Rak pęcherza moczowego
Należy również do jednych z najczęstszych nowotworów złośliwych, zwłaszcza u osób starszych. Średnia wieku w momencie jego rozpoznania to 68 lat. Atakuje głównie mężczyzn - jest trzykrotnie częstszy u panów.
Ryzyko zachorowania na ten nowotwór zwiększają niektóre czynniki środowiskowe - palenie papierosów, kontakt z naftaliną (praca w przetwórstwie ropy naftowej), z benzydyną, barwnikami anilinowymi, środkami chemicznymi używanymi przy obróbce skóry i gumy, z arsenem. Zaobserwowano, że stosowanie niektórych leków przeciwnowotwo-rowych, takich jak cyklofosfamid, także może zwiększać ryzyko. Bardziej narażone na raka pęcherza sq osoby, które cierpiq na nawracajqce lub przewlekłe infekcje pęcherza i te z długoterminowo założonym cewnikiem Foleya. Za jeden z czynników ryzyka uważa się też rak pęcherza występujący wśród najbliższych osób w rodzinie. Ten rodzaj raka częściej występuje u osób rasy białej.
JAK ROZPOZNAĆ
Pierwszym i najważniejszym symptomem jest zwykle obecność krwi w moczu, czyli krwiomocz. Mocz może być ciemniejszy niż zwykle, o czerwonawym odcieniu, bywa jednak i tak, że krew jest wykrywana tylko w badaniu mikroskopowym osadu. Może występować również uczucie pieczenia lub bólu przy oddawaniu moczu, ból w dole brzucha, parcie na pęcherz oraz spowolnienie lub zatrzymanie strumienia moczu. Zaawansowany rak pęcherza moczowego może powodować osta- bienie, utratę ciężaru ciała, bóle kręgosłupa. Objawy podobne do objawów tego raka mogą występować przy przeroście prostaty i stanie zapalnym pęcherza moczowego lub cewki moczowej.
DIAGNOSTYKA
Przy podejrzeniu raka pęcherza wskazana jest ultrasonografia oraz cystoskopia, czyli wprowadzenie do pęcherza cienkiej rurki, za pomocą której można obejrzeć wnętrze tego narządu i pobrać próbkę podejrzanej tkanki. Bada się też markery nowotworowe we krwi, charakterystyczne dla raka pęcherza. Aby stwierdzić, jak bardzo zaawansowany jest nowotwór, można wykonać tomografię komputerowq lub rezonans magnetyczny. Najlepszą metodą leczenia są zabiegi operacyjne. Coraz bardziej powszechne stają się tzw. terapie biologiczne, mające na celu pobudzenie własnych sił obronnych organizmu. Wówczas bezpośrednio do pęcherza podaje się szczepionki - w charakterze bodźca pobudzającego układ immunologiczny.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |