarz, potrząsając lub polewając zimną wodą, nie dawaj niczego do jedzenia ani do picia. Oczekując na lekarza, stale sprawdzaj chanie i tętno, w razie potrzeby rozpocznij reanimację (sztuczne oddychanie) -zaciśnij nos chorego i, odchylając mu gtowę, wykonaj powoli 2 wdechy w jego usta, po czym wykonaj 15 energicznych uciśnięć klatki piersiowej, układając swoje dłonie, jedna na drugiej, na wysokości mostka chorego. Uciśnięcia powinny być na tyle mocne, żeby mostek zagłębił się na 4-5 cm. Wdechy i uciśnięcia, 2/15, należy wykonywać do momentu, aż u chorego pojawi się tętno, zacznie on samodzielnie oddychać, lub do momentu przybycia lekarza.
NERWICA SERCA
To bardzo ęzęste schorzenie, należące do grupy tzw. nerwic narządowych. Objawia się bólem w klatce piersiowej, zwykle w okolicy przedsercowej i w koniuszku serca (w odróżnieniu od bólu zawałowego). Ból może mieć charakter kłujący, przeszywający, tępy, gniotący, może trwać kilka godzin, a nawet kilka dni. Ponieważ nerwica serca ma podłoże psychiczne, leczenie polega głównie na psychoterapii. Ważne jest uregulowanie snu i opanowanie technik radzenia sobie ze stresem. Oczywiście zanim rozpocznie sie terapię, należy wykluczyć inne choroby.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |