Urazy - zespół myszki komputerowej
Wypadki, przeciążenia, niewłaściwie dobrana aktywność sportowa, ale też niektóre rutynowo wykonywane czynności mogą stwarzać ryzyko niekiedy bardzo groźnych urazów. Do najczęstszych należq skręcenia stawów, naciqgnięcie mięśni, zwichnięcia, złamania, urazy z przeciążenia. Zwykle od razu dają tak dotkliwe objawy, że konieczna jest pomoc lekarza. Jeśli jednak objawy nie są dokuczliwe, też należy zgłosić się do lekarza, bo uraz może się niebawem znowu odezwać i wtedy trudniej będzie go leczyć.
TYCH OBJAWÓW NIE LEKCEWARZYĆ
- Ból, dyskomfort, ograniczenie ruchów, tkliwość uciskowa, ewentualnie obrzęk (to może być uraz mięśni - naciągnięcie, lub więzadet - naderwanie, lub skręcenie stawu)
- Ból, obrzęk, uciskowa tkliwość i zniekształcenie (to może być złamanie kości)
- ograniczenie ruchów, zniekształcony wyglqd i obrzęk stawu (zwichnięcie)
- Ból tuż pod rzepkq może być oznakq zapalenia ścięgna rzepki
- Ból łokcia, często z tkliwością uciskową wewnętrznej lub zewnętrznej strony łokcia i przedramienia, ewentualnie także osłabienie chwytu i ból przy ruchu chwytania mogą wskazywać na zapalenie nadktykcia kości ramiennej
Zespół myszki komputerowej
To coraz częstsza dolegliwość, która, zdaniem wielu lekarzy, powinna być uznana za chorobę zawodową. Zwana też zespołem kanału (cieśni) nadgarstka jest spowodowana powtarzającym się przeciążeniem na linii dłoń - bark.
Dotyczy głównie osób pracujących godzinami przy komputerze, a przyczyną jest niewłaściwe ułożenie rąk na klawiaturze i na myszce. Powinno być tak, że nadgarstek i przedramię znajdujq się w jednej linii i pozostajq prawie nieruchomo. Jeśli tak nie jest, jeśli przedramię „wisi" w powietrzu, pojawiają się dolegliwości - najpierw mrowienie i drętwienie dłoni, potem ostre bóle w nadgarstku, przedramieniu, czasem promieniujące na bark, szyję, klatkę piersiową, a nawet stopę. Coraz trudniej zacisnąć dłoń, chwytać przedmioty. Pozostawione bez leczenia objawy zamieniają się w stały, coraz bardziej dotkliwy ból. W końcu może stać się tak, że niemożliwe będzie normalne posługiwanie się rękami. enią się, ze u co czwarteap użyt-kownika komputera po 8-10 latach rozwinie się zespól myszki kompu-uamiwa» A przecież tak prosta jest tu profilaktyka - wystarczy zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy. Wystarczy zastosować wspornik (podpórkę) pod przedramię.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |