Zapalenie wątroby
Ogólna nazwa „zapalenie wątroby" określa grupę chorób znanych jako zapalenie wątroby typu A, B, C, D i E oraz zapalenie poalkoholowe, polekowe, a także wywołane toksynami obecnymi w środowisku.
Każde zapalenie wątroby jest schorzeniem ciężkim, a wiele przypadków długo pozostaje nierozpoznanych, gdyż objawy są podobne do symptomów innych jednostek chorobowych, najczęściej grypy. I tak może to być brak apetytu, zmęczenie, stany podgorączkowe i gorączka, bóle mięśni i stawów, bóle brzucha, nudności i wymioty. Inne objawy (choć wcale nie tak częste, jak się powszechnie uważa) to ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie stolca, zażółcenie białek oczu, świąd skóry, zaburzenia świadomości.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) to tzw. choroba brudnych rqk, rozprzestrzenia się drogą pokarmową przez zakażoną żywność lub wodę i jest najmniej groźną postacią zapalenia wątroby. Choć wywołuje ostre objawy, nie przechodzi w stan przewlekły.
Dużo groźniejsze jest wirusowe zapalenie wqtroby typu B (WZW B), którym można się zarazić przez kontakt z krwią chorego - zakażone strzykawki, transfuzje, przez seks. W jednej trzeciej przypadków niemożliwe jest ustalenie źródła zakażenia. Większość chorych przy odpowiednim i wcześnie podjętym leczeniu wraca do zdrowia, jednak u wielu może rozwinąć się postać przewlekła, a nawet marskość wątroby.
Jeszcze groźniejsze jest wirusowe zapalenie wątroby typu C, rozprzestrzeniające się podobnie jak WZW typu B. Mimo że objawy są niewielkie lub w ogóle nie występują u 30 procent chorych w ciągu 10 lat rozwija się marskość wątroby.
PROFILAKTYKA
Najlepszym sposobem unikniecia zapalenia wątroby jest szczepienie, w przypadkach kiedy takie szczepionki istnieją (WZW A i B).
W innych (ale oczywiście także i w tych „szczepionkowych") przypadkach działania profilaktyczne polegają na dbałości o higienę i przestrzeganiu pewnych zasad stylu życia. I tak jeśli przebywasz na obszarach zagrożonych chorobami brudnych rąk, pij tylko przegotowaną wodą, owoce też myj taką, a najlepiej obieraj. Unikaj ekspozycji na zakażone produkty krwiopochodne, nie używaj cudzych produktów do mycia, golenia, przyrządów do pielęgnacji paznokci. Zwracaj uwagę na higienę w gabinetach stomatologicznych, fryzjerskich, gabinetach tatuażu (jednorazowe igty, rękawiczki). Nie obciążaj swojej wątroby lekami, tłustym pożywieniem, alkoholem, nadmiernymi kaloriami pochodzącymi zwłaszcza z mocno przetworzonej żywności. Bo choć wątroba jest cudowną fabryką naszego organizmu i potrafi świetnie się regenerować, to i ona może się w końcu zbuntować.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |