Alergie krzyżowe
Majq miejsce wówczas, gdy jeden rodzaj uczulenia prowokuje innq reakcję alergiczną. I tak np. osoby uczulone na pytki często dostają uczulenia po spożyciu roślin spokrewnionych złymi, na których pytki są uczulone. Jeśli zawsze po zjedzeniu określonego produktu roślinnego u danej osoby pojawiają się dolegliwości typowe dla alergii wziewnej i pokarmowej, prawdopodobnie cierpi ona na alergię krzyżową.
Alergicy uczuleni na pyłki drzew często są uczuleni na orzechy, owoce drob-nopestkowe, także jabłka i gruszki. Mogą reagować alergicznie na produkty zbożowe, rośliny strączkowe, melony, ziemniaki, owoce kiwi, pomidory, marchew, szpinak, selery. Uczuleni na pytki ziót mogą wykazywać reakcje alergiczne nie tylko na ziota, ale też przyprawy korzenne, choć dolegliwości mogą się u nich pojawić także po spożyciu bananów, karczochów, ogórków, mango, melonów, marchwi, selerów, pomidorów, papryki i cebuli. Niektóre z tych produktów stają się łatwiejsze do zniesienia dla organizmu po obróbce termicznej, gdyż niektóre alergizujące substancje tracą wtedy swoje działanie.
Toczeń
Ta przewlekła zapalna choroba tkanki łącznej wciąż stanowi tajemnicę dla naukowców. Stan zapalny wywołują przeciwciała skierowane przeciwko prawidłowej tkance organizmu, traktowanej jako coś obcego. Najczęstszymi objawami są bóle stawów, podwyższona temperatura, wypadanie włosów, powiększenie węzłów chłonnych, zmęczenie. Połowa chorych ma wysypkę w kształcie motyla na skórze nosa i policzków. Choroba moze jednak atakować różne narządy - nerki, serce, mózg.
Chorują głównie ludzie młodzi, przede wszystkim kobiety (10 razy częściej niż mężczyźni). Niektórzy mogą mieć wrodzone predyspozycje do tocznia, u innych mogą go wywołać wirusy lub jakieś (niestety niezidentyfikowane) czynniki środowiskowe. Ekspozycja na słońce oraz stres często zaostrzają chorobę, podobnie okres ciąży. Tak samo jak w chorobach reumatycznych (do których ta choroba jest porównywana) objawy mogą się nieoczekiwanie pojawiać i równie nieoczekiwanie znikać. Toczeń jest trudny w leczeniu, ale jest wiele leków, które mogą łagodzić objawy i powodować długie okresy remisji. Ważna jest dieta, która powinna być niskobiatkowa, bogata w złożone węglowodany, świeże warzywa i owoce. U niektórych osób objawy mogą się nasilać po spożyciu mleka i wołowiny. Zmniejszać objawy może olej lniany i ryby zimnowodne, takie jak łosoś czy sardynki.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |