Depresja
To jedno z najczęściej występujqcych zaburzeń psychicznych. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia depresja już dziś znajduje się w czołówce najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Na depresję cierpi ponad 10 proc. ludności (niektóre badania podają, że nawet 17 proc.) i ta liczba wciąż rośnie. Najczęściej chorują osoby w wieku 15-30 lat, ale zachorować może każdy i w każdym wieku.
tym, jak groźna może być ta choroba, świadczą statystyki: 75 proc. osób choruje ponownie w ciągu dwóch lat od wyleczenia poprzedniego epizodu, ok. 15 proc. z ciężką postacią depresji popełnia samobójstwo, 20-40 proc. próbuje odebrać sobie życie. Wśród osób zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu 12-25 proc. cierpi z powodu depresji, z czego połowa spełnia kryteria umiarkowanej lub ciężkiej. Stwierdzono ponadto, że u połowy chorych na depresję i leczących się u lekarzy ogólnych choroba ta nigdy nie zostaje zdiagnozowana. Depresja częściej występuje u osób, u których w rodzinie występowały tego typu zaburzenia. Czym bliższe pokrewieństwo, tym większa szansa na ujawnienie się choroby. Do pojawienia się depresji mogą także przyczynić się cechy nabyte w środowisku rodzinnym oraz cechy osobowości.
PO CZYM POZNAĆ DEPRESJĘ?
Sygnałów jest wiele. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego na podstawie objawów można wyróżnić poszczególne rodzaje depresji.
SB
Najczęstszymi sygnałami s
depresyjne nastroje, zmniejszona
dolność przeżywania radości,
niechęć do codziennej aktyw-
ności, bezsenność lub nadmierna
senność, stale utrzymujące si
dokuczliwe uczucie zmęczenia
!.mima'.'ii.M.M^ma.i^iHH'jMf
ości, niemożność skupienia się ani
odjęcia decyzji, powtarzające si
myśli samobójcze.
W depresji o charakterze manii występuje gonitwa myśli, nadmierna rozmowność, łatwość rozpraszania się, niepohamowana chęć do podejmowania ryzyka, nadmierna aktywność seksualna, zmniejszona potrzeba snu. W tym typie depresji ma miejsce uczucie euforii, zbyt dobry nastrój, ale też skłonność do irytacji. Chory na depresję traci apetyt lub przeciwnie - ma nadmierny apetyt, a co za tym idzie - traci lub przybiera na wadze. Mogą pojawić się dolegliwości fizyczne, jak bóle brzucha, głowy, nasilenie objawów już istniejących chorób.
JAK LECZYĆ?
Rozpoznanie depresji następuje na podstawie rozmowy z chorym, który przedstawia historię swoich dolegliwości - opisuje objawy, relacjonuje zdarzenia z dzieciństwa, które mogą mieć wpływ na rozwój choroby, przekazuje informacje o swoim wykształceniu,
karierze zawodowej, przedstawia własną ocenę kontaktów z innymi ludźmi. Chorzy, u których podejrzewa się depresję, sa kierowani do psychiatry (chyba że trafia tam od razu, skierowanie nie jest potrzebne) lub psychologa klinicznego w celu wykonania specjalistycznych testów i badań.
Niekiedy wskazane są badania specjalistycznym sprzętem (tomografia, rezonans).
Wielu chorych, a także ich rodziny zwlekają z dotarciem do lekarza, bagatelizując objawy w przekonaniu, że to tylko kwestia nastroju albo reakcja na jakieś traumatyczne wydarzenie, i że z czasem
wszystko wróci do normy. Jeśli jednak jest to depresja, sama na pewno nie zniknie. Tu potrzeba
profesjonalnej pomocy, tym bardziej że leczenie depresji jest długie i trudne, nierzadko wymaga metod skojarzonych, najczęściej farmakologii w połączeniu z psychoterapią.
PROFILAKTYKA
Zapobieganie tej chorobie polega przede wszystkim na ograniczaniu czynników, które moga jej sprzyjać. Zdrowy, regularny sen, umiarkowana aktywność fizyczna (stymuluje uwalnianie endorfin, neuroprzekaźników mających działanie przeciwbólowe i poprawiające nastrój), podtrzymywanie kontaktów z przyjaciółmi, wypracowanie własnych sposobów na walkę ze stresem - to podstawa. Znaczenie ma także dieta. Wskazana jest taka, która ma korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu - dieta z wyłączeniem cukrów prostych na rzecz cukrów złożonych, z małą ilością tłuszczów zwierzęcych, natomiast z dużą ilością białka, szczególnie pochodzącego z ryb. Zalecane jest także spożywanie większych ilości produktów zawierających witaminy z grupy B (np. rośliny strączkowe, mleko, jaja, pieczywo wieloziarniste, chude mięso, warzywa o ciemnozielonych liściach). Podkreśla się rolę śmiechu. Nastrój należy sobie poprawiać obejrzeniem wesołego filmu lub przeczytaniem lekkiej książki.
