Tajlandia – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Birmąi Morzem Andamańskim na zachodzie. Tajlandia jest także nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949.
Świątynie można w tym kraju spotkać częściej niż w Polsce kościoły.
O kraju
Tajlandia staje się popularnym celem turystów, marzących o romantycznych uniesieniach i jedynych w swoim rodzaju krajobrazach. Bangkok, stolica Tajlandii, bywa określany sercem południowo-wschodniej Azji. Tajlandia , znana wcześniej pod nazwą Syjam, jako jedyny kraj w tym regionie nigdy nie była skolonizowana, z czego są bardzo dumni jej wiecznie uśmiechnięci mieszkańcy. Walutą Tajlandii, podzielonej na 76 prowincji jest baht.
Religia
Jest to kraj wyznawców buddyzmu. W tajlandziej nauce duchowej kluczową rolę odgrywa jednak kult przodków. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należy Bangkok, Pattaya, Puket lub wyspa Koh Samui. Bangkok, „miasto aniołów“, jedno z czołowych ośrodków światowego ruchu turystycznego, wieczna i okazała siedziby boga Indry.
Turystyka
Na południowy-wschód od królewskiego miasta z wieloma reprezentacyjnymi budynkami leży popularna Pattaya. Niemniej znana jest największa wyspa na Morzu Andamańskim - Phuket. Kto odwiedzi to urocze miejsce, z całą pewnością wybierze się też na plażę Patong Beach o długości trzech kilometrów, z wieloma luksusowymi hotelami i bogatą ofertą, umożliwiającą aktywne spędzanie czasu całej rodzinie. Prawie każdy młody Tajlandczyk zna język angielski, językiem urzędowym jest język tajlandzki, w użyciu jest też język chiński i malajski. Tajlandia jest krajem wszechobecnego handlu, ruchliwych ulic. Tajlandia to różnorodność regionów, krajobrazów i prostych serc, które są zawsze otwarte.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Królestwo Tajlandii
Powierzchnia: 514 000 km2
Ludność: 65 493 000; km2 127
Stolica: Bangkok
Ustrój: monarchia konstytucyjna
Waluta: 1 baht = 100 satangów
Język: tajski
Religie: buddyzm 95%, islam 4%, chrześcijaństwo, hinduizm