Sri Lanka
Sri Lanka określana jeszcze niedawno jako Cejlon, od nazwy wyspy, na której leży, dziś jest republiką demokratyczną o ustroju socjalistycznym. Stąd jej pełna nazwa to Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanka. Wyspa Cejlon położona jest w południowej części Azji i obejmuje główną wyspę oraz kilka małych okolicznych wysepek. Największe miasta na Sri Lance to Dehiwala, Moratuwa, Kolombo, Dżafna, Galle, Kandy, Kalmunai. Archipelag rozciąga się na obszarze trzech zbiorników wodnych: Zatoki Mannar, Zatoki Bengalskiej oraz Oceanu Indyjskiego. Od Półwyspu Indyjskiego oddziela Sri Lankę cieśnina Palk.
Sigiriya czyli Lwia Góra jest niemalże niedostępna w samym środku dżungli
Administracja
Sri Lanka jest państwem o ustroju demokratyczno-socjalistycznym. Funkcjonuje w oparciu o konstytucję, na jej czele stoi prezydent, który przewodniczy rządowi i siłom zbrojnym. Może on obradować przez dwie kadencje, każda 6-letnia. Prezydent powołuje premiera spośród członków rządu, który jest jego zastępcą. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament. Stolica kraju jest Sri Dżajawardanapura Kotte, ale większość instytucji państwowych funkcjonuje w Kolombo. Oficjalna stolica i Kolombo są połączone terytorialnie wiec niekiedy traktuje się je jak jedną aglomerację. Administracyjne Sri Lanka jest podzielona na 9 prowincji: Centralną, Południową, Północno-Wschodnią, Północno-Centralną, Północno-Zachodnią, Sabaragamuwą, Uva, Zachodnią.
Ewolucja nazwy
Nie ma chyba drugiego kraju na świecie, który tak wiele razy zmieniałby nazwę. Nie byłoby to możliwe w przypadku ważnego i rozwiniętego państwa świata chociażby ze względu na koszty administracyjne związane z dokumentami mniej lub bardziej oficjalnymi, systemem adresowym i wieloma innymi czynnikami. Obecna nazwa Sri Lanka została zaczerpnięta ze słynnej opowieści Ramajana, a w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „olśniewający kraj”. Przed rokiem 1972 państwo nosiło nazwę Cejlon, a w języku miejscowym Sinhala lub Sihalam – w tłumaczeniu „krew lwa”. Ewolucja nazwy i jej wymowa w różnych językach doprowadziła do ostatecznej wersji anglojęzycznej: Cejlon. Kraj nosił też inne nazwy, takie jak: Heladiva, Tamraparni, Ilanare, Tenerism. Mieszkańca Sri Lanki określa się słowem: Lankijczyk, Lankijka. A pochodzący ze Sri Lanki, to Lankijski.
Historia
Początki cywilizacji na terenach Sri Lanki sięgają 600 lat pne. Pierwszymi cywilizowanymi mieszkańcami byli Indusi, którzy zdobyli te tereny w drodze podbojów a następnie założyli na wyspie silne państwo syngaleskie. Niestety najazdy innych plemion sprawiły, ze nie utrzymał się ono długo i doszło do jego rozbicia na małe feudalne księstwa. Panowanie na tych terenach kolonistów portugalskich, a potem holenderskich i na koniec brytyjskich wydatnie wpłynęło na przekształcenie kultury i kształtu ówczesnej cywilizacji. XIX wiek to powstanie Cejlonu Brytyjskiego oraz rozwój handlu kolonialnego herbata, kauczukiem i kokosem. Dopiero po II wojnie światowej Cejlon uzyskał niepodległość. Republikę proklamowano w 1972 roku. Lata 80-te to wojna domowa z Tamilami, wygrana. Kolejny zły moment to trzęsienie ziemi w 2004 roku i niszcząca fala tsunami, która zabiła 40 tysięcy mieszkańców wyspy. Zniszczenia wpłynęły nie tylko na zahamowanie gospodarki, ale i na turystykę.
Atrakcje
Na Sri Lance najpiękniejsze są oczywiście plaże. Można tu przyjechać tylko dla samego klimatu, ciepłych kąpieli, surfingu i innych wodnych atrakcji i nie nudzić się ani chwilę. A jednak Sri Lanka to także coś więcej. Niezwykle ciekawa, istniejąca od 2 tysięcy lat kultura przyciąga turystów. Interesujące jest też zderzenie tej starej kultury ze współczesnością. Szczególnie ważne są ruiny Anuradapury i wspaniałe, zachowane do dzisiaj dzięki pracom remontowym Dagoby sprzed 15 wieków, Polonnaruwa - dosyć dobrze zachowana część historii Sri Lanki z XII wieku z okazałymi pałacami, świątyniami buddyjskimi i hinduistycznymi, innymi obiektami sakralnymi, miastem mnichów i wspaniałym posągiem Buddy wyrytym w skale o ciekawej fakturze - Gal Viharaya. Jednym z ciekawszych punktów wyprawy do Sri Lanki jest twierdza na Sigiriya, czyli na Lwiej Górze, będącej 200-metrowym monolitem wulkanicznym. Wokół góry rozciąga się nieprzebyta dżungla, a u jej podnóży – miasto z niezwykle ciekawą instalacją wodną. Można tu też obejrzeć wiele obiektów architektury sakralnej - Budda Aukana, Temple of the Tooth Relict - czyli świątynia Reliktu Zęba Buddy - Dalada Maligawe, Matale Temple - największy na wyspie i najprawdopodobniej z największą ilością Bogów.
Przyroda
Tereny naturalne na Sri Lance mogą zapierać dech w piersiach. Nieprzebyta, naturalna, niezwykle bogata dżungla, przeplatana rzekami i żyjąca głosami zwierząt, to niezapomniane wrażenie. Można również zaaranżować safari Jeepami po parkach narodowych, których w Sri Lance jest mnóstwo. Każdy z nich ma swoją specyfikę, ale na pewno symbolem Sri Lanki są słonie, których jest tu bez liku, udomowionych i dzikich. Jest tu nawet sierociniec dla słoni. Szczególnych wrażeń dostarcza Nuwara Eliya – wyżyna na wysokości 2 tys. m npm. Wodospady Bakera są uwieńczeniem wizyty na Sri Lance. Sri Lanka, nazywana Perłą Oceanu Indyjskiego to kraj od stuleci znany z wydobycia i obróbki kamieni szlachetnych i półszlachetnych takich, jak wielobarwne szafiry, rubiny (czerwone szafiry), ametysty, turmaliny, granaty, cyrkonie, aquamaryny, topazy, kamienie księżycowe i wiele innych rzadkich okazów takie jak kocie oczy czy szafiry gwieździste.
Informacje ogólne:
Oficjalna nazwa: Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanka
Powierzchnia: 65 610 km²
Ludność: 20 010 000
Stolica: Sri Dźajawardanapura Kotte
Ustrój: republika demokratyczno-socjalistyczna
Waluta: rupia lankijska
Język: syngaleski, tamilski, angielski (pomocniczy)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |