Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia powstał w 1994 r. z inicjatywy Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku w celu ochrony i udostępnienia turystom ośrodków twórczości ludowej: kowalstwa, garncarstwa, łyżkarstwa, tkactwa oraz rzeźbiarstwa. Większość pracowni (dokładnie 5) znajduje się w Czarnej Wsi Kościelnej- „zagłębiu ceramicznym", który karierę związał z gliną. Natura, bowiem hojnie wyposażyła ziemię w pokłady tego surowca.
W Czarnej Wsi Kościelnej jest też warsztat kowalski znanego kowala Mieczysława Hulewicza, którego śmiało można nazwać artystą, gdyż prace jego wykraczają poza ramy typowych wyrobów rzemieślniczych.
Kolejnym miejscem na trasie jest warsztat tradycyjnego wyrobu drewnianych łyżek w Zamczysku, gdzie Pan Mieczysław Baranowski, ostatni łyżkarz, nie szczędząc sił tworzy ten jakże pospolity przedmiot codziennego użytku, nadając mu jednak indywidualne cechy. Dalej szlak prowadzi do pracowni tkactwa dwuosnowowego w gminie Janów, gdzie pięć pań w Janowie i Wasilówce wytwarza piękne tkaniny. Na ich krosnach powstają dywany o tradycyjnych, starych wzorach jak i nowe, stworzone indywidualnie przez każdą z tkaczek. Ta trudna i skomplikowana technika daje bowiem duże możliwości twórcze, co można zobaczyć odwiedzając pracownie tkackie.
Na końcu trasy (lub na początku zależnie skąd rozpoczniemy nasz szlak) znajduje się pracownia rzeźbiarska, gdzie niestrudzenie pracuje Pan Piotr Szałkowski. Mimo niemłodego już wieku jest wyjątkowo aktywnym i płodnym artystą. Jak przystało na ludowego twórcę tworzy dzieła wg tradycyjnych schematów (kapliczki, figury Chrystusa czy innych świętych postaci), jednak często spod jego wprawnej ręki wychodzą rzeźby, które sam wymyśla czy też robi na indywidualne zamówienie.
Poszczególni twórcy oferują pokazy wyrobu oraz powstałe tradycyjne wyroby, jak również i naukę zawodu. Można stać się właścicielem miłej pamiątki ze szlaku jak np. tradycyjnych siwaków o różnych formach, gwizdków w kształcie ptaszków, drewnianych chochli, kutych róż czy podkówek na szczęście Pracownie zwiedzać można od poniedziałku do soboty, po telefonicznym uzgodnieniu.
Na trasie (między Zamczyskiem a Janowem) mijamy Niemczyn, w którym znajduje się Centrum Rękodzieła Ludowego - miejsce ekspozycji, organizowania warsztatów, pokazów, przyjmowania wycieczek. Tu także od lat odbywają się plenery fotograficzne, malarskie. Warsztaty czynne są po telefonicznym uzgodnieniu przyjazdu. |