Wenezuela
Wenezuela, to państwo w centralnej części Ameryki Południowej. Stolicą jest duże, prawie dwumilionowe Caracas. Granice Wenezueli to prawie 5 tysięcy kilometrów, w tym blisko połowa z Brazylią i niewiele mniej z Kolumbią. Trzecie państwo sąsiadujące to Gujana, z którą Wenezuela graniczy na długości 743 km. Do największych miast kraju należą: Caracas, Maracaibo, Barquisimeto, Ciudad Guayana, Maracay, Ciudad Bolivar, San Cristobal, Maturin i Barcelona.
Egzotyczna przyroda i piękne plaże przyciągają turystów do Wenezueli
Historia
Pierwszym człowiekiem, który zwrócił uwagę na miejsce, zwane dziś Wenezuelą był Amerigo Vespucci, znany podróżnik i odkrywca. Znalezione przez niego indiańskie domy na palach przypomniały mu europejską Wenecję, stąd wzięła się właśnie nazwa Wenezueli, która oznacza "małą Wenecję". Było to nad jeziorem Maracaibo. Wcześniej już na te tereny zapuszczał się inny podróżnik Krzysztof Kolumb, ale dopiero Vespucciego można uznać za prekursora. Do odkryć przyczyniły sie też legendy o słynnym Złotym Mieście El Dorado. Zajęcie terenów dzisiejszej Wenezueli przez Hiszpanów sprawiło, że przez całe stulecia Indianie byli siłą roboczą. Z czasem zaczęto też sprowadzać do pracy murzyńskich niewolników.
Niepodległość
Początek XIX wieku to walki Wenezuelczyków o niepodległość. Do jej uzyskania przyczynił się Simon Bolivar, przywódna rewolucyjny. Przez 9 lat od 1821 roku państwo składało się z dzisiejszej Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru. Wenezuela wyodrębniła się w 1830 roku. Ogromne znaczenie na ukształtowanie się nowego państwa miał pierwszy prezydent Jose Antonio Paez, który rządził nawet po ustapieniu ze stanowiska. Przełom wieku to niepokoje i ciągłe dyktatury. Dopiero w 1958 roku polityka nieco się unormowała, choć zapędy dyktatorskie mają nawet współcześni przywódcy. Na znaczenie państwa wpłynęło też odkrycie złóż ropy naftowej.
Geografia
wenezuela lezy w północnej części Ameryki Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Od lądu odgranicza ją pas Andów. Całkowita powierzchnia kraju przekracza 912 tysięcy kilometrów, z czego około 30 tys to wody śródlądowe. Wybrzeże wenezuelskie ma 2800 km dlugości. Wenezuela moze się poszczycić zarówno wysokimi górami, jak i terenami nizinnymi. Północna i zachodnia część kraju to wysokie Andy, w tym najwyższy wenezuelski szczyt Bolivar o wysokości 5002 m npm. Centralna część kraju, to Nizina Orinoko, bardzo wilgotna, pełna bagien i rzek. Przy granicy Brazylią i Gujaną leży Wyzyna Gujańska z Górami Stołowymi. Linia wybrzeza jest urozmaicona, pełna malowniczych zatok, wysepek, plaż, lagun i półwyspów. największą przybrzeżną wyspą jest Margarita. Teren Wenezueli dzieli sie na trzy regiony: Andes, Llanos i Guayana. Wenezuela leży w strefie klimatów równikowych z wyraźnie zaznaczającą się porą deszczową, która trwa tu od maja do października.
Przyroda
Wenezuela to przede wszystkim piękne krajobrazy. Niespotykanie malownicze rzeki i wodospady przepływające przez zalesione góry. Najważniesza rzeka to Orinoko, z dopływami: Ventuari, Caura, Caroni, Meta, Arauca i innymi. Katarakty i wodospady są typowym zjawiskiem. Wśród nich znajduje się najwyższy na ziemi wodospad Salto del Angel mający ponad kilometr wysokości. Rzeki stanowią doskonałe źródło zasilania. Największym jeziorem jest Maracaibo. Jest tu bardzo urozmaicona roślinność, w tym wiecznie zielone lasy równikowe, pokrywające 34% powierzchni kraju. Większość z nich występuje na Nizinie Orinoko. Na pozostałych terenach można spotkać roślinnośc trawiastą oraz formacje pustynne. Zwierzęta, to przewaznie niedźwiedzie andyjskie, oceloty, oposy, kajmany i pekari. W Wenezueli sa trzy parki narodowe.
Regiony turystyczne
Na terenie Wenezueli wydzielić można kilka regionów turystycznych, które tylko w części oddają bogactwo środowiska naturalnego i duże zróżnicowanie wartości kulturowych tego kraju. Do najważniejszych należą: Laguna Sinamaica, Santa Dua de Córo, Cordillera de Merida, park narodowy Canaima i wyspa Margarita. Bardzo ważnym regionem jest stolica kraju - Caracas. Laguna Sinamaica leży w zachodniej części jeziora Maracaibo (13,6 tys. km2). Wśród rozlicznych kanałów i wilgotnych lasów równikowych wznoszą się, budowane na wysokich palach, domy Indian Guajiros (osady: El Barro, Boca del Cano, Sinamaica). Wyspa Margarita (85 km2) leży wśród archipelagu Małych Antyli na wysokości miasta Cumana. Do połowy lat sześćdziesiątych była zapomnianym regionem Wenezueli i dopiero utworzenie strefy wolnocłowej wpłynęło na jej niezwykle dynamiczny rozwój (ok. 1 min turystów rocznie).
Santa Dua de Córo
Santa Dua de Córo, położone u nasady półwyspu Paraguana, jest jednym z najstarszych miast Wenezueli i jej pierwszą stolicą (1527-28 r.). Zachowała się tu uważana za najpiękniejszą w kraju zabudowa kolonialna, w tym Casa de la Urbina (XVI w.) i najstarsza katedra Wenezueli (1583-1617 r.). Miasto od wybrzeża morskiego oddziela pustynia piaszczystych wydm (medanos) o powierzchni ok. 80 km2, tworząc nietypowy, niespotykany w innych regionach kraju krajobraz (wydmy zamieszkują sprowadzone z Afryki wielbłądy). Wzdłuż wybrzeża półwyspu ciągną się piaszczyste plaże z licznymi kąpieliskami - Adicora, El Supi, Buchuaco.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Boliwariańska Republika Wenezueli
Powierzchnia: 912 050 km2
Ludność: 28 199 825; na 1 km2 31
Stolica: Caracas
Ustrój: republika federalna
Waluta: 1 bolivar = 100 centimos
Język: hiszpański
Religie: chrześcijaństwo (katolicy 92%)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |