Rak piersi
Rak piersi – jest nowotworem złośliwym diagnozowanym u kobiet. Jego częstość występowania jest znaczna. Może prowadzić do zgonu. W związku z tym warto poświęcić czas na profilaktykę w tym zakresie.
Badania wykonywane samodzielnie oraz badania okresowe pozwalają na wczesne wykrycie raka piersi. Wcześne pozwala na szybkie wdrożenie leczenia.
W pierwszej kolejności kobiety powinny prowadzić regularną samokontrolę piersi. Pozwala one na wczesne wychwycenie zmian chorobowych.
Kolejne badania to badania okresowe wykonywane w poradni lekarskiej. Ich zakres może być różny.
Wyróżnić możemy tutaj kilka rodzajów badań, miedzy innymi:
1. Badania kliniczne piersi
2. Badania obrazowe piersi
3. Badania mikroskopowe piersi
4. Badania genetyczne piersi
5. Markery nowotworowe
6. Badanie cytologiczne
7. Badanie histopatologiczne piersi
1. Badania kliniczne piersi - Podstawowe badanie wykonywane podczas konsultacji ginekologicznych.
2. Badania obrazowe piersi - Diagnostyka obrazowa to badanie bardziej złożone. Zaliczyć tutaj możemy mammografię. Mammografia powinna być badaniem rutynowym u każdej kobiety, która ukończyła 40 rok życia i powinna być powtarzana co 2 lata lub corocznie, jeżeli lekarz uzna to za konieczne. Kolejnym badaniem z tej kategorii jest ultrasonografia. Mniej czuła oraz jednocześnie mniej szkodliwa. Zalecana u kobiet młodych oraz w ciąży. Stosuje się również galaktografię oraz tomografie komputerową.
3. Badania mikroskopowe piersi - Podejrzenie występowania niepożądanych zmian prowadzić powinno do wykonania badań mikroskopowych.
4. Badania genetyczne piersi - Badania zalecane kobietom w których rodzinie miały miejsce zachorowania na nowotwory złośliwe piersi, jajnika lub prostaty.
5. Markery nowotworowe - Metoda stosunkowo mało jeszcze stosowana, będąca w fazie rozwojowej.
6. Badanie cytologiczne - Badanie cytologiczne. Polega na ocenie pobranych komórek guza w drodze biopsji cienkoigłowej.
7. Badanie histopatologiczne piersi - Badanie którego celem jest uzyskanie pewności co do powstałych zmian.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |