Choroby przenoszone droga płciową - AIDS
Nie jest to pojedyncza choroba, lecz raczej zespół, w którym pojawia się wiele chorób, zwłaszcza zakażeń. A pojawiają się one na skutek postępującego uszkodzenia uktadu odpornościowego. Przyczyną tego uszkodzenia jest wirus HIV (Humań Immunodeficiency Virus). Dziś już wiadomo, że AIDS wywołuje więcej niż jeden wirus.
W inowajca wnika do organizmu człowieka przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe jamy ustnej, pochwy lub odbytu. Do zakażenia może dojść drogą płciową, przez stosunek dopochwowy, oralny lub analny, bądź też przez kontakt z krwią lub preparatami krwiopochodnymi przy dożylnym podawaniu leków, wstrzykiwaniu narkotyków lub przetaczaniu krwi. Chora kobieta w ciąży może go przekazać swemu jeszcze nienarodzonemu dziecku albo podczas porodu. Wirus nie przenosi się podczas pocałunku, gdyż biatko zawarte w ślinie dziata ochronnie. Także przebywanie z osobq zarażonq HIV nie stanowi zagrożenia dla osoby zdrowej. Ponadto wirus nie przenosi się podczas codziennych kontaktów w domu, pracy lub przy korzystaniu ze wspólnej toalety. Także wspólne posiłki i używanie tych samych naczyń nie grożą zakażeniem, ponieważ wirus szybko ginie poza ludzkim organizmem. Nie przenoszą go również komary ani muchy.
OBJAWY AIDS
Długotrwałe, postępujące zmęczenie, osłabienie bez wyraźnej przyczyny, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka trwająca dłużej niż 10 dni, nocne poty, spadek wagi ciała bez wyraźnej przyczyny, utrzymujące się zmiany na skórze albo błonach śluzowych, głównie zaczerwienienia i odbarwienia, utrzymujący się kaszel lub ból gardła bez wyraźnej przyczyny, długo trwające przeziębienia, uporczywe biegunki, grzybicze zakażenia drożdżakami, łatwo powstające wybroczyny na skórze lub krwawienia bez określonej przyczyny. W większości przypadków AIDS rozpoczyna się objawami grypopodobnymi. Symptomy te utrzymujq się z reguły od 2 tygodni do kilku miesięcy od momentu zakażenia. Później objawy mogą ustąpić, nawet na kilka lat. Kolejny okres choroby, w którym dochodzi do pełnego rozwoju objawów, występuje zwykle po 5-10 latach od zakażenia.
AIDS jest choroba nieuleczalną, ale jest wiele coraz doskonalszych leków, które opóźniają pojawienie się objawów
UWAGA!
Jeśli podejrzewasz, że zaraziłeś się wirusem HIV, wykonaj test - to jedyny sposób, żeby się o tym przekonać! Takie testy można zrobić w laboratoriach diagnostycznych (punkty konsultacyjno-diagnostyczne) znajdujących się w każdym województwie. Badanie jest całkowicie anonimowe i bezpłatne. Adresy punktów można znaleźć m.in. w Internecie. Ponadto takie badanie można wykonać w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w niektórych stacjach sanitarno-epidemioiogicznych. Pamiętaj, jeśli jesteś nosicielem wirusa HIV, twoim obowiązkiem jest poinformowanie o tym partnera seksualnego. Według artykułu 161 paragraf 1 Kodeksu karnego: „Kto, wiedzqc, że jest zakażony wirusem HIV, naraża bezpośrednio innq osobę na takie zakażenie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3"
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |