Suplementy diety
Często nawet zdrowa dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mikroelementów. Wtedy warto sięgnąć po suplementy diety, czyli preparaty, które uzupełnią niedobory, ale też wspomóc odchudzanie czy wzmocnić organizm w chorobie.
Na rynku sq dostępne suplementy diety dla osób starszych (mają zapobiegać i oddalać ryzyko schorzeń degenera-cyjnych), dla osób odchudzajqcych się, wspomagających odchudzanie, dla tych, którzy prowadzq szczególnie aktywne życie czy uprawiajq sporty (witaminy, odżywki), dla pokonujących długie dystanse samochodem (karotenoidy, antocyjany), siedzqcych godzinami przed komputerem, pracujących intensywnie umysłowo (nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega-3), dla tych, którzy chcq mieć piękne włosy i skórę (minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe), dla dbających o zdrowe stawy (glukozamina, wit. C, chondroityna) itd. Suplementy sq ponadto zróżnicowane ze względu na wiek, płeć. Niedobory wielu składników odżywczych mają z pewnością palacze (antyoksydanty) oraz osoby z grupy ryzyka chorób cywilizacyjnych (schorzenia układu krążenia, cukrzyca, depresja, schorzenia narządu wzroku). Przy skłonności do tych chorób czy obciqżeniu dziedzicznym warto porozmawiać ze swoim lekarzem o suplementacji.
Kiedy zaczynasz się odchudzać, sięgnij po karotenoidy z grupy barwników ksantofilowych (występujq w pancerzach skorupiaków, ale też w mikroalgach i mięsie łososia).
Dla osób z nadwaga i otyłych wskazane sq suplementy zawierajqce chrom, który reguluje poziom insuliny w organizmie i zapobiega zaburzeniom w przemianach lipidów.
Z nadwaga walczq preparaty z beta-glukanem (to też rodzaj błonnika, rozpuszczalnego, pozyskiwanego z owsa). Zmniejsza ilość wchłanianego tłuszczu i cukru. Powinien stać się przyjacielem tych, którzy majq problem z kilogramami i podwyższony poziom cholesterolu.
W walce z otyłością pomagają preparaty z zieloną herbatq, guaraną, yerba mate, kawą.
Kiedy chcesz pomóc swojemu sercu, sięgnij po preparaty zawierające wit. E, która spowalnia rozwój miażdżycy i chorób układu krqżenia, po preparaty z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, olej z nasion wiesiołka i ogórecznika, ekstrakt z zielonej herbaty, aronii, potas, wapń.
Kiedy chcesz poprawić pracę swego mózgu, sięgnij po preparaty z wit. C, E oraz witaminy z grupy B, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, antocyjany (występują m.in. w ciemnych owocach jagodowych, winogronach), lecytynę, cholinę, ginkobilobę, kofeinę.
Kiedy chcesz oddalić ryzyko zachorowania na nowotwór, sięgnij po preparaty zawierające likopen (obficie występuje w pomidorach i przetworach z nich), karotenoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, antyoksydanty (witaminy, mikroelementy, olejki eteryczne, garbniki itp.), selen, genisteinę (soja), kurkuminę, resweratrol (ciemne winogrona).
Jeśli jesteś kobietą i masz problem z kobiecymi sprawami (hormony), sięgnij po preparaty z soją, cimicifugą, olejem z wiesiołka, olejem lnianym, żurawiną, magnezem, wit. B6.
Jeśli iesteś mężczyzną i masz problem z męskimi sprawami (prostata, zaburzenia erekcji), sięgnij po preparaty z dyni, słonecznika, pokrzywy, zawierające cynk, argininę, żeń-szeń, selen, likopen.
Jeśli chcesz poprawić wzrok, sięgnij po preparaty z luteiną, beta--karotenem, wit. C i E, antocyjanami.
Jeśli chcesz poprawić kondycję stawów, sięgnij po preparaty z glukoza-miną, chondroitynq, kolagenem, wit. C i D, kurkuminq, cynkiem, selenem.
Jeśli chcesz poprawić kondycję kości, sięgnij po preparaty z wapniem, wit. D, fosforem, magnezem.
Jeśli masz problem z zasypianiem, sięgnij po preparaty zawierające melatoninę, wit. B6, magnez, wyciąg z szyszek chmielu, z liści melisy, kozłka lekarskiego.
Jeśli chcesz ukoić nerwy, sięgnij po preparaty zawierajqce wyciąg z melisy, L-teaninę, ekstrakt z szyszek chmielu i różeńca górskiego, magnez, wit. BI, B3, B6, miedź.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |