Boliwia
Na obszarze Boliwii istniało państwo Inków, podbite przez żołnierzy Pizzara. Teraz ponad 60% ludności to Indianie Keczua i Ajmara, 25% stanowią Metysi, białych jest 12%.
Piękne krajobrazy, ale też niezwykle niebezpieczne to standard w Boliwii
Ludzie
To kraj bardzo słabo rozwinięty, żyjący głównie z wydobycia cyny, której ceny ostatnio spadły. Boliwijczycy, obywatele najbiedniejszego państwa w Ameryce Południowej uważają, że wszystkiemu winna jest wojna rozegrana przed stu laty, w wyniku której stracili dostęp do morza na rzecz Chile. Są narodem dumnym i mało kontaktowym, choć czasem udaje się zawrzeć ciekawe znajomości. Niestety jest to też kraj niebezpieczny. Rabunki są na porządku dziennym, dość często zdarzają się porwania turystów, a niektóre kończą się zamordowaniem obcokrajowców.
Drogi śmierci
Dla osób, którym znudziły się wczasy all exclusiv Boliwia jest idealnym krajem. Wzrost adrenaliny zapewni z pewnością „Droga śmierci”, serpentyna w rejonie Yungas, zbudowana w latach 30. ubiegłego wieku. Przez wiele lat była to jedyna droga łącząca północną Boliwię ze stolicą. Co roku ginie tam około 200 osób. Jednak krajobrazy niezapomniane.
Krajobrazy
Kraj o indiańskiej twarzy poraża wręcz księżycowymi, a może lepiej powiedzieć baśniowymi krajobrazami. Zmieniające kolor laguny, ośnieżone szczyty gór, skamieniałe lasy. Na takie wycieczki zabiorą nas biura podróży działające w miastach. Za 60 dolarów będziemy jeździć przez trzy dni po bezdrożach, pustkowiach, ale jednocześnie miejscach, których nie zapomnimy do końca życia. Na przykład pustyni solnej, która wyglądała jak pokryta śniegiem. W okolicy można odwiedzić solny hotel.
Miasta
Na takie wyprawy można pojechać z Uyuni, miasta, które jest esencją Boliwii z jej tandetnymi budami, w których sprzedają wszystko i bardzo tanio. Jeśli ktoś wybiera się w dalszą podróż na przykład do Chile warto zrobić zakupy w Boliwii, bo jest tam zdecydowanie taniej. Innymi miastami, które odwiedzają turyści, jest Oruro i Potosi, najwyżej położone miasto na świecie. Turyści, to za dużo powiedziane, bo do Boliwii wybierają się raczej zapaleńcy. Ludzie, którzy chcą zobaczyć miejsca nieuczęszczane przez turystów.
Stolica
Siedzibą rządu boliwijskiego jest La Paz w Andach, liczące ponad 1,1 miliona mieszkańców. Jest to najwyżej na świecie położona stolica i posiada najwyżej na świecie położony stadion piłkarski. Rozgrywane na nim mecze reprezentacji Boliwii w większości przypadków kończą się zwycięstwem gospodarzy. Nie ma też nigdzie indziej wyżej zbudowanego toru kolarskiego - 3 477 m n.p.m. Lokalna straż pożarna głównie usuwa skutki katastrof, a nie pożary, bo z powodu bardzo rozrzedzonego powietrza ogień szybko przygasa. Konstytucyjną stolicą państwa jest Sucre.
Wysokości
Turyści odwiedzający Boliwię cierpią często na chorobę wysokościową, objawiającą się między innymi bólami głowy. Świetnym na to lekarstwem jest koka. A konkretnie żucie liści koki, co nie ma nic wspólnego z zażywaniem narkotyków. Jest to obyczaj powszechny, kiedyś głównie wśród arystokracji, teraz wśród niższych warstw społecznych. Mówi się, że obecny prezydent sukces w wyborach zapewnił sobie również tym, że uznał liście koki za folklor i dziedzictwo kulturowe Boliwii. Sam był producentem tej rośliny.
Informacje ogólne
Nazwa: Republika Boliwii (República de Bolivia)
Nazwa skrócona: Boliwia (Bolivia)
Powierzchnia: 1,098.581 km2 - 26 miejsce na świecie pod względem obszaru
Liczba ludności: 9.827.522 (2007 r.) - 86 miejsce na świecie pod względem liczby ludności
Liczba osób na 1 km2: 9 (2007 r.)
Ustrój polityczny: republika (prezydencka)
Głowa Państwa: od XII.2005 r. prezydent Evo Morales (Juan Evo Morales Ayma)
Konstytucja: Uchwalona w 1967 r., zmiany w 1994 r.
Stolica Konstytucyjna i siedziba władzy sądowniczej: Sucre
Siedziba Rządu: La Paz
Języki urzędowe: hiszpański, quechua, ajmara, guaraní
PKB: 4400 $ na 1 mieszkańca
Waluta: Boliviano (Bs.)
Podział administracyjny: 9 departamentów (Beni, Chuquisaca, Cochabamba, La Paz, Oruro, Pando, Potosí, Santa Cruz, Tarija), 112 prowincji, 327 gmin
Długość granic: 6.743 km
(Argentyna 832 km, Brazylia 3,400 km, Chile 861 km, Paragwaj 750 km, Peru 900 km)
Długość linii brzegowej: brak dostępu do morza - ostatecznie od 1884 r.
Członkostwo: ONU, OEA, CSN, CAN, Mercosur, ALADI, ALBA, OMC, FLAR, SELA, TCP, G20, CIN, OEI, IUCN, Unión Latina, MPNA
Święto Narodowe: 6 sierpnia - Dzień Niepodległości
Najwyższy szczyt: Sajama - 6.542 m n. p. m.
Poziom analfabetyzmu: 13,3%
Śmiertelność niemowląt: 5,1%
Rozszerzenie domeny internetowej: .bo
Kod telefoniczny kraju: +591
Kod samochodowy: BOL
Strefa czasowa: UTC - 4
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |