Alergie pokarmowe
Ponad 70 proc. takich alergii występuje u osób poniżej 30. roku życia, większość stanowiq dzieci do 6 lat. Bardzo często trudno ustalić, jakie alergeny są przyczyną choroby, gdyż objawy pojawiają się często z opóźnieniem lub mogą wynikać z obecności niewielkich ilości dodatku do potrawy lub nawet określonego nawyku żywieniowego.
Są jednak takie produkty, które są przyczyną najczęstszych uczuleń pokarmowych. Do takich należy mleko krowie i większość jego przetworów, jaja, orzeszki ziemne, orzechy włoskie, ryby, pszenica i jej przetwory, skorupiaki, owoce małopest-kowe (truskawki, maliny, jagody), fasola, kukurydza, czekolada, czerwone wino, dodatki do żywności. Właściwie każdy produkt przeznaczony do spożycia może wywołać uczulenie. Typowe objawy alergii pokarmowych to bóle brzucha, głowy, biegunka, nudności, wysypka w postaci tzw. pokrzywki. W cięższych przypadkach występują wymioty, obrzęk twarzy i języka, trudności z oddychaniem, zawroty głowy, pocenie się oraz omdlenia. Najlepszym sposobem zwalczania alergii pokarmowych jest unikanie alergenów. Jeśli reakcje uczuleniowe są przykre, ale nie zagrażają życiu, w celu zmniejszenia objawów można stosować leki przeciwhista-minowe lub miejscowo stosowane kremy. Można też stosować metody zastępcze, czyli np. zamiast uczulających produktów mlecznych warto spróbować potraw z tofu. Ponadto należy sprawdzać etykiety produktów żywnościowych, aby uniknąć uczulających dodatków do żywności.
ALERGIA POKARMOWA A NIETOLERANCJACH
W wielu przypadkach nie jest to alergia pokarmowa, tylko nietolerancja, gdyż całkiem sporo osób po prostu nie toleruje pewnych składników pokarmowych, często ze względu na niedobór pewnych enzymów trawiennych. Niektóre osoby np. mogą nie tolerować laktozy, ale z reguty nie szkodzą im produkty mleczne, takie jak jogurt, śmietana czy żółty ser. Niektóre dzieci nie tolerują glutenu zawartego w produktach zbożowych. Siarczany, stosowane jako środki konserwujące w wielu produktach spożywczych i winach, mogą wywoływać zarówno nietolerancję, jak i reakcje alergiczne. Podobnie glutaminian sodu, środek wzmacniający smak. O tym, czy jest to nietolerancja wynikająca z braku enzymów, czy alergia, decydują specjalistyczne badania.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |