Przygotuj swój basen na lato
Na komfort posiadania basenu w ogrodzie mogą sobie pozwolić nieliczni. Przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych z dużym ogrodem, w którym nie brakuje miejsca i istnieje możliwość aranżacji prywatnego akwenu. Jeszcze do niedawna był uznawany jako symbol luksusu, bogactwa, natomiast dziś coraz więcej osób jest w stanie pozwolić sobie na tego typu atrakcję w ogrodzie. Aby móc w pełni cieszyć się nowo rozpoczętym sezonem letnim musimy odpowiednio przygotować nasz akwen do lata. Nasze zdrowie oraz komfort użytkowania liczą się przede wszystkim, dlatego w dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem czystości basenu i w jaki sposób możemy prawidłowo przygotować go na częste użytkowanie.
Otwarcie sezonu wiosennego bądź letniego wiąże się z wieloma pracami, których musimy się podjąć przed rozpoczęciem korzystania z prywatnego akwenu. Bezpieczeństwo oraz zdrowie naszej rodziny i najbliższych liczą się przede wszystkim, dlatego warto poważnie podejść do sprawy. Po pierwsze powinniśmy zadbać o czystość obiektu, dotyczy to zarówno wody jak i technicznych elementów wyposażenia. Powinniśmy być świadomi tego, że brak odpowiedniej pielęgnacji może błyskawicznie doprowadzić do zmętnienia wody oraz rozwoju chorobotwórczych bakterii, glonów czy grzybów. Aby zapobiec tym zagrożeniom wystarczy zastosować odpowiednie środki higienicznie i dezynfekujące, które w prosty sposób uchronią nasz zbiornik wodny przed szkodliwymi zanieczyszczeniami.
Środki chemiczne
Woda krystalicznie czysta oraz bezpieczna dla naszych dzieci to niezwykle ważny podpunkt w przygotowaniu basenu na sezon letni. Jednak zanim opiszemy Wam jak dokładnie powinniście się zabrać za oczyszczanie swojego zbiornika wodnego, chcielibyśmy Was przestrzec przed środkami chemicznymi, które służą do pielęgnacji akwenu. Pamiętajcie, że to nie są zabawki, a bardzo niebezpieczne chemikalia, które powinny być przede wszystkim trzymane w oryginalnych opakowaniach oraz suchym miejscu. Bardzo ważne, aby znajdowały się z dala od dzieci. Po drugie instrukcja, zawsze czytajcie ją uważnie i w stu procentach stosujcie się do niej. Nie starajcie się tworzyć własnej mieszanki, ponieważ możecie zaszkodzić nie tylko sobie, ale także swoim bliskim. Po trzecie chemikalia do pielęgnacji basenu nie powinny trafiać bezpośrednio do zbiornika, najpierw rozcieńczmy je, a dopiero później zaaplikujmy do akwenu.
Czyszczenie
Czyszczenie basenu powinniśmy rozpocząć od niecki basenowej i urządzeń filtrujących. Pierwszym krokiem jest opróżnienie basenu z pozostałości wody, a następnie rozpoczęcie czyszczenia. Wybór odpowiednich preparatów powinien być uwarunkowany przede wszystkim ich zasadowością. Dobrze by w ich składzie znalazły się wodorotlenek sodu, alkohol oraz niejonowe substancje powierzchniowo – czynne. Pozwolą nam przede wszystkim na szybkie i bezproblemowe usuwanie brudów, osadu, tłuszczu czy sadzy. Warto by ich konsystencja była gęsta, ponieważ może to nam ułatwić czyszczenie ścian bocznych basenu, czyli tzw. powierzchni pionowych. Czyszczenie basenów możemy również wykonywać według bardzo prostej, włoskiej technologii Biodesignpool. W tym przypadku używa się zwykłej myjki ciśnieniowej, dzięki której jesteśmy w stanie dokładnie umyć zarówno nieckę basenową, jak i linię brzegową.
Zapobieganie glonom i mętnieniu wody
Po dokładnym oczyszczeniu basenu z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń powinniśmy zastosować odpowiednie środki chemiczne, które powstrzymają rozwój glonów oraz proces mętnienia wody. W tym przypadku nasz wybór powinien paść głównie na preparaty biologicznie degradowane o obojętnym pH. Dodatkowo zwróćmy szczególną uwagę czy ich skład pozostaje wolny od metali ciężkich, które mogą powodować podrażnienia skóry.
Aplikacja tych środków nie jest skomplikowany i zależy głównie od naszych preferencji. Możemy nałożyć je przy użyciu wilgotnej szmatki, gąbki lub spryskiwaczem, którym podlewamy kwiatki. Wybór odpowiedniej metody jest kwestią indywidualną, uzależnioną tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji.
pH na odpowiednim poziomie
Po oczyszczeniu basenu i zastosowaniu różnego rodzaju środków chemicznych chroniących akwen przed glonami i mętnieniem wody, nie pozostaje nam nic innego jak wypełnić basen świeżą, czystą wodą. Jednak przed przystąpieniem do kąpieli powinniśmy wyregulować poziom pH. Optymalna wartość odczynu powinna oscylować w granicach 7,2-7,4 pH. Wyższe wartości mogą spowodować podrażnienie oczu, skóry bądź jej przesuszenie. Poza tym nieodpowiednie warunki w basenie mogą spowodować osłabienie w działaniu środków dezynfekujących, a w efekcie spadek skuteczności oraz zwiększone odkładanie się osadów wapnia.
W przypadku zbyt niskiego poziomu pH musimy liczyć się z korozją metali, niszczeniem zaprawy spoinowej do płytek ceramicznych oraz obniżeniem efektywności koagulacji. Pamiętajmy, że wartość pH basenu powinniśmy kontrolować nie tylko przed rozpoczęciem sezonu, ale także w trakcie. Na rynku są dostępne również odpowiednie preparaty, w postaci proszku lub skoncentrowanego płynu, które mogą odpowiednio wyregulować zasadowość naszej wody.
Dezynfekcja wody
Na końcu całego procesu przygotowawczego, nasza woda powinna zostać zdezynfekowana metodą chlorową. Oznacza to dodanie do niej rozpuszczalnych środków opartych o chlor. Ten pierwiastek skutecznie rozprawia się z bakteriami oraz substancjami organicznymi. Niestety jednak pozostawia po sobie niechciany ślad, z którym możemy sobie poradzić poprzez regularne filtrowanie wody oraz stały dopływ świeżej wody. Po chlorowaniu powinniśmy odczekać, aż zawartość chloru spadnie poniżej pół miligrama na litr. Dopiero po sprawdzeniu możemy zacząć korzystać z naszego prywatnego basenu.
Utrzymuj basen w czystości
Aby nasz basen pozostał nieskazitelnie czysty musimy pamiętać o filtracji. W tym przypadku warto nabyć skimmer basenowy, który będzie wyłapywał z lustra wody największe zanieczyszczenia takie jak gałęzie, liście czy robaki, a następnie podłączyć go do filtra. Na rynku dostaniemy przeróżne rodzaje filtrów, te składające się z dwóch filtrów (wstępnego i piaskowo-żwirowego). Pierwszy wyłapuje obiekty, które były za małe dla skimmera (np. włosy), natomiast drugi zatrzymuje malutkie zabrudzenia unoszące się na wodzie. Pamiętajcie, że tego typu filtry powinno się co jakiś czas opłukiwać, poza tym warto rozważyć zakup pokrywy basenu i zakrywać nią nasz akwen wtedy kiedy nie korzystamy z niego. Dzięki temu zmniejszymy ilość zanieczyszczeń, które mogą dostać się do wody.
Czyszczenie mechaniczne
Pamiętajcie, że środki chemiczne to nie wszystko, co pewien czas powinno się czyścić basen mechanicznie, przy użyciu odpowiednich akcesoriów basenowych, takich jak podwodny odkurzacz, szczotka czy siatka do łowienia zanieczyszczeń. Prócz tego kontrolujmy poziom pH wody w naszym zbiorniku, jest to czynność, która powinna być wykonywana regularnie, a nie tylko przed rozpoczęciem sezonu letniego. Stawka jest wysoka, bo w grę wchodzi zdrowie oraz bezpieczeństwo nasze oraz naszej rodziny. Dlatego warto poświęcić parę chwil na co tygodniowe sprawdzenie stanu wody.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |