Rozedma
Schorzenie to charakteryzuje się zmniejszeniem elastyczności ptuc, a objawia dusznością i przewlekłym kaszlem. Chociaż w jego rozwoju odgrywa rolę wiele różnych czynników, m.in. zanieczyszczenie środowiska, przebyte wcześniej choroby płuc, aspekty genetyczne, to najczęściej jest ono wynikiem długoletniego palenia papierosów.
W ielu chorych z rozedmą płuc jednocześnie cierpi na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Charakterystyczna dla tej choroby jest rozdęta, beczkowatego kształtu klatka piersiowa. Jej istotą jest ponadto uszkodzenie pęcherzyków płucnych. Zdrowe płuca zbudowane są z ok. 300 min pęcherzyków, które dostarczają tlen do krwi i usuwają z niej dwutlenek węgla. Jeśli tkanka płuc ulega uszkodzeniu, np. na skutek palenia papierosów, proces oddychania jest utrudniony, co powoduje wzrost ciśnienia w drogach oddechowych i prowadzi do nadmiernego rozciągania ściany pęcherzyków. Tkanka płucna traci elastyczność, a pęcherzyki pękają. Wymiana gazowa ulega zaburzeniu, a do krwi dostaje się coraz mniej tlenu. Chory z zaawansowaną rozedmą odczuwa coraz większe trudności podczas wykonywania nawet prostych prac. Rozedma najczęściej dotyka mężczyzn między 50. a 70. rokiem życia przez wiele lat palących papierosy. Coraz częściej jednak chorują palące kobiety. Osoby cierpiące na rozedmę częściej zapadają na zapalenie płuc i oskrzeli oraz inne choroby układu oddechowego i układu krążenia, dlatego powinny być pod stałą opieką lekarską. Rozedmę ptuc lekarz może rozpoznać już na podstawie opukiwania i osłuchiwania klatki piersiowej. Jeśli słyszalny jest odgłos bębenkowy, znaczy, że jest choroba. Nie ma możliwości wyleczenia już istniejących zmian rozedmowych w płucach, można jednak opóźnić postęp choroby.
UWAGA
Kaszel lub brak tchu u palacza, trwający dłużej niż miesiąc, świadczy o już dokonanym nieodwracalnym uszkodzeniu tkanki płucnej. W ciężkich przypadkach rozedmy zaleca się tlenoterapię domową - to przenośne urządzenie można otrzymać w specjalistycznych ośrodkach pulmonologicznych. W niektórych przypadkach poprawę przynosi usunięcie rozedmowo zmienionego fragmentu ptuca.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |