Schorzenia kręgosłupa
Kręgosłup to niezwykle skomplikowana konstrukcja, o którą zazwyczaj nie dbamy, a o tym, że coś takiego jak kręgosłup mamy, przypominamy sobie zazwyczaj, gdy zaczyna nam coś w nim się psuć.
Jeśli dolegliwości dotyczą odcinka szyjnego, pojawiają się problemy z pochylaniem głowy do przodu i odchylaniem jej do tyłu. To z kolei może być przyczyną bólów i zawrotów głowy, szumów w uszach, bólów barków, drętwień rąk. Jeśli zaburzenia dotyczq odcinka piersiowego kręgosłupa, mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla chorób serca - bóle w klatce piersiowej, nierzadko promieniujące do barków i rąk, duszności. Należy w związku z tym pamiętać, aby w przypadku takich objawów udać się również do kardiologa. Ograniczenia ruchomości w odcinku lędźwiowym mogą utrudnić lub uniemożliwić wykonanie skłonu do przodu, a niekiedy i chodzenie. Newralgicznym miejscem kręgosłupa jest połączenie piątego kręgu lędźwiowego z kością krzyżową. To właśnie tu często dochodzi do uszkodzenia krążka międzykręgowego, czyli tzw. wypadnięcia dysku. Schorzenia kręgosłupa to jeden ze znaków naszych czasów. Kiedyś człowiek był bardzo aktywny fizycznie, musiał od rana do nocy wykonywać wiele czynności, by utrzymać się przy życiu. Dziś, dzięki rozwojowi cywilizacji, ta aktywność została drastycznie ograniczona. Brak ruchu powoduje zmniejszenie ruchomości kręgosłupa, wiot-czenie mięśni brzucha i grzbietu, tak ważnych w utrzymaniu pionowej postawy. Pozycja siedząca, w której dziś spędzamy najwięcej czasu, jest zabójcza dla kręgosłupa. Dla przykładu: gdy leżymy, na nasz trzeci krążek międzykręgowy (w odcinku lędźwiowym) naciska siła 25 kg, gdy staniemy w pozycji wyprostowanej, oddziałuje na niego siła 100 kg, gdy siedzimy - siła 175 kg, a gdy siedząc, pochylimy się do przodu - 250-275 kg. I właśnie w tej pozycji najczęściej dochodzi do tzw. wypadnięcia dysku. Powoduje to nacisk na rdzeń kręgowy, co objawia się ogromnym bólem, mogą też pojawić się niedowłady, zaburzenia czucia.
JAK MIEĆ ZDROWY KRĘGOSŁUP
Jak chodzić: Z podniesioną głową wyprostowanymi plecami, a noga, a którą przenosimy ciężar ciała, n momencie zetknięcia z podłożem jowinna być wyprostowana w kolanie, m bardziej będziemy pochylać sie do jrzodu, tym bardziej będzie przeciążony iasz kręgosłup.
Jak siedzieć przy biórku: Wysokość biurka powinna być taka, jby nie trzeba było sie zbytnio pochylać. <rzesło ma być takie, by, jak na nim siedzimy, kolana znajdowały się nieco powyżej brzegu krzesła. Zaś jego oparcie powinno sięgać dolnej potowy odcinka piersiowego kręgosłupa.
Jak jeździć samochodem: Plecy powinny znajdować się idealnie w pionie, głowa ma być oparta o zagłówek, dzięki czemu mięśnie szyi zostaną odciążone. Pośladki należy przysunąć jak najbliżej oparcia fotela, a na wysokości kręgosłupa lędźwiowego można włożyć niewielką poduszeczkę między plecy a oparcie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |