Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ZDROWIE I URODA
   
COUNTRY:
         
 

   
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Encyklopedia zdrowia
   
   
Kontakt
 
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
 
Czytaj również
   
Hormony
   
Mężczyzna
   
Kobieta
   
Popraw krążenie
   
Zdrowie na wiosnę
   
Alergie
   
Przeziębienie
 
 
   
Ciąża i macieżyństwo
   
   
Niepełnosprawność
   
   
Tabela kalorii
   
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 

Zdrowie

Dbanie o Nasze dobre zdrowie jest Nasza najlepszą inwestycją. Warto w nie inwestować.

Zdrowie

Profilaktyka poparta wiedzą, właściwa diagnoza, prawidłowe prowadzenie leczenia to elementy, które składają się na dobry stan zdrowia.

Znajdziesz u Nas

Znajdziesz u Nas porady w zakresie profilaktyki, informacje odnoszące się do zdrowia, usługodawców w tym zakresie jak i informacje branżowe.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Wybór dobrego ubezpieczenia pozwala na świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie.

Postaw na Zdrowie

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE współpracuje z najlepszymi specjalistami na świecie. Podziękowania dla współtwórców tego działu GMI.

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Rak piersi

Jest to nadal najczęściej rozpo­znawany nowotwór złośliwy u ko­biet i jeszcze do niedawna był naj­częstszą przyczyną zgonów (od paru lat wyprzedza go rak ptuc).

Nie ma jednak pewności, czy wzrost zachorowań jest rzeczywisty, czy też coraz powszechniejsze badania USG i mammografia oraz rosnąca wiedza na ten temat sprawiają, że chorobę wykrywa się tak często. Na świecie wykrywa się coraz więcej wczesnych postaci nowo­tworu i tym samym zwiększa się liczba tzw. oszczędzających ope­racji, u nas sytuacja pod tym względem wygląda gorzej. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza po meno-pauzie. Jest ono większe u kobiet, które pierwsze dziecko urodziły po 30. roku życia lub bezdzietnych, a także u tych, które wcześnie roz­poczęty miesiqczkowanie lub późno przeszły menopauzę. Do czynników ryzyka zalicza się też predyspo­zycje genetyczne (zwłaszcza mutacje genów BRCA1, BRCA2), palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, otyłość. Częściej chorują kobiety, których siostra lub matka chorowały na raka piersi przed okresem menopauzy. Bardzo rzadko, ale jednak, rak lersi wystepuie również u meż-.zyzn. W Polsce takich przypadków lestok. 300 rocznie.

AK SAMEMU L ROZPOZNAĆ RAKA?

Najczęściej jest to wyczuwalny w piersi, zwykle bezbolesny guzek. Ponadto zmiany skórne w obrębie piersi lub brodawki - wciągnięcie lub wgłębienie skóry pokrywającej sutek, zaczerwienienie lub/i nie­równości skóry, co określa się jako efekt skórki pomarańczowej, zmiana barwy lub zarysu sutka, zmiana kształtu oraz symetrii piersi, wyciek jasnego lub krwi­stego płynu z brodawki, zgrubienie lub stwardnienie gruczołu piersio­wego w jednej okolicy, powiększenie węzłów chłonnych pachowych lub nadobojczykowych. Czasami też ból i tkliwość piersi. Pamiętajmy jednak, że guzki nie zawsze oznaczają raka, mogą tobyć włókniakogruczolaki, torbiele czy chociażby zmiany pourazowe. W okresie przedmiesiączkowym u wielu kobiet mogą występować obrzęk i tkliwość piersi, a u kar­miących matek może wystąpić stan zapalny gruczołu sutkowego, który jest wynikiem infekcji. Aby jednak wykluczyć raka, potrzebne sa badania.

Na czym polegają BADANIA PIERSI?

W diagnostyce raka piersi wykorzystuje się przede wszystkim badanie USG i mammografię. Jeśli wynik badania sugeruje, że może to być rak, konieczna jest biopsja -to zabieg polegający na naktuciu guzka specjalną igłą i pobraniu tkanki do badania.

Są różne rodzaje biopsji, jedną z bardziej precyzyjnych jest technika zwana stereotak-tyczną (trójwymiarową) biopsją aspiracyjną, polegająca na pobraniu materiału do badania przy użyciu metody radiologicznej. W niektó­rych przypadkach konieczne jest pobranie materiału metodą chi­rurgiczną. Może to być całkowite wycięcie guzka lub pobranie do badania tylko jego części. Patolog oceni, czy guz jest nowotworem złośliwym i jaki jest jego rodzaj. Po rozpoznaniu raka piersi określa sie obecność receptorów dla estro- enów i progesteronu (hormonówiciowych) w komórkach nowo- worowych, co pozwoli na dobranie odpowiedniego leczenia. Wykonuje się także dodatkowe badania, by wykluczyć lub potwier­dzić istnienie przerzutów do innych narządów - przeglądowe badania kości, badania radiologiczne oraz ocenę węzłów chłonnych.

JAK UNIKNĄĆ RAKA?

Można i należy próbować zapobiegać rakowi sutka - nawet jeśli przyczyna leży w zmutowanych genach. Polaczki powinny rzucić palenie, kobiety lubiqce alkohol znacznie ograniczyć jego spożycie. Warto pozbyć się zbędnych kilogramów. I oczywiście trzeba przestrzegać badań profilaktycznych - USG i mammografii. Pierwsze USG zaleca się po 25. roku życia, pierwszą mam­mografię po 35. Kobiety między 40. a 50. rokiem życia powinny wyko­nywać USG co 2 lata, mammografię co 3, chyba że są inne wskazania. Bardzo ważne jest samobadanie piersi, które każda kobieta powinna robić raz w miesiącu, poczqwszy od 18. roku życia. Kobiety, w rodzinie których występowały nowotwory złośliwe piersi, powinny zbadać się w poradni genetycznej. Testy wykonują onkologiczne poradnie genetyczne, znajdujące się w każdym województwie. Skierowanie wydaje lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista onkolog. Dla kobiet, w których rodzinie występowały przypadki raka piersi lub raka jaj­nika i które mają skierowanie, testy są bezpłatne.
eśli kobieta sama chce się przekonać, czy ma zmutowanen, za badanie zapłaci ok. 300 zi.

DIETA ANTYRAKOWA

Chociaż nie jest jeszcze znana rola wszystkich składników pożywienia, jakie mogq mieć znaczenie w profi­laktyce raka piersi, wielu naukowców uważa, że ryzyko rozwoju tego nowo­tworu i ewentualnych nawrotów choroby (gdy już do niej dojdzie) zmniejsza dieta niskotiuszczowa. Skrajni zwolennicy tego poglądu zale­cają drastyczne ogranicżenie spożycia wszystkich tłuszczów, zwłaszcza zwie­rzęcych, na korzyść żywności bogatej w błonnik - produktów gruboziarnistych, świeżych warzyw i owoców. Taka dieta może jednak nie pokrywać zapotrzebo­wania na kalorie, białka i inne składniki odżywcze. Dlatego najlepiej wprowadzić do diety więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy tłoczony na zimno z pierw­szego tłoczenia, oliwa z oliwek, olej lniany), sporadycznie sięgając po tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Udowodniono, że korzystne jest spożywanie produktów bogatych w takie antyutleniacze, jak wit. A, C i E, a ich bogatym źródłem są właśnie świeże warzywa i owoce (powinno sie spożywać co najmniej trzy porcje warzyw i dwie porcje owoców dziennie - jedna porcja to jeden średniej wielkości owoc, 1 marchewka lub kilka rzodkiewek, lub taka ilość surówki, jaka mieści się w garści, lub 1 szklanka soku owocowego lub warzywnego). Takie anty utleniacze znajdują się zwłaszcza w zielonych, żółtych, pomarań­czowych i czerwonych owocach i warzywach (papryka, pomidory, pomarańcze, szpinak, sałata), w warzywach strączkowych, W kiełkach pszenicy, ^few. ^ pieczywie wieloziarnistym.... Na antyrakowym półmisku w profilaktyce raka piersi powinna się znaleźć kapusta (przyspiesza przemianę estrogenów, może być wiec pomocna w hamowaniu rozwoju raka piersi), brokuły (również przyspieszają wydalanie estrogenów), buraki, szpinak, cykoria. Dobrze wprowa­dzić do diety takie przyprawy, jak imbir, pieprz, zwłaszcza Cayenne, gorczyca (musztarda), spożywać więcej chrzanu. Wykazują one silne działanie przeciwzapalne, a więc i anty-nowotworowe. Warto polubić t fasolkę sojową, która .zawiera wiele substancji o działaniu prze-ciwestrogenowym, mogących wpływać hamująco na rozwój nowotworów hormonozależ-nych, takich jak rak piersi.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

3          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
2          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
1          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.