Rak jajnika
Rak jajnika może rozwinąć się w każdym wieku, ale znacznie częściej występuje u kobiet po menopauzie. Nieco bardziej narażone są kobiety, które nigdy nie rodziły. Przebycie nawet jednej ciąży znacznie obniża ryzyko zachorowania. Z wciąż nieznanych przyczyn zwiększa ryzyko bezpłodność. Natomiast wiadomo, że znaczenie mają czynniki genetyczne.
Wpływ genów jest widoczny w postaci zwiększenia ryzyka występowania tego raka u kobiet z mutacją w obrębie genów BRCA1 i BRCA2, czyli genów odkrytych pierwotnie u chorych na raka piersi. Okazało się, że te mutacje są odpowiedzialne za 5-10 proc. przypadków raka jajnika. Także występowanie raka jajnika u bliskich osób z rodziny zwiększa ryzyko. Otyłość, palenie tytoniu i przebyta świnka to kolejne czynniki ryzyka.
OBJAWY
We wczesnym okresie nie daje żadnych objawów, potem mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przypominające schorzenia jelit. Może to być uczucie pełności, wzdęcia brzucha, zaparcia lub biegunki, utrata apetytu i wagi, zwiększenie obwodu brzucha, pilna potrzeba oddania moczu (parcie). Krwawienia z dróg rodnych obserwuje się rzadko. Objawy zwiqzane z przewodem pokarmowym, w przeciwieństwie do symptomów raka, zwykle pojawiają się po spożyciu pokarmów lub w sytuacjach stresowych, potem ustępujq. W przypqdku rqkq mqjq chqrqkter uporczywy i przewlekły. W przypadku wystąpienia któregoś z tych objawów należy udać się do ginekologa. Trzeba pamiętać, że zdiagnozowany we wczesnym stadium rak jajnika daje 90 proc. szans na wyleczenie.
JAK WYKRYWAĆ
Przede wszystkim kobiety powinny przestrzegać badań ginekologicznych. Każde powiększenie jajników należy traktować jako podejrzane. Przy podejrzeniu nowotworu zaleca się zrobić badanie krwi, w którym można wykryć zwiększone stężenie markerów nowotworowych (CA 125) oraz wykonać badanie na obecność mutacji genów BRCA1 i BRCA2. W ustaleniu stopnia zaawansowania choroby pomagają badania ultrasonograficzne. Ostateczne rozpoznanie uzyskuje się po badaniu mikroskopowym wycinków z guza, co robi się podczas laparotomii lub laparoskopii. Dodatkowo wykonuje się badania w celu wykrycia przerzutów (badanie radiologiczne płuc, tomografia jamy brzusznej, badanie przeglądowe kośćca). Pierwszym etapem leczenia iest zwykle operacyjne usuniecie jednego lub obu jajników. Jedynie u młodych kobiet, u których rak ograniczony jest do jednego jajnika i jest rakiem o pewnych określonych cechach, można wykonać jednostronne usunięcie przydatków. Zazwyczaj jednak usuwa się oba jajniki, jajowody, macicę i okoliczne węzły chłonne.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |