Rak prostaty
To jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Guz rozwija się w gruczole krokowym (inaczej prostacie, sterczu), który otacza „szyję" pęcherza moczowego oraz pierwszy odcinek cewki moczowej. Badania wskazują, że zagrożony tą chorobą jest 1 na 11 mężczyzn, zwykle po 65. roku życia.
Naukowcy łączą rozwój tego raka z dietą bogatotłusz-czową i wysokokaloryczną, choć bezpośrednia przyczyna jego powstawania nie jest jeszcze znana. Nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne (mutacje genów) i zaburzenia w gospodarce hormonami płciowymi oraz, jak się przypuszcza, pewne czynniki środowiskowe. Szczególne predyspozycje do tego typu raka zaobserwowano u rasy czarnej. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta, jeśli rak prostaty występował u najbliższych krewnych (zwłaszcza ojca lub brata, ale też i dziadka). Ponadto do czynników ryzyka zalicza się też palenie papierosów i ograniczoną aktywność fizyczną. Nowotwór ten rozwija się bardzo powoli i późno daje przerzuty.
JAK ROZPOZNAĆ
Podobnie jak inne nowotwory złośliwe rak prostaty długo pozostaje w utajeniu. Objawy, gdy już się ujawnig, to: problemy z rozpoczęciem oddawania moczu, przerywany strumień moczu, uczucie niepełnego opróżniania pęcherza moczowego lub całkowite zatrzymanie oddawania moczu, częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy, bóle w dole brzucha, tępy, przewlekły ból w dolnym odcinku kręgosłupa, miednicy lub górnych partiach ud. Jeśli mężczyzna uprawia jeszcze seks zakończony wytryskiem, to, gdy rozwija się u niego rak prostaty, może mieć bolesne ejakulacje. Z czasem mogą pojawić się krew w moczu, utrata apetytu i ból kości (gdy dojdzie do przerzutów). Ponieważ większość tych objawów może wystąpić przy przeroście prostaty, tak ważne jest, by mężczyźni po 40. roku życia poddawali się corocznym badaniom wykluczającym raka gruczołu krokowego. Podstawowe badanie to badanie per rectum (przez odbyt), konieczne jest tez badanie krwi, pozwalajace ocenic poziom specyficznego antygenu PSA.
WARTO SIE BADAĆ
Podwyższony poziom PSA niekoniecznie świadczy o raku, moze też sugerować jedynie przerost prostaty. Raka prostaty rozpoznaje się na podstawie badania pod mikroskopem wycinków pobranych z gruczołu krokowego. Przedtem niekiedy wykonuje się badanie USG lub tomografię, ale żadne z tych badań nie pozwala na pewne rozpoznanie raka, które musi być potwierdzone badaniem mikroskopowym. Leczenie zależy od rodzaju, stopnia i wieku chorego. W niektórych przypadkach opcjq leczenia jest... nieleczenie. Polega to na uważnej obserwacji, w trakcie której często mierzy się poziom PSA i ewentualnie wykonuje biopsję prostaty Aby spowolnić rozwój raka, niekiedy wykonuje się usunięcie jqder.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |