Ćwiczenia na skoliozę
Ćwiczenia na skoliozę muszą być wykonywane przez osoby, które mają specyficzne problemy z kręgosłupem. Konkretnie chodzi o skrzywienie kręgosłupa zwane bocznym. Specjaliści podkreślają, że skrzywienie to jest bardzo powszechne i może dotyczyć trzech płaszczyzn: czołowej, strzałkowej i poziomej. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na leczenie skoliozy.
Szybko się nie da
Skrzywienia kręgosłupa zwane skoliozami nie następują w krótkim czasie, wręcz przeciwnie tworzą się przez lata na skutek przebywania w nieprawidłowych pozycjach. Podobnie długo trwa likwidacja tego typu schorzeń. Niestety, ćwiczenia skolioza trzeba wykonywać regularnie i długo. Gimnastyka korekcyjna kręgosłupa bywa długa, trudna, a nawet bolesna. Wszyscy, którzy mają tego typu problemy muszą uzbroić się w cierpliwość i nastawić na długotrwałą pracę. Pracę, którą trzeba wykonać, jeśli nie chce się nasilić występujących już problemów.
Skąd to się bierze?
O przyczynach skoliozy napisano już bardzo wiele. Choroba ta atakuje głównie bardzo młode kręgosłupy. Większość pacjentów, to dzieci w wieku od dziesięciu do osiemnastu lat, ale i dorośli się zdarzają. Osiemdziesiąt procent przypadków skoliozy to skolioza idiopatyczna, której przyczyny nie da się określić. Niestety nie istnieje żaden sprytny sposób na skoliozę. Medycyna oferuje tu dwie opcje: gimnastykę korygującą i zabiegi chirurgiczne.
Objawy skoliozy
Choroba, jaką jest skolioza kręgosłupa jest stosunkowo łatwa do zauważenia. Skrzywienia te wpływają bowiem na kształt i ustawienie sylwetki. Charakterystycznym objawem tej choroby jest bark, który wystaje ku przodowi i ku górze. Kolejny objaw to boczne wygięcie odcinka piersiowego, które łatwo zauważyć w nachyleniu do przodu. Przy skoliozie może następować tak zwane wyboczenie tułowia. Jedno biodro może być wysunięte w bok i ku górze. Skoliozę u kobiet rozpoznaje się po tym, że jedna pierś jest cofnięta i wydaje się być mniejsza. Charakterystycznym objawem skoliozy jest wystawanie jednej z łopatek. Skolioza jak leczyć – to decyzja lekarzy podejmowana w zależności od tego jakie objawy daje choroba, jak bardzo jest nasilona, którego odcinka kręgosłupa dotyczy i w jakim wieku jest pacjent.
Gimnastyka na skoliozę
Jedną z metod pozbywania się skoliozy jest gimnastyka kręgosłupa. Właściwe ćwiczenia korekcyjne skolioza dobiera lekarz lub rehabilitant. Jest to sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników. Inaczej ćwiczy się skoliozę różnych części kręgosłupa. Gimnastyka eliminująca takie skrzywienia obejmuje serie ćwiczeń wykonywane w różnych pozycjach. Ćwiczy się w pozycji stojącej, w leżeniu na brzuchu i na plecach. W leżeniu na brzuchu z wyprostowanymi nogami podnosi się do góry wyprostowane ręce, w których trzyma się drobny przedmiot, na przykład piłeczkę tenisową. Podczas ćwiczenia kręgosłup musi być prosty. Ćwiczenie trzeba wykonać dziesięciokrotnie. W tej samej pozycji z wyprostowanymi nogami można imitować pływanie żabką. Ćwiczenie to jest o tyle łatwiejsze, że ruszanie rękami czyni wysiłek mniejszym, niż trzymanie ich sztywno przed sobą.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |