Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ZDROWIE I URODA
   
COUNTRY:
         
 

   
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Encyklopedia zdrowia
   
   
Kontakt
 
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
 
Czytaj również
   
Hormony
   
Mężczyzna
   
Kobieta
   
Popraw krążenie
   
Zdrowie na wiosnę
   
Alergie
   
Przeziębienie
 
 
   
Ciąża i macieżyństwo
   
   
Niepełnosprawność
   
   
Tabela kalorii
   
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 

Zdrowie

Dbanie o Nasze dobre zdrowie jest Nasza najlepszą inwestycją. Warto w nie inwestować.

Zdrowie

Profilaktyka poparta wiedzą, właściwa diagnoza, prawidłowe prowadzenie leczenia to elementy, które składają się na dobry stan zdrowia.

Znajdziesz u Nas

Znajdziesz u Nas porady w zakresie profilaktyki, informacje odnoszące się do zdrowia, usługodawców w tym zakresie jak i informacje branżowe.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Wybór dobrego ubezpieczenia pozwala na świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie.

Postaw na Zdrowie

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE współpracuje z najlepszymi specjalistami na świecie. Podziękowania dla współtwórców tego działu GMI.

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Choroba Alzheimera

Mimo że na chorobę Alzheimera cierpią jedynie ludzie w podeszłym wieku, nie wynika ona z naturalnego procesu starzenia, ale na skutek postępującej degeneracji tkanki mózgowej. W chorobie tej dochodzi do zaniku komórek nerwowych i ich połączeń, co jest spowodowane odkładaniem się w tkance mózgowej białek o patologicznej strukturze (beta-amyloidu, tau i alfa-synukleiny).

Jak dotąd nie wiadomo dokładnie, dlaczego i w jaki sposób dochodzi do zmian degeneracyjnych w tkance ner­wowej. Jedna z teorii mówi, że może się to wiązać z nieprawidło­wościami budowy jednego z białek surowicy, apolipoproteiny E (ApoE), która pełni ważną rolę w trans­porcie substancji tłuszczowych w organizmie. W organizmach róż­nych osób spotyka się odmienne warianty tego enzymu, a niektóre z nich mogą stanowić wysokie ryzyko choroby Alzheimera. Kolejna teoria wiąże wystąpienie degeneracji tkanki nerwowej z prze­wlekłym zatruciem spożywanym glinem, a jeszcze inna zakłada szko­dliwe oddziaływanie na tkankę mózgową wolnych rodników - nie­stabilnych chemicznie cząstek, charakteryzujących się wysoką zdolnością wchodzenia w reakcje chemiczne z różnymi strukturami organizmu. Choroba wysteouie dwa razy czściei u kobiet mz u mężczyzn.

DIETA DLA CHOREGO NA ALZHEIMERA

a znaczna jej część jest syntetyzowana w skórze pod wpływem słońca. Dlatego należy podawać mu taką żywność, w której się ona znajduje, np. śledzie, sardynki, tuńczyka, mleko. Ponieważ w ostatnim okresie choroby pojawiają się problemy z gryzieniem, wskazane jest podawanie zup z dodat­kiem mielonego mięsa czy ryb. Choremu, który ma problemy z prze­tykaniem, można delikatnie masować przednią powierzchnię szyi, co stymuluje potknięcie.

Chory na alzheimera powinien otrzymywać pełnowartościowe, ale lek-kostrawne posiłki. Jeśli jest to chory już leżący, jego zapotrzebowanie na kalorie będzie dużo mniejsze niż cho­rego wciąż aktywnego. W diecie nie powinno zabraknąć nabiału, najlepiej w postaci odtłusz­czonego kefiru, jogurtu, zsiadłego mleka, a także innych produktów boga­tych w wapń - ryb, soi, suszonych owoców. Choremu, który od miesięcy nie wychodzi z domu, brakuje wit. D, częste chowanie rzeczy w dziwnych miejscach, zapominanie nazwisk członków rodziny i nazw rzeczy, częste zapominanie o odbytej

JAK ROZPOZNAĆ CHOROBĘ?

Początek często bywa niezauważany. Występowanie zaburzeń pamięci w starszym wieku zwykle jest bowiem traktowane jako zmiana fizjologiczna. Jednak choroba Alzheimera, w odróżnieniu od innych neurologicznych zaburzeń wieku starczego, wyróżnia się wyraźną dynamiką - objawy szybko narastają.

znanych miejscach. 11' i« i i*nn*i     ■ t'i ■nr/73 i 'i m »an ti [i wyj i«T trudności ze znalezieniem kluczy, zapominanie

  1. zapłaceniu rachunków, zapominanie o potrzebie odwołania spotkania, skręcanie w nieprawidłową stronę (podczas poruszania się). Potem dołączają zmiany nastroju (mogą pojawiać się równolegle), napady lękowe, ataki złości
  2. agresji na przemian z apatią, zachowania charakterystyczne dla małych dzieci. Bflsl

owe dla tei
choroby iest splqtanie myśli, tendencja do mylenia zdarzeń i rzeczawroty ąłowy, zaburzenia równoaąi. Z czasem chorzy staia si
.atkowiae niekomunikatywni, bez-
radni psychicznie i fizycznie.
Najczęstszą przyczyną śmierci w tej chorobie są infekcje dróg oddecho­wych (zapalenie płuc) i zakażenia
dróg moczowych, co jest skutkiem unieruchomienia w łóżku.

DIAGNOSTYKA

Rozpoznanie opiera się głównie na objawach klinicznych i testach psychologicznych, które mają na celu przede wszystkim wykluczenie innych przyczyn upośledzenia czyn­ności psychicznych i fizycznych chorego. W diagnostyce wyko­rzystuje się także specjalistyczny sprzęt (tomografia komputerowa, rezonans jądrowy). Jednym z prostych sposobów rozpoznania tej choroby jest metoda opracowana przez amery­kańską neurolog Jennifer Stamps. Badaczka odkryta, że osoby chore na alzheimera o wiele słabiej wyczu­wają zapachy lewą dziurką od nosa niż prawą, co jest wyraźnie zwią­zane z uszkodzeniem części mózgu (zanik zmysłu powonienia może być pierwszym sygnałem). Wystarczy więc podsunąć pod nos coś pachną­cego - i sprawa jest jasna. Ponieważ eksperymenty były prowadzone z masłem orzechowym, stąd nazwa testu - test masła orzechowego. Inny test diagnostyczny polega na wpuszczeniu do oka kropli zawiera­jących substancję, na którą chorzy na alzheimera reagują trzykrotnie większym rozszerzeniem źrenic niż osoby zdrowe.

PROFILAKTYKA

Zapobieganie tej chorobie nie jest proste, gdyż nie zostały rozpo­znane jej przyczyny. Ponieważ jedna z teorii powstawania alzheimera
zakłada (a raczej zakładała, gdyż uczeni wycofują się z niej), że jednym z winowajców może być glin, przez lata zalecano unikania garnków z aluminium (tzw. czy­stego technicznie glinu). Według innej teorii chorobie może też sprzyjać cynk, gdyż pewne badania wykazały, że może on mieć związek z powstawaniem w komórkach mózgu wtrętów białkowych podob­nych do tych, jakie obserwuje się u chorych na alzheimera. Jednak ponieważ jest to minerał niezbędny dla organizmu, lekarze nie zalecają jego ograniczania. Wątpliwości naukowców budzi też teoria, że alzheimerowi sprzy­jają wolne rodniki - ale w tym przypadku ich unikanie ma sens, bo wolne rodniki niekorzystnie działają na cały organizm, przyspie­szając jego starzenie i sprzyjając rozwojowi wielu innych chorób.

NIEZBĘDNIK DLA RODZINY

Jeśli chory jest pozostawiony we wła­snym domu, we własnym środowisku, trzeba stworzyć w jego otoczeniu atmosferę bezpieczeństwa i zrozu­mienia. Zaleca się, póki to możliwe, zapewnienie choremu prowadzenia regularnego, nawet monotonnego trybu życia i unikanie nowych, zaskakujących sytuacji.

We wszystkich widocznych miejscach dobre jest umieszczenie karteczek z przystępną informacją co, gdzie jest, do czego służy, jak również karteczek zawierających proste polecenia. Urządzenia elektryczne, elektroniczne czy gazowe powinny mieć odpo­wiednie zabezpieczenia, podobnie chodniczki, dywany (maty antypo-ślizgowe, taka mata przyda się też w łazience).

Chorzy, którzy jeszcze wychodzą, powinni nosić ze sobą identyfikatory z danymi personalnymi i numerem telefonu.

Bardzo pomocne jest podsuwanie chorym starych gazet, filmów czy albumów fotograficznych dla pobu­dzenia pamięci, gdyż chorzy ci dość długo zachowują pamięć przeszłych zdarzeń.

Oczywiście każdy etap choroby to inne zadania dla opiekunów. I niestety coraz trudniejsze. Dlatego dobrze jest już na początku choroby nawiązać kontakt z odpowiednimi organizacjami, które mogą udzielić pomocy.

Test potwierdzający alzheimera

Poza tymi specjalistycznymi jest wiele prostych testów (dostępnych m.in. w Stowarzyszeniach Pomocy Osobom Chorym na Alzheimera), które pomogą ci się zorientować, czy bliska lub znajoma ci osoba cierpi na alzheimera. Oczywiście taki test nie wystarczy do postawienia diagnozy, ale można pokazać go lekarzowi podczas pierwszej wizyty.

Oto jeden z testów, opracowany przez Kanadyjskie Towarzystwo Alzheimerowskie. Czy mają miejsce następujące sytuacje (zakreślić odpowiedź „TAK" lub „NIE"):

1. Zaburzenia pamięci krótkotrwałej [TAK] [NIE] 6. Przekładanie przedmiotów  
2. Brak precyzyjności języka [TAK] [NIE]   z miejsca na miejsce [TAK] [NIE]
3. Utrata orientacji   7. Gwałtowne zmiany nastroju [TAK] [NIE]
  w czasie i przestrzeni [TAK] [NIE] 8. Widoczna zmiana osobowości  
4. Ograniczenie     („inny człowiek") [TAK] [NIE]
  zdolności decyzyjnych [TAK] [NIE] 9. Utrata inicjatywy i aktywności [TAK] [NIE]
5. Utrata zdolności   10. Trudności w wykonywaniu  
  myślenia abstrakcyjnego [TAK] [NIE]   codziennych czynności [TAK] [NIE]
           
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
3          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
2          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
1          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.