Migrena
To nie jest choroba arystokracji, jak sie kiedyś mówiło, bo chorować może każdy, w każdym wieku - choć najczęściej występuje między 25. a 55. rokiem życia. Kobiety cierpią na nią trzy razy częściej niż mężczyźni, a w 60 proc. przypadkach na bóle głowy uskarżają się też inni członkowie rodziny.
Migrenę u różnych osób mogą wyzwalać różne czynniki - pokarmowe (np. alkohol, czekolada, sery pleśniowe, orzechy), stres, u kobiet - zmiany hormonalne związane z cyklem miesięcznym, pogoda, ostre światło. Na powstawanie tego rodzaju bólów głowy ma wpływ stężenie serotoniny, podobnego do hormonu związku występującego w organizmie.
Klasyczna i zwykta - to dwie postaci migreny. Klasyczną zwiastuje ostrzegajqca aura lub objawy pro-dromalne (ostrzegajqce) - zawroty głowy, zmiana zachowania, utrata apetytu, zaburzenia wzroku w postaci błysków światła albo ciemnych plamek przed oczami. Zwykta migrena pojawia się nagle, atakuje znienacka, gdy naczynia krwionośne ulegajq gwattownemu rozszerzeniu. Zwiększony przepływ krwi powoduje wówczas rwący ból głowy. W obu postaciach ból rozpoczyna się w okolicy skroniowej i szybko obejmuje jedną połowę głowy, ale nierzadko rozszerza się na obie. Obu postaciom mogą towarzyszyć nudności, wymioty, zwiększona wrażliwość na światło.
AK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ
Z pewnością każdy migrenowiec ma własne sposoby radzenia sobie z tą chorobą. Jednym pomagają niesterydowe leki przeciwzapalne, innym czarna kawa z plasterkiem cytryny, a jeszcze innym odpoczynek w zaciemnionym pomieszczeniu. Niektórzy z zażyciem leku czekają do momentu, aż pojawią się wyraźniejsze objawy. Ale to nie jest dobra metoda. Lekarze zalecają sięgnięcie po lek już po wystąpieniu pierwszych sygnałów. Skuteczne są wyciągi z ziela o nazwie złocień maruna, picie miętowej herbaty. Jeśli migrena jest spowodowana spożyciem określonych pokarmów, najlepszq metodq jest ich unikanie. Przy skłonnościach do migren należy unikać pokarmów zawierających azotyny (np. konserwy mięsne), ale też produktów fermentacji, jak sos sojowy, oraz wszystkich, w których występuje glutaminian sodu. Wyniki badań wskazują, że migrenie mogą sprzyjać duże dawki niektórych witamin, zwłaszcza wit. A. Natomiast przyjęcie 100 mg niacyny (wit. PP) nawet w trakcie nasilenia objawów może te objawy przerwać.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |