Policja
Psy policyjne stały ważnym i skutecznym „środkiem” w prewencji, działaniach policyjnych. Są nie tylko doskonałymi „policjantami” ale i również towarzyszami ich opiekunów. Wzbudzają szacunek i zaufanie, jednocześnie wprowadzając element sympatii osób przebywających w ich otoczeniu (patrol). W akcji niezwykle skuteczne. W ujęciu historycznym ich praca w policji rozpoczęła się w 1889 roku w Belgii. Tam powstała pierwsza na świecie jednostka policji wykorzystująca psy. Również i w Polsce mamy długą historię związaną z psami policyjnymi. Sięga ona okresu po drugiej wojnie światowej.
Pisząc o psach policyjnych nie wypada wspomnieć o Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. To tam szkoli się przyszłych czworonogów do pracy w policji. Wiedza i doświadczenie szkolących pozwala przekazać psom policyjnym wiedze w kilku profilach, są to miedzy innymi:
Psy patrolowo – tropiące: jest to można powiedzieć pierwszy stopień wtajemniczenia zawodowego. Stanową najliczniejszą grupę psów szkolonych na potrzeby policji. Psy te wykorzystywane są miedzy innymi do: służby patrolowej, do działań związanych z zabezpieczeniem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych, do przeszukiwania terenu i pomieszczeń, pościgów i zasadzek. Doskonale sprawdzają się również podczas czynności interwencyjnych, zatrzymaniu, pilnowaniu, doprowadzaniu oraz konwojowaniu osób. Wykorzystywane są również do tropienia ludzkich śladów.
Psy do zadań specjalnych: to psy szkolone na potrzeby wyszukiwania zapachów narkotyków lub materiałów wybuchowych.
Inną specjalizacją są psy do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie oraz psy do identyfikacji zapachów ludzkich.
Szkolenie w zakresie działań psów policyjnych wymaga współpracy szkolących, opiekunów oraz psów. Opiekunowie nabywają wiedze w zakresie kynologii policyjnej, są to informacje o zasadach szkolenia psów oraz taktyki i techniki użycia psów policyjnych, ogólnej opieki nad psami (pielęgnacji i żywienia) oraz zajęcia praktyczne podczas których ćwiczą z psami.
Z kolei psy uczy się (uczą się) pokonywania przeszkód, posłuszeństwa i obrony. Zajęcia odbywają się na terenie ZKP oraz symuluje się warunki pracy w naturalnym środowisku. Może to być miasto, metro, budynek publicznej użyteczności, i tym podobne. Dzięki temu pies przyzwyczaja się do naturalnych warunków pracy, a może ono być bardzo różne. (różne środki transportu, różne natężenie ruchu pojazdów, osób, różne oświetlenie, hałas). Są to czynniki bardzo zmienne z którymi pies powinien sobie doskonale radzić.
ZKP szkoli psy również na potrzeby innych służb, miedzy innymi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej oraz pracowników warszawskiego metra i GOPR.
Psy policyjne stały się ważnym elementem skutecznych działań policji i innych służb. W pewnych działaniach zdecydowanie lepiej sprawdzają się niż człowiek. Największym ich atutem jest węch, którego nie jest w stanie zastąpić nawet najlepsza aparatura.
Psy służbowe były i są nieocenioną pomocą w pracy policjantów i innych służb rotunkowych. Służby szczególnie cenią je za doskonały węch. Nawet w dobie specjalistycznego sprzętu nic nie zastąpi psiego nosa.
GRUPAMEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |