Astma
To przewlekła choroba układu oddechowego, objawiająca się dusznością, uczuciem ucisku w klatce piersiowej i trudnościami w oddychaniu. W przypadku astmy oskrzelowej objawy te nie zawsze się pojawiają, w tym przypadku najczęściej występują okresowo jako reakcja na czynniki środowiskowe (kurz, alergeny zwierzęce, dym papierosowy) czy emocjonalne (stres).
Astma jest związana z utrudnieniem fazy wydechowej oddechu. W czasie napadu astmatycznego skurcz mięśni gładkich oskrzeli i obrzęk śluzówki zwężają światło dróg oddechowych, dodatkowo zatkanych gęstym śluzem. Powietrze gromadzi się w dolnych partiach płuc, a całkowite oddychanie odbywa się kosztem partii górnych. Napad astmatyczny może być krótkotrwały i minąć w ciągu paru godzin, ale niekiedy takie ataki trwają parę dni. Choroba występuje bardzo często i zwykle ujawnia się w wieku 3-4 lat. Jest jedną z głównych przyczyn nieobecności dzieci w szkole i ich leczenia szpitalnego. Rzadko prowadzi do zgonu, ale jest to schorzenie bardzo poważne i uciążliwe. Najczęstszą jej przyczyną są alergie - rozpoznaje się je u 50-90 proc. chorych na astmę. Kolejnym czynnikiem wywołującym astmę jest skłonność genetyczna (naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za powstawanie tej choroby). Astmę mogą także wywołać zakażenia układu oddechowego, nadmierny wysiłek fizyczny, stres. W celu rozpoznania i potwierdzenia astmy wykonuje się spirome-trię. W warunkach prawidłowych osoba zdrowa potrafi wydychać 75-80 proc. powietrza w ciqgu 1 s, a opróżnić całkowicie płuca w ciqgu 3 s. Osoba chora na astmę potrzebuje 6 do 7 s na wydech. Astmę leczy się farmakologicznie. Nowoczesna terapia polega na łączeniu leków o działaniu objawowym, rozszerzającym oskrzela, z glikokortykosteroidami o działaniu przeciwzapalnym. Skuteczną i bezpieczną postacią podania leku są inhalatory. W sytuacjach zagrażających zyciu stosuje sie iniekcje dożylne.
AKUPRESURA POMAGA
sowanie delikatnego ucisku pewnych punktów na ciele może złagodzić atak astmy. Sięgnij prawą dłonią przez lewe ramię i naciśnij punkt pomiędzy lewą łopatką a kręgosłupem. Zrób 5 głębokich oddechów, następnie powtórz to samo z drugiej strony. Albo umieść obie pięści na piersi, kciuki skieruj ku górze i wymacaj wrażliwe miejsce obok mostka, tuż pod obojczykiem. Uciskaj to miejsce dość energicznie przez 2 min.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |