Urugwaj
Urugwaj jest najbardziej europejskim krajem Ameryki Południowej. Jego mieszkańcy to w 90 procentach potomkowie hiszpańskich kolonizatorów. Jednak niektóre zwyczaje nie pasują do Starego Kontynentu. Na przykład całowanie w policzek na powitanie. Cmokamy się nie tylko w kościele na znak pokoju, ale też z panią w banku, z lekarzem. W ten sposób witają się nawet poważni urzędnicy w garniturach. Mówi się, że Polacy nie są punktualni, ale żeby przekonać się, co to znaczy spóźnienie, trzeba pojechać do Urugwaju. To normalne, że umówione spotkanie zaczyna się 15, 20 minut, a nawet pół godziny później. Nikt nie zamierza za to przepraszać.
W Urugwaju można spotkać wiele ruin dawnych misji hiszpańskich.
Potrawy
Specjalnością kulinarną tego państwa jest dulce de leche, odpowiednik polskiego kajmaku. Na śniadanie można zjeść rogaliki wypełnione dulce de leche, w dziale ze słodyczami co drugie ciastko jest przekładane albo wypełnione tą masą, w cukierni 80 procent wyrobów ma w sobie choćby niewielki jego ślad. Tort urodzinowy dla dzieci nawet jeśli z wierzchu wygląda na czekoladowy, w środku przełożony jest kajmakiem. Jest też jogurt z dulce de leche! Lody też polewa się tym sosem.
Mate
nną kulinarną specjalnością jest mate, narodowy napój urugwajski. Pije się go nie tylko w domu, ale i w pracy, podczas spacerów, na plaży, w samochodzie i w urzędzie. Wystarczy przystanąć na chwilę na przykład na głównej ulicy Montevideo, aby zobaczyć defiladę przechodniów z mate w ręce i termosem z gorącą wodą pod pachą.
Stolica
Montevideo to stolica Urugwaju, najdalej na południe położona stolica na świecie. Mieszka w niej aż połowa całej populacji Urugwaju. Według raportu agencji Mercer Human Resource Consulting z 2007 roku, oceniającego 215 miast świata pod kątem jakości życia, Montevideo plasuje się na 76 miejscu. Dla porównania Warszawa jest 85. na liście. Montevideo zostało jednak przede wszystkim uznane miastem o najwyższej jakości życia w Ameryce Łacińskiej.
Obyczaje
Urugwajczycy mówią o sobie, że nie lubią wyrzucać starych rzeczy. Po pierwsze ze względów finansowych, więc dopóki to możliwe starają się zepsute przedmioty naprawiać. Po drugie przez wzgląd na rodzinne tradycje, bo wielu z nich z dumą podkreśla swoje europejskie pochodzenie, dlatego też przechowują najdziwniejsze pamiątki po swoich przodkach z północnej półkuli. Odzwierciedleniem tego przywiązania może być Tristan Narvaja, targowisko odbywające się w każdą niedzielę na kilku ulicach Montevideo, na którym można kupić dosłownie wszystko.
Folklor
Jak co roku we wrześniu, w parku Prado mają miejsce dwutygodniowe, międzynarodowe Targi Rolnictwa, podczas których odbywają się pokazy bydła i sprzętu rolniczego, konkursy, konferencje, koncerty. Podczas Wielkiego Tygodnia w dzielnicy Prado ma miejsce Semana Criolla. Folklor w całej krasie: koncerty, występy pieśniarzy, ujeżdżanie dzikich koni i woltyżerka na koniach. Wszystko spowite oczywiście dymem z "asados", czyli tutejszego grilla.
Ośrodki turystyczne
Żeby uciec od zgiełku miasta udajemy się do Punta del Este, luksusowego, turystycznego kurortu położonego na południu Urugwaju, w departamencie Maldonado. To oddalone o około półtorej godziny drogi od Montevideo miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych Ameryki Południowej. Przyjeżdżają tu turyści przede wszystkim z Argentyny i Brazylii, ale także Europejczycy i Amerykanie. Punta del Este posiada międzynarodowe lotnisko i port mogący przyjąć około 500 statków. Punta del Este nazywana jest często Saint-Tropez Ameryki Południowej, w sezonie letnim (styczeń, luty) ilość mieszkańców zwiększa się tam z 7 do 400 tysięcy.
Blisko natury
Zupełnie inne klimaty panują w Cabo Polonio, miejscu, które po prostu trzeba zobaczyć. Nazwa nie ma nic wspólnego z Polską, ale jest miejscem, jakie można w naszym kraju spotkać, miejscem, gdzie człowiek żyje w zgodzie z naturą, gdzie przyroda wyznacza mu pory dnia, gdzie je się to, co oferuje ziemia i okazuje się, że proste znaczy najlepsze. To piękny zakątek - mała wioska położona na półwyspie u wybrzeży Atlantyku. Mieszka w niej na stałe sześćdziesiąt osób. Są dwie plaże, latarnia morska, olbrzymie wydmy, wylegujące się na skalach foki, kilka sklepów i barów, a w wodzie delfiny, wieloryby i rekiny.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Wschodnia Republika Urugwaju
Powierzchnia: 176 215 km2
Ludność: 3 477 779; na 1 km2 20
Stolica: Montevideo
Ustrój: republika
Waluta: 1 nowe peso urugwajskie = 100 centymów
Język: hiszpański
Religie: chrześcijaństwo (katolicy 57%)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |