Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ZDROWIE I URODA
   
COUNTRY:
         
 

   
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Encyklopedia zdrowia
   
   
Kontakt
 
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
 
Czytaj również
   
Hormony
   
Mężczyzna
   
Kobieta
   
Popraw krążenie
   
Zdrowie na wiosnę
   
Alergie
   
Przeziębienie
 
 
   
Ciąża i macieżyństwo
   
   
Niepełnosprawność
   
   
Tabela kalorii
   
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 

Zdrowie

Dbanie o Nasze dobre zdrowie jest Nasza najlepszą inwestycją. Warto w nie inwestować.

Zdrowie

Profilaktyka poparta wiedzą, właściwa diagnoza, prawidłowe prowadzenie leczenia to elementy, które składają się na dobry stan zdrowia.

Znajdziesz u Nas

Znajdziesz u Nas porady w zakresie profilaktyki, informacje odnoszące się do zdrowia, usługodawców w tym zakresie jak i informacje branżowe.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Wybór dobrego ubezpieczenia pozwala na świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie.

Postaw na Zdrowie

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE współpracuje z najlepszymi specjalistami na świecie. Podziękowania dla współtwórców tego działu GMI.

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Rak jelita

Nowotwory jelita grubego i odbytu sq trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn (10 proc. wszystkich nowotworów) i drugim u kobiet (9 proc). Prawie 60 proc. zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. Zachorowania występują ok. dwukrotnie częściej w populacji mężczyzn niż kobiet. Także umieralność jest wyższa u mężczyzn.

Nowotwór jelita grubego lokalizuje się w odbyt­nicy (30-50 proc), esicy (15-20 proc), wstępnicy (14 proc), poprzecznicy (9 proc), zstępnicy (6 proc). Rzadko występuje przed 40. rokiem życia, a szczyt zacho­rowalności przypada na siódmą dekadę życia. Zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy osób, w rodzinach których występowała ta choroba, a także chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejqce zapalenie jelita grubego, palaczy papierosów, osób otyłych, cierpiqcych na polipy w jelicie grubym. Wiadomo, że co najmniej siódmy przypadek raka jelita uwarun­kowany jest genetycznie. Do czynników zwiększających moż­liwość zachorowania należą nowotwory w innych lokaliza­cjach, zwłaszcza rak piersi, macicy i jajników. Każdeao roku w Polsce aż 28 osób umiera z powodu raka ielita. Polska odnotowuje najwyższą dyna­mikę liczby zachorowań w całej Europie. Oznacza to, że skala zachorowalności i niestety wciąż umieralności z powodu nowotworu jelita grubego nieustannie wyka­zuje tendencję wzrostową. Liczba osób, w szczególności mężczyzn, którzy przegrywają walkę z tym nowotworem, jest o wiele wyższa niż w krajach Europy Zachodniej. I Północnej, gdzie współczynnik umieralności na to schorzenie sys­tematycznie spada.

OBJAWY

Zwykle rozwija się z niezłośliwych zmian, zwanych gruczolakami, które w początkowych stadiach mają formę łagodnych polipów (gruczolaków). W większości przypadków polipy nie powodują żadnych objawów. Ale niewykryte w porę i nieusunięte, mogą prze­kształcić się w raka. Okres, w ciągu którego zmiany polipowe mogą przekształcić się w zmiany nowo­tworowe, trwa zazwyczaj od 7 do 12 lat. I przez długi czas może nie być żadnych objawów. A jeśli już się pokazują, to może to być: krwa­wienie z odbytu, obecność krwi w kale, zaburzenia rytmu wypróż­nień (naprzemienne biegunki i zaparcia), zmiana w kształcie i rozmiarach stolca, poczucie nie­pełnego wypróżnienia po oddaniu kału, utrata masy ciała, bóle lub skurcze brzucha, wzdęcia, bóle dolnych partii pleców, anemia (niedokrwistość). Zdarza się, że nowotwór powoduje niedrożność jelit. Często objawom tym może towarzyszyć gorqczka.

JAK WYKRYĆ RAKA JELITA

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nowotwór jelita grubego rozpoznany na wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalny. Istnieje wiele badań pozwalających na roz­poznanie tej choroby. Część badań wykonuje się w ramach populacyj­nych programów przesiewowych. W ramach diagnostyki stosowane sq następujqce badania: badanie proktologiczne (perrectum) - to badanie podstawowe, nieinwazyjne, dzięki czemu można rozpoznać znacznq część guzów położonych w dolnej części odbytnicy. Ponadto przeprowadza się badanie antygenu karcynoembrionalnego (CEA) we krwi, czyli oznaczenie markera charakterystycznego dla tego rodzaju raka. To także badanie obecności krwi utajonej w stolcu (takie testy są dostępne w apte­kach i można je przeprowadzić w warunkach domowych. Badania przesiewowe z zastosowaniem testów na krew utajoną zmniejszają umieralność z powodu raka jelita o 33 proc). Z innych badań stosuje się rektoskopię (badanie endosko­powe, polegające na wprowadzeniu przez odbyt przyrządu optycznego. Kolonoskopia to badanie o najwięk­szym znaczeniu diagnostycznym, jest wykonywana za pomocq dłu­giego (150-180 cm) endoskopu wprowadzonego przez odbyt. Dzięki temu można uwidocznić całe jelito grube. Podczas kolonoskopii w razie potrzeby można pobrać wycinki z podejrzanej zmiany.

W diagnostyce stosowana jest również kolonoskopia wirtualna (podanie powietrza do światła jelita i wykonanie tomografii komputerowej) oraz wlew kontra­stowy (wprowadzenie światła do jelita i środka kontrastowego oraz wykonanie wielu zdjęć rentgenowskich). Podstawowym leczeniem jest zabieg chirurgiczny, polega­jący na usunięciu fragmentu jelita. Czasami konieczne jest wyłonienie stomii, czyli sztucznego odbytu.

JAK NIE ZACHOROWAĆ

Nowotworom jelita sprzyja wyso­kokaloryczna dieta, obfitująca w tłuszcze zwierzęce, a uboga w błonnik. Dlatego zmiana diety może znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania na ten rodzaj raka. Innym czynnikiem sprzyjającym rakowi jelita jest siedzący, mało aktywny fizycznie tryb życia. Osoby mające skłonności do zaparć powinny skutecznie walczyć z tą przypadłością, ale, uwaga, sięganie po farmakologię nie jest dobrym pomysłem, bo organizm się przy­zwyczai do leków i nie będzie chciał sam sobie pomagać. Osoby z rodzin, w których występowały podobne nowotwory, powinny zgłosić się do poradni genetycznej w celu wyko­nania odpowiednich badań. Ponadto warto korzystać z badań propo­nowanych w ramach programów specjalistycznych. Bezwzględnie powinno sie od razu leczyć wszelkie dolegliwości związane z procesem trawiennym, nie lekceważyć hemoroidów odbytu, owrzodzeń, polipów.

DIETA

W celu zmniejszenia ryzyka raka jelita zaleca się spożywanie co najmniej pięciu porcji dziennie świeżych warzyw i owoców i innych produktów bogatych w błonnik, jak pieczywo wieloziarniste. Błonnik zapobiega zaparciom i powoduje, że stolec łatwo przechodzi przez jelito grube. Wiele badań naukowych wskazuje, że ten właśnie proces w istotny sposób zapo­biega rakowi jelita. Jeśli jednak należysz do osób, które do tej pory nie stosowały diety wysoko-btonnikowej, na nowq dietę przechodź powoli, bo gwałtowna zmiana może spowodować dokuczliwe kłopoty trawienne. Ryzyko wystqpienia raka jelita grubego może znacznie zmniejszyć żywność bogata w wit. A, C i E oraz wapń. Należy spo­żywać mniejsze porcje, za to częściej, najlepiej w regularnych odstępach czasu. Unikać żywności smażonej, wysokoprze-tworzonej, z konserwantami i sztucznymi barwnikami, zamiast soli używać ziót, a zamiast cukru - suszonych owoców (ale, uwaga, też z umiarem, bo sq dużo bardziej kaloryczne niż świeże). I oczywi­ście dbać o regularne wypróżnianie.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

3          
  Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
2          
  Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
1          
  Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.