KRYTERIA OPRACOWANE PRZEZ AMERYKAŃSKIE TOWARZYSTWO PSYCHIATRYCZNE DLA TRZECH RODZAJÓW DEPRESJI:
Co najmniej pięć z wymienionych poniżej objawów, utrzymujqcych się w ciqgu dwóch tygodni, jest potwierdzeniem choroby:
- Nastrój depresyjny
- Zmniejszona zdolność przeżywania radości, niechęć do codziennej aktywności
- Znaczna utrata lub wzrost masy ciata
- Bezsenność lub nadmierna senność
- Nadmierna aktywność lub stan letargu
- Stale utrzymujqce się uczucie zmęczenia
- Poczucie winy, poczucie braku wartości
- Niemożność skupienia się ani podjęcia decyzji
- Powtarzajqce się myśli samobójcze, uporczywe myśli o śmierci
O chorobie mogq świadczyć co najmniej trzy objawy obecne przez tydzień:
1. Zawyżona samoocena lub poczucie nadmiernego znaczenia
Wielu chorych, a także ich rodziny zwlekają z dotarciem do lekarza, bagatelizując objawy w przekonaniu, że to tylko kwestia nastroju albo reakcja na jakieś traumatyczne wydarzenie, i że z czasem
- Zmniejszona potrzeba snu
- Nadmierna rozmowność
- Gonitwa myśli, idei
- Łatwość rozpraszania się
- Nadmierna aktywność, szczególnie zmierzajqca do osiqgnięcia nierealnych celów
- Niepohamowana chęć podejmowania ryzyka, nadmierna aktywność seksualna
(jako jeden z rodzajów depresji) O chorobie mogq świadczyć co najmniej dwa z poniższych objawów, obecne przez dłuższy czas (u osoby dorosłej co najmniej dwa tygodnie, u dzieci i młodzieży przez rok):
- Brak łaknienia lub nadmierny apetyt
- Bezsenność lub nadmierna senność
- Mata aktywność ogólna, szybka męczliwość
- Poczucie niskiej wartości
- Osłabienie koncentracji, trudności w podejmowaniu decyzji
- Uczucie bezradności
Sprawdź, czy cierpisz na depresje
Jest wiele testów pozwalających sprawdzić, czy to już depresja, czy jedynie przemijajqce obniżenie nastroju. Większość z nich dostępna jest jedynie w gabinecie lekarskim. Sa i takie, które można rozwiązać w zaciszu własnego domu,
ale wynik i tak powinien być skonsultowany ze specjalista.
Oto jeden z takich krótkich testów, który pozwoli ci się zorientować, czy sprawa jest poważniejsza. Usiądź wygodnie, weź głęboki oddech, zrelaksuj się i odpowiedz na poniższe pytanie, zakreślając odpowiedź „TAK" lub „NIE".
TYLKO SZCZERZE!
1. Od pewnego czasu odczuwam jakieś irracjonalne lęki
2. Nie mam na nic ochoty, to, co muszę robić,
robię bez chęci i woli
- Już rano czuję się fatalnie i wiem,
że dzień będzie paskudny ITAK] [NIE1
- Wydaje mi się, że życie straciło
dla mnie sens [TAK] [NIE]
- W ciągu ostatniego miesiqca zdarzało mi się
kilka razy płakać bez powodu [TAK] [NIE]
- Nie mam nadziei na lepsze jutro [TAK] [NIE]
- Coraz częściej mam myśli samobójcze [TAK] [NIE]
- Czuję się bardzo samotny,
choć wokół mnie tylu znajomych [TAK] [NIE]
- Nie mogę sobie przypomnieć, kiedy ostatnio
coś sprawiło mi radość [TAK] [NIE]
id. Nie mam apetytu, nic mi nie smakuje [TAK] INIE]
11. Nie mogę spać, mam trudności z zasypianiem,
często budzę się w nocy [TAK] [NIE]
12. Prawie co dzień boii mnie głowa [TAK] [NIE]
iii. Całe moje dotychczasowe życie
wydaje mi się bez sensu [TAK] [NIE]
WYNIK: Już więcej niż trzy odpowiedzi na „tak" wymagajq pilnej konsultacji z lekarzem.
Depresja wymaga od bliskich chorego przede wszystkim zrozumienia, czym w ogóle jest ta choroba. Bardzo często jest ona lekceważona, choremu mówi się, żeby nie przesadzał, nie udawał, że przecież inni majq gorzej, a tak się nie zachowują. Bardzo ważna jest tu więc edukacja rodziny i osób bliskich. Jak już zrozumieją, że jest to poważne schorzenie, wymagające specjalistycznej opieki, z pewnością będą wiedzieli, co robić.
epresja wymaga od najbliższych chorego szczególnej cierpliwości. Nie powinno się zmuszać chorego do aktywności, której nie jest w stanie podjąć. Nie krzyczeć, nie karać. Natomiast należy konsekwentnie i cierpliwie zachęcać do wspólnego działania, choćby to miało być przygotowanie szklanki herbaty. I przekonywać, że następnym razem będzie jeszcze lepiej, zarażać wiarą, że uda się chorobę pokonać. I cały czas okazywać dużo ciepła, ale bez nadmiernej empatii, żeby chory tego nie wykorzystywał. Chorzy na depresję często operują ogólnikami, np. narzekając, że nikt ich nie lubi, nikt nie rozumie. Absolutnie nie wolno poddawać się takiemu pesymistycznemu uogólnionemu myśleniu, tylko od razu sprowadzać chorego na ziemię. Np. pytaniem - a kogo mają na myśli.
Ponieważ ci chorzy często mają problem z podejmowaniem decyzji, ze skupianiem uwagi, w rozmowie z nimi należy kierować się kom
zalednie pomoc soecialist
kretami. I tak np. nie pytać, co chcieliby zjeść na obiad, ale po prostu podać ich ulubioną potrawę. Jeśli depresja ujawniła się na skutek jakiegoś czynnika zewnętrznego, należy dążyć do jego zminimalizowonio. Jeśli więc np. czynnikiem tym była śmierć kogoś bliskiego, należy - być może z pomocą terapeuty - przekonywać, że życie toczy się dalej, że już nigdy nie będzie tak samo, będzie inaczej, ale nie znaczy, że gorzej.
E
I jeszcze jedno - chorzy na depresję to osoby toksyczne, które swoimi odczuciami mogą zarażać. Dlatego zajmując się nimi, trzeba znaleźć czas wyłącznie dla siebie, dla złapania oddechu i oderwania się od choroby.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